Vyhledej
Královédvorsko > Historie > místa

Nejstarší známá fotografie našeho města

Redakce, J. H. / 16.04.2015, Dvůr Králové nad Labem
Pochází z roku 1866. Pořídil ji patrně vojenský fotograf z Josefova Josef Lorenz. Je pod ní německý nápis "Schlacht am 29. Juni 1866". Žádný boj ale na snímku není patrný.

Již stojí přestavěná budova pivovaru, která byla postavena čtyři roky před tím. Stavba pivovaru stála 130 tisíc zlatých.

Velká budova na fotografii vpravo od středu je Fernbachova továrna na cikorku. V roce snímku byla právě postavena. Pak v ní byla stará pošta, později hospoda Stará pošta. V torzu budovy pak školní jídelna. Říkalo se zde Babylon.

Ta nízká dlouhá budova možná patřila k pivovaru.

Dnešnímu parku Schulzovy sady se říkalo Zívrovka.

Pro srovnání je k fotce přidána i rytina z r. 1838 pořízená téměř ze stejného místa, tedy ze Žižkova. Zde ještě stojí věž Žumpa, která byla zbořena r. 1856. Spodní fotka je Stará pošta už i s novou - foceno od náměstí. Domek uprostřed patřil notáři Lokayovi.


Související články
Historie Dvora Králové
Paulův, Jirkův mlýn - Ferdinandov - část obce Choustníkovo Hradiště
Dolní, Patzakův mlýn v Komárově - neboli "Mlýn u vodníka"
Vaše komentáře
BABYLON JEŠTĚ NESTÁL, 22.04.2018 00:40, Reagovat
Babylon byl postaven až po pořízení fotografie,zbořen na konci80.let20.století.Popisovaný dům dodnes stojí,byl opraven a dlouhodobě v něm sídlí prodejna potravin "u pošty".

Přečteno 815x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí