')
Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Doprava

Travnatá stráň nad atletickým stadionem se konečně naplno otevírá veřejnosti!

Redakce / 1.04.2019
Po mnoha letech, kdy byl celý areál atletického stadionu uzavřen z důvodu ochrany tehdy nově položeného tartanu na dráze, si i vy letos na jaře můžete vyrazit s kávou či zmrzlinou posedět na jedno z míst s nejkrásnějším výhledem ve městě - na stráň nad atletickým stadionem. A to není všechno. Zároveň se tak umožnil snadný přístup od Labe k centru i pro cyklisty a kočárky. Otevřená branka je totiž i v zadní části zmíněného stadionu, a vy se tak na kole snadno dostanete z centra k lávce přes Labe třeba až na koupaliště!
 
A jak se toho docílilo? Nakonec bylo řešení velice snadné. V cihlové zdi oddělující náměstí Václava Hanky a travnatou stráň nad stadionem technické služby prorazily otvor a osadili jej uzamykatelnou bránou, vyprojektovanou panem architektem Martinem Misíkem, dle jehož projektu bylo zrekonstruováno celé náměstí V. Hanky včetně zmíněné zdi. "Nejraději bych zbořil celou zeď a prostor zcela otevřel. Dalo by se zde poté umístit chybějící letní pódium pro pořádání koncertů či divadel, ale vzhledem ke kdysi vysokým nákladům na výstavbu zdi je to nemyslitelné", popsal uznávaný architekt další možnosti prostoru. 
V současné době ještě probíhá výběrové řízení na nový mobiliář, aby se bylo kde v tomto znovuobjeveném krásném parku pod kaštany posadit a odpočinout si.

Cyklistům do centra vjezd povolen

Odpočinek v trávě či na lavičce tak není tím hlavním přínosem nových bran na stadion. Znovu se díky nim otevírá před řadou let naprosto běžná a často využívaná možnost dostat se do dolní části areálu s kočárkem či na kole. V zadní části svahu je totiž cesta,  po které můžete sjet až ke stadionu. A díky nové brance v plotě pod schodištěm tak nemusíte s kočárkem, kolem, či invalidním vozíkem drncat po schodišti, které navíc ani náznakem nedodržuje aktuální platné normy. 
Uvažuje se i o povolení vjezdu tzv. pivních kol, nyní tak oblíbených turisty v Praze, která budou jako nová atrakce jezdit mezi Safaru pivovarem a Tamborem. Návštěvníci města, kteří chtějí ochutnat pivo z obou místních značek, tak neminou ani krásy centra města. Konečně by se tak díky pivní stezce po mnoha letech podařilo propojit město se zoo. 

Další branka vznikla v zadní části stadionu za volejbalovým hřištěm a dostanete se díky ní pohodlně do Eklovy ulice, která je nyní nebezpečná, nepřehledná a navíc pouze jednosměrná ve směru od Juty nahoru ke gymnáziu, což je nepříjemné zejména pro cyklisty. S kolem se tudy dolů dostanete totiž pouze po chodníku a pěšky. 

Proč to všechno nešlo dříve?

Na tyto možnosti jsme upozorňovali už před několika lety, stráň byla zcela nesmyslně veřejnosti nepřístupná od doby položení tartanu na atletický okruh, který se tímto ochránil před zničením. V zimě je areál zcela uzavřen a lidé jsou správcem odkazováni na zimní stadion, kde se můžou klouzat. V letním období je jeho provoz omezen na otevírací dobu, trávník je však přístupný vždy jen v kopačkách.
Největším argumentem proti zpřístupnění svahu byli však vandalové, ožralové a zašívající se gymnazisté včetně učitelů z místních škol, kteří odmítají za současných platových podmínek pracovat na dohodnutý úvazek.

Opatření

Naštěstí díky velké shodě vedení města, Technické jednoty a Tělovýchovných služeb byl stanoven soubor opatření, která by měla podobným kazisvětům zamezit a problémy bezezbytku vyřešit:

1. Celý sportovní areál má jednoho svého určeného správce, který za pravidelných obchůzek a také ze své kanceláře v tribuně stadionu má velmi dobrý přehled o dění na stráni. 

2. Na stadion byly instalovány bezpečnostní kamery se záznamem, které stadion trvale monitorují a jsou napojeny na kamerový pult Městské policie a také do kanceláře správce stadionu. Městská policie sídlí pouhých 400 m od stadionu!

3. Areál bude v noci, mezi 22. hod. večerní a 5 hod. ranní zcela uzavřen, o což se pomocí patřičného svazku klíčů opět postará správce

4. Areál bude moci být uzavřen i v případě, kdy se na akce na stadionu vybírá vstupné, což jsou nyní defacto jen divizní zápasy fotbalového klubu. 

5. Pouštění draků bude povoleno jen za příznivých povětrnostních podmínek, tzn. směr větru od východu - jihovýchodu, aby nebyla nijak ohrožována auta na parkovišti V. Hanky. 

Jan Holan a Kateřina Sekyrková

FOTOGALERIE - Travnatá stráň nad atletickým stadionem se konečně otevírá veřejnosti!

 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 3217x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.
02.07.2019 - Od 27. června do 1. července jsme bohužel měli problém s poštovním serverem účtu info@kralovedvorsko.cz. Pokud jste nám v tuto dobu poslali email, prosím, zašlete jej ještě jednou nebo nám zavolejte.

Volná pracovní místa
Školní psycholog (Město Dvůr Králové n. L.)

Asistent/ka pedagoga (ZŠ a PrŠ DKnL)


Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)

Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)


Kalendář akcí