Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Doprava

Ve Dvoře Králové budou jezdit nové autobusy MHD

KAD z Vrchlabí nahradí od roku 2021 ARRIVU

Redakce / 22.10.2020, Dvůr Králové nad Labem
Od roku 2021 budou rozvážet cestující po Dvoře Králové autobusy společnosti KAD z Vrchlabí. Podmínkou města bylo, že nasadí nové autobusy. Jak budou vypadat?

Nízkopodlažní autobusy s Wi-Fi i USB zásuvkami

Provoz MHD ve Dvoře Králové navržený vrchlabskou firmou KAD byl vyhodnocen jako ekonomicky nejvýhodnější ze 6 došlých nabídek. Jak sdělil portálu kralovedvorsko.cz Jan Sedláček z MěÚ ve Dvoře Králové, který zakázkové řízení na provozovatele MHD ve Dvoře Králové připravoval, v podmínkách požadovalo město nové autobusy splňující nejpřísnější emisní normy, dále nízkopodlažnost vozidla, vizuální i akustický informační systém, klimatizace v prostoru pro cestující, LCD obrazovkou, Wi-Fi router nebo USB zásuvky. Ekologii tak ze svých požadavků město nevyřadilo. Přesto ve Dvoře nebudou nasazeny autobusy na atlernativní pohon tak, jak byli občané města zvyklí doposud.

Ekonomika provozu

Mezi požadavky nepatřil provoz na alternativní paliva, ale, dle Evy Ježkové - vedoucí odboru dopravního a správního na MěÚ ve Dvoře Králové, mohli dopravci napsat obě alternativy a k nim odpovídající cenovou nabídku. Ze 6 účastníků řízení nacenila možnost provozu na alternativní paliva (plyn) jen jedna firma, ta byla však ekonomicky nesrovnatelná s ostatními nabídkami. “Během 10 let by město zaplatilo za provoz autobusů na plyn o 8 mil. Kč více než u provozu autobusů s naftovým motorem vítězné firmy,” potvrdila Ježková.

Město Dvůr Králové by měl vyjít provoz MHD ve Dvoře Králové s novým dopravcem v roce 2021 dle dodaných kalkulací o 100 tisíc Kč levněji než letos, kdy dopravu ve městě provozuje Arriva Východní Čechy (smlouvu podepisovalo ještě Osnado) - ovšem s autobusy na plyn.

Rozsah dopravní obslužnosti a jízdní řády zůstanou zachovány. Rozsah objednaného dopravního výkonu v závazku v každém celém jednotlivém kalendářním roce trvání smlouvy činí cca 102 000 km.

Nové autobusy

Společnost KAD nyní zajišťuje MHD pouze ve Vrchlabí, kde jsou od roku 2018 nasazeny 2 elektrobusy SOR EBN 11. Pro provoz MHD ve Dvoře Králové počítá firma s nákupem 2 nových autobusů, které splňují požadavky EURO VI a budou vybaveny dieselovým motorem. “Oba dva autobusy, větší IVECO Crossway 10,8 LE City i menší IVECO Dekstra FL 38, splňují veškeré požadavky dle zadávací dokumentace,” sdělil portálu kralovedvorsko.cz Ondřej Machačka, ředitel společnosti KAD. 

Autobus Iveco Dekstra plánuje dopravce nasadit od počátku 10letého kontraktu, na větší IVECO Crossway si budou muset cestující počkat nejpozději do začátku března 2021.

Video na nový model značky IVECO se natáčelo částečně v Hradci Králové :-)

Další novinky v regionální dopravě

Již od prosince 2020 budou jezdit na železniční trati přes Dvůr Králové nově rychlíky společnosti ARRIVA.

Od roku 2021 má město Dvůr Králové nad Labem nového provozovatele MHD  - KAD - na 10 let.

Od 7. března 2021 začne na silnicích Královédvorska jezdit nový regionálního dopravce: firma BusLine KHK.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: hlidacstatu.cz, mudk.cz, KAD.cz, dekstrabus.cz, iveco.com

Související články
Veřejnou dopravu na Královédvorsku zajistí v letech 2020-2030 firma BusLine
Vlaky společnosti ARRIVA nahradí na lince R 14 (Pardubice - Liberec) České dráhy
Heydukova ulice ve Dvoře Králové se otevře v pondělí 26. října 2020
Vaše komentáře
, 26.10.2020 20:44, Reagovat
Dotaz bude poskytována služba v tomto případě rozvoz jako na jaře pro nákup potravin a nápojů?
typy busů, 22.10.2020 14:52, Reagovat
Proč plašíte s tím šestikolovým dlouhým busem v obrazové příloze? Proč sem vůbec dáváte toto foto? Ten ve Dvoře určitě jezdit nebude, vždyť se nestočí u fary :-o...

Přečteno 1697x
 
Hodnocení článku:
03.07.2021 - Od začátku roku se v Královéhradeckém kraji vyočkovalo 448 868 dávek vakcíny proti covid-19. Alespoň první dávku dostalo více jak 257 tisíc obyvatel.
17.05.2021 - Dnes se otevírají veřejnosti terasy a zahrádky restaurací a kaváren. Podmínkou návštěvy venkovních prostranství provozoven je pro klienty negativní antigenní test, potvrzené očkování nebo prodělaný Covid nejpozději před 3 měsíci.
03.05.2021 - Dnes se vrací děti do školek. Otevřena jsou po téměř 5 měsících také kadeřnictví, pedikúry, masáže a kosmetické služby.

Volná pracovní místa
Kalendář akcí