Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Historie

Místní historik žádá veřejnost o spolupráci: sbírá podklady pro výstavu o firmě Junkers

Redakce / 7.05.2020, Dvůr Králové nad Labem
Již v novinách radnice jsem požádal spoluobčany o pomoc při přípravě výstavy o zbrojní výrobě fy. Junkers v Sochorově továrně na Zálabí. Zmíněná výstava v Semilech se připravuje na otevření v červenci, kniha je v tisku a u nás by se expozice měla realizovat začátkem příštího roku.
 

FOTOGALERIE - Junkers - výzva pro podklady pro výstavu o válečné době

Válečná výroba se v našem městě týkala poměrně velkého počtu mladých lidí, kteří tak unikli totálnímu nasazení v Německu.  

Žijeme v době, kdy mnoho z nás zůstává doma a děláme vše možné. Já osobně, mimo jiné, probírám krabice pozůstalosti po předcích. Papír po papíru pročítám a třídím. A nacházím podklady, které svědčí o více než sto letech života konkrétních lidí, jejich radostech, ale i těžkostech v různých dobách naší historie.  

Našel jsem i Katalog výstavy učňovských prací dílenských ve Dvoře Králové n. L., konané v roce 1941. Především v prvních ročnících školy jsou žáci narození v r. 1924. Jsou to ti, kteří byli „darováni“  protektorátní vládou k práci pro Říši a to především v leteckém průmyslu. Právě z nich hodně pracovalo i v Junkersce. Dnes už žijí jen jedinci. Ale potomci by v tomto katalogu mohli najít své předky a třeba objevit doma i nějaké podklady. Zkuste to a přispějte tak k připravované akci. Zároveň si připomenete i svoji rodinu.  

Kontaktovat mě můžete na email: ujiranku@mkinet.cz.

Děkuji. 

Josef Jiránek

 

Související články
Bude ve Dvoře muzeum českého Manchesteru?

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 414x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)
18.12.2020 - Hledá se pes - Včera večer kolem 17 hodiny se zaběhl hnědý labradorský retrívr v okolí Raisova Sylvárov. Ale nyní už může být kdekoliv. Jmenuje se Jaller (džaler), ale bohužel je starý a už neslyší. Pod okem má bulku. Pokud jej někde zahlédnete volejte prosím na telefon Patrik Hroneš - 602 166 660, nebo i na Městskou policii.
03.12.2020 - V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád.

InzerceVolná pracovní místa
Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Sociální pracovník (MěÚ Dvůr Kr. n. L. - OSPOD)

Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí