Vyhledej
Královédvorsko > Historie

Místní historik žádá veřejnost o spolupráci: sbírá podklady pro výstavu o firmě Junkers

Redakce / 7.05.2020, Dvůr Králové nad Labem
Již v novinách radnice jsem požádal spoluobčany o pomoc při přípravě výstavy o zbrojní výrobě fy. Junkers v Sochorově továrně na Zálabí. Zmíněná výstava v Semilech se připravuje na otevření v červenci, kniha je v tisku a u nás by se expozice měla realizovat začátkem příštího roku.
 

FOTOGALERIE - Junkers - výzva pro podklady pro výstavu o válečné době

Válečná výroba se v našem městě týkala poměrně velkého počtu mladých lidí, kteří tak unikli totálnímu nasazení v Německu.  

Žijeme v době, kdy mnoho z nás zůstává doma a děláme vše možné. Já osobně, mimo jiné, probírám krabice pozůstalosti po předcích. Papír po papíru pročítám a třídím. A nacházím podklady, které svědčí o více než sto letech života konkrétních lidí, jejich radostech, ale i těžkostech v různých dobách naší historie.  

Našel jsem i Katalog výstavy učňovských prací dílenských ve Dvoře Králové n. L., konané v roce 1941. Především v prvních ročnících školy jsou žáci narození v r. 1924. Jsou to ti, kteří byli „darováni“  protektorátní vládou k práci pro Říši a to především v leteckém průmyslu. Právě z nich hodně pracovalo i v Junkersce. Dnes už žijí jen jedinci. Ale potomci by v tomto katalogu mohli najít své předky a třeba objevit doma i nějaké podklady. Zkuste to a přispějte tak k připravované akci. Zároveň si připomenete i svoji rodinu.  

Kontaktovat mě můžete na email: ujiranku@mkinet.cz.

Děkuji. 

Josef Jiránek

 

Související články
Bude ve Dvoře muzeum českého Manchesteru?

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 359x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
25.05.2020 - Město Hradce Králové rozdělí mezi místní podnikatele zasažené koronavirovou krizí deset milionů korun. Schválením programu Antivirus - program peněžité pomoci o tom dnes rozhodli zastupitelé města. Město tím chce zmírnit dopady zejména na drobné podnikatele a živnostníky, kteří museli v době nouzového stavu uzavřít provozovny. Příspěvek bude činit až 25 000 korun pro jednoho žadatele.
04.05.2020 - Dnes se opět sejde Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje, které bude mimo jiné hlasovat o dotacích pro regionální rozvoj, životní prostředí a zemědělství, které na svém minulém zasedání neschválilo.
29.04.2020 - Od 1. května se otevírají informační centra národních parků a jeskyní v ČR.
29.04.2020 - V sezoně 2019/2020 vynaložil Královéhradecký kraj na údržbu svých silnic necelých 116 milionů korun, což je nejméně za posledních sedm let. Oproti plánu kraj ušetřil 45 milionů korun.

Volná pracovní místa
Právník/právnička (MěÚ Dvůr Kr. n. L.)

Vedoucí ODP (Město Dvůr Králové n. L.)

Vedoucí OŽP (MěDvůr Králové n. L.) 

Učitel na II. stupni ZŠ (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)


Kalendář akcí