Vyhledej
Královédvorsko > Historie

Kauza královédvorských varhan pokračuje! Profesor Tůma se razantně brání

Redakce / 19.01.2019
Odborný portál Opera plus zveřejnil před časem článek o nevhodné opravě královédvorských varhan. Farnost v minulém týdnu na kritiku odpověděla zlehčením celého vážného problému, což nenechalo chladným profesora Tůmu a zde máme jeho odpověď.
 

Z vyjádření duchovních správců farnosti ve Dvoře Králové na mě dýchá argumentační beznaděj a je zřejmé, že závažnost situace nepochopili. Protože mám jiný názor, než oni, tak se mám někomu omlouvat? Na varhany, které má na svědomí pan varhanář Mišoň, jsem hrál, např. v kostele Panny Marie v Opočně. Jedná se o mimořádně nepovedený nástroj. Královédvorští páni faráři bohužel v tomto případě selhali, nemají potřebné odborné znalosti a dovednosti (tuším, že na varhany sami ani nehrají), jaké by je opravňovaly k soudům ohledně mé údajné špatné vůle či nekompetentnosti.

Oba předcházející texty najdete dole v boxu Související články

Článek jsem sepsal po prostudování řady relevantních dokumentů a podle svého nejlepšího svědomí, protože mi není lhostejný osud vzácných varhan.

Nyní uvedu dvě věty z jejich vyjádření, abych doložil jejich nevědomost či záměrné zkreslování situace. Cituji: „Licence pro práce námi objednané nebyla potřebná. Dokladem toho je výsledek přezkumu NPÚ a symbolická pokuta.“… To je myšleno vážně? Vždyť výsledkem památkářské kontroly bylo přece zjištění varhanářova pochybení, a proto následovala pokuta. A dá se z její symbolické výše dovozovat, že ono pochybení ani nestálo za řeč? Jistěže nikoli.

Že jde v oblasti oprav, restaurování, rekonstrukcí a přestaveb varhan opravdu o hodně, to by mělo být hlavním vyzněním celé kauzy. Všichni bychom si měli uvědomit, jak nedocenitelné hodnoty nám protékají mezi prsty. Kvůli nezájmu, zlé vůli, v jejímž pozadí bývá osobní prospěch, řemeslnému neumětelství a mentálnímu diletantství.

Že má slova by obecně měla být brána vážně a nejsou jen plácáním do větru či vyřizováním si nějakých pochybných účtů, to bych nyní rád doložil dvěma argumenty:

1/ Pokud se vyjadřuji k nějakým kauzám, pracem varhanářů či záměrům organologů apod., budiž především každému zřejmé, že na věcech nemám ani mocenský ani materiální zájem. Jediné, co chci, je, abych nejen já, ale i budoucí varhaníci mohli hrát na pořádné nástroje.

2/ Všechny jednotlivé kauzy je nutné chápat v širokých souvislostech. Myslíte-li si nyní, že jen u nás je situace špatná díky nekompetentním lidem, mýlíte se! Ve Dvoře Králové jde o důležité romantické varhany. Nyní ale uvedu skutečnost, která se pro změnu týká barokních varhan. Cenných a krásných varhan, a to dokonce v zemi, kterou máme všichni za velmi osvícenou v oblasti varhanní kultury vůbec. Víte, že např. v Bavorsku, opakuji Bavorsku!, konkrétně v diecézích Passau či Regensburg, byly během posledních sta let zlikvidovány téměř všechny barokní varhany? Nikoli válkami či vandalstvím, ale dobře míněnými opravami a přestavbami, jaké prováděly věhlasné firmy, které samy o sobě tvrdily, že jsou nejlepšími široko daleko… Nikdo tomu nedokázal zabránit! V diecézi Passau zbyl jediný původní barokní nástroj, a sice ve Vornbachu. Nedávno byl skvěle restaurován. V diecézi Regensburg zbyly zase jediné barokní varhany přímo v centru Regensburgu, a to v kostele sv. Oswalda. Jsou také krásně zrestaurovány. Toť vše! Dva nástroje široko daleko, které nestihla pohřbít do zapomnění lidská pýcha, arogance či hamižnost! V českých zemích máme dosud historických varhan poměrně dost. Zatím! 

