Vyhledej
Královédvorsko > Doprava

Most Jana Palacha zdobí nově plakety se znakem města

Redakce / 28.04.2018
V pátek 27. dubna byly na zrekonstruovaný most Jana Palacha slavnostně připevněny plakety se znakem města Dvůr Králové nad Labem. Plakety, které jsou nainstalovány na obou železobetonových zídkách na straně směrem k Benešovu nábřeží, symbolicky připevnil starosta města Jan Jarolím spolu s královédvorským uměleckým kovářem Pavlem Vágnerem, autorem provedení znaku.
 

FOTOGALERIE - Most Jana Palacha zdobí plakety se znakem města. Slavnostní ukotvení plaket proběhlo za účasti vedení města.

„Na znacích jsme pracovali tři měsíce ve dvou, se synem Pavlem. Jedná se o kovaný nerez s bronzovou patinou, všechno je ruční práce, žádný z prvků není litý. Jeden znak váží dvacet kilogramů. Při jeho sestavování jsme použili 300 nerezových nýtů a je složený zhruba z 80 kusů,“ poznamenal umělecký kovář Pavel Vágner a pokračoval: „Nejnáročnější bylo vymyslet skladbu materiálu, samotná realizace byla řemeslná rutina. Zatímco já jsem pracoval na lvu, syn na ostatních částech. Co se týká technologického postupu výroby, například obrázek lva jsme nejprve nakreslili na kus plechu a vyřezali. Pak jsem si ukoval speciální nářadí a rydla, kterými jsem lva různě tvaroval,“ vysvětlil Pavel Vágner a jako zajímavost doplnil, že při pilování dalších částí znaku syn Pavel spotřeboval tři sady pilníků.

Plakety jsou na zídkách na mostě připevněny speciální vysokopevnostní chemickou kotvou. „Patří mezi nejlepší upevňovací a kotvicí materiály na světě, je velmi odolná,“ podotkl Pavel Vágner.

„Jsem rád, že most Jana Palacha jako jedno z klíčových míst Dvora Králové nad Labem zdobí právě znak města. Dnešní instalace tak udělala definitivní tečku za proběhlou rekonstrukcí,“ řekl starosta Jan Jarolím a dodal: „Je skvělé, že máme ve městě tak šikovné lidi, kteří se mohli spolupodílet na výsledné podobě mostu, jenž bude město na jeho nejfrekventovanější komunikaci a příjezdu k zoo zdobit dlouhá léta.“

Most Jana Palacha prošel v loňském roce kompletní rekonstrukcí, za kterou město Dvůr Králové nad Labem zaplatilo přes 8 mil. Kč. Pětimilionovou dotací přispěl Královéhradecký kraj.

Jan Holan

Zdroj: 
Video: ZvičinaTV
Informace a fotografie: www.mudk.cz

 

Související články
Město získalo pětimilionovou dotaci na opravu mostu Jana Palacha
Rekonstrukce mostu Jana Palacha začne v květnu a omezí dopravu přes Labe na více než 5 měsíců
Oprava mostu Jana Palacha - nešlo se lépe přizpůsobit chodcům? Velká fotogalerie.
Most Jana Palacha není úzký a nebude se znovu zavírat. Doprava se na most vrátí 11. prosince, o týden dříve jeřáby demontují lávku pro pěší
Most Jana Palacha ve Dvoře Králové je otevřený, autobus zajíždí opět i ke kostelu

 
Vaše komentáře
Hrozný mostDvoráček, 2.05.2018 08:36, Reagovat
Na mostě se zase starosta se svou družinou vyřádili. Přes betonové zábradlí není nic vidět. Zastavit u přechodu bude u takhle zaobleného mostu v zimě při mrazech opravdu zážitek. už aby byli z radnice pryč! Znaky vypadají hodně dobře, ale ty už most nezachrání a cenu raději taky neuvedli.
 
 
Přečteno 621x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
13.02.2020 - Kalamitní stav v Královéhradeckém kraji vyhlášený energetiky byl odvolán v úterý 11. 2. 2020 v 15 hod.
09.02.2020 - Silný až extrémní vítr očekáváme i v našem regionu. Počítejme s omezením dopravy, ale i provozu některých turistických atrakcí včetně dvorské zoo či skiareálů.
29.01.2020 - V pátek 31. ledna 2020 bude uzavřeno pracoviště registru řidičů a řidičských průkazů na MěÚ ve Dvoře Králové nad Labem včetně pracoviště registru vozidel na odloučeném pracovišti v Nedbalově ulici.
24.01.2020 - Sportovci Královéhradeckého kraje dnes přivezli 31 medailí ze zimní Olympiády dětí a mládeže. V pořadí krajů se umístili na stříbrné příčce, což se naposledy povedlo v roce 2006.

Volná pracovní místa

Lékař (VIVIDUS East)

Zdravotní setra (VIVIDUS East)


Pečovatel/ka (PS Dvora Králové n. L.)


Kalendář akcí