Královédvorské varhany navštívilo vícero kolegů profesionálních varhaníků před zásahem a po zásahu pana Mišoně, aniž by shledali posun k lepšímu. Stížnost farnosti vůči pracovníku NPÚ byla vedením NPÚ smetena ze stolu. Pokuta byla farnosti udělena a následně byla i zaplacena. Pan Mišoň varhany ve Dvoře Králové z úředního rozhodnutí restaurovat nesmí, protože nemá licenci k tomu jej opravňující a provedl nepatřičné zásahy, které sice, viděno jeho očima, měly varhanám prospět, ale neprospěly. Podrobněji viz můj článek.

Ještě douška:

Každý z nás máme své hříchy, ať již jsme lidé věřící, věřící jinak či nevěřící. I já mám své. Můj článek bych do nich ale nezahrnoval. Proto není třeba mi jej odpouštět. Bylo by třeba mi odpustit, pokud bych nekonal, co cítím, že mám konat. To bych si kladl za svou velikou vinu…

Jaroslav Tůma

Původní text, na který se nyní reaguje, byl zveřejněn na portále OPERA PLUS

Oba předcházející texty najdete dole v boxu Související články

 

Související články
O neodborně opravených varhanách ve Dvoře Králové pohledem prof. Jaroslava Tůmy
Reakce farnosti Dvůr Králové nad Labem k článku „O varhanách ve Dvoře Králové“

 
Vaše komentáře
redakce, 23.01.2019 10:53, Reagovat
hezký den,
portál Královédvorsko.cz nikdy nebude pouhou hromádkou písmenek bez názoru. A náš názor je, že zde o zlehčování problému jde a proto jsem to napsal. Na druhou stranu jsme zcela otevření a každý má u nás prostor zveřejnit svůj pohled na věc. To deklarujeme už od samotného počátku portálu. Co se týče poznámky, že víme o budoucí odpovědi pana profesora, tak je to zcela snadné - já jsem se prostě zeptal. Nic víc, nic míň. Žádná konspirace :-(
Nevhodné hodnocení reakce farností redakcí "Královedvorsko", 23.01.2019 00:11, Reagovat
Vážená redakce, vsuvka ".. zhlečením celého vážného problému..." na začátku článku je minimálně nevhodná. Ať si čtenáři udělají obraz sami - bez Vašeho návodu.
Mimochodem: Vaše poznámka pod reakcí farnosti, že už vite o tom, že pan prof. Tůma chystá odpověd, je velmi zajímavá. Že by celá "kauza" vč. publikace v různých mediích byla někým řízená ?
 
 
Přečteno 2757x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
02.06.2020 - Místa ve vlacích bude opět možné rezervovat přes rezervační systém Českých drah, a to od půlnoci z 2. na 3. června 2020. S výjimkou spojů SC Pendolino, bude zatím předprodej omezen na období od 3. do 13. června 2020.
25.05.2020 - Město Hradce Králové rozdělí mezi místní podnikatele zasažené koronavirovou krizí deset milionů korun. Schválením programu Antivirus - program peněžité pomoci o tom dnes rozhodli zastupitelé města. Město tím chce zmírnit dopady zejména na drobné podnikatele a živnostníky, kteří museli v době nouzového stavu uzavřít provozovny. Příspěvek bude činit až 25 000 korun pro jednoho žadatele.
04.05.2020 - Dnes se opět sejde Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje, které bude mimo jiné hlasovat o dotacích pro regionální rozvoj, životní prostředí a zemědělství, které na svém minulém zasedání neschválilo.

Volná pracovní místa
Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
19.06.2020 09:00 - 30.08.2020 16:00
Tvoříš, tvořím, tvoříme (výstava + soutěž)
20.06.2020 16:00 - 19.09.2020 17:00
Pohádky z Bauerovic zahrádky II
1.07.2020 - 30.08.2020
Nyní a dříve (výstava)
1.07.2020 - 30.09.2020
Božena Němcová (výstava)