Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Historie > osobnosti

František Fiferna – zapomenutý odbojář z řad královédvorských hasičů

Redakce / 20.07.2020
Letošní rok je 75. rokem od skončení druhé světové války. Pandemie narušila vzpomínky na tuto nejhroznější událost v moderních dějinách a tak se objevují, především díky facebooku, různé upomínky na lidi z našeho města, kteří se zapojili do odboje proti Němcům. A není jich málo.
 

FOTOGALERIE - František Fiferna – zapomenutý odbojář z řad královédvorských hasičů

Když půjdete ke kostelu kolem staré hasičárny, asi si nevšimnete ponuré šedé pamětní desky. Jsou tam tři jména. František Fiferna, Jaroslav Mach a František Polák, všichni členové tehdejšího hasičského sboru. Všichni byli členy odbojové skupiny Obrana národa. Skupina již začala pracovat na začátku války a v čele byl kapitán československé armády (jméno se mi nepodařilo zjistit). Hlavní štáb této skupiny byl v Hradci Králové. Úkolem této skupiny bylo opatření zbraní. Další člen, Václav Fidler, byl před válkou obchodníkem se zbraněmi. K členům patřil i pan Václav Svoboda, o kterém nic nevím. Podařilo se jim sehnat pušky z 1. světové války, krátké karabiny i se střelivem. 

Zbraně zakopali na zahradě Klazarovy vily (dnes školka Juty 03), kde byl František Fiferna zahradníkem a žil tam se svoji rodinou, manželkou a dvěma dcerami. V roce 1941 někdo úkryt vyzradil Gestapu. Pana Fifernu, jako prvního člena skupiny, zatkli. Přivedli ho k místu zakopaných zbraní, takže měli přesné informace. Postupně pak zatkli další členy odbojové skupiny. Pánové Mach a Fiferna byli popraveni, po velkých útrapách, 1. června 1943 ve Stuttgartu. Pan Polák byl odsouzen na dvacet let, krátce byl propuštěn, znovu zatčen a brzy zemřel v Terezíně na skvrnitý tyfus. Ještě byl zatčen další člen skupiny, Václav Fidler, který byl odsouzen k smrti, ale pak mu trest byl změněn na dvacet let. Byl v koncentračním táboře a po válce se vrátil domů. Královédvorští hasiči slavnostně odhalili pamětní desku všem třem svým členům v roce 1945. Mimo významných hostů se účastnili i členové rodin zemřelých. O pánech Machovi a Polákovi stručně píšou paní Rezková a paní Špatenková ve svém díle o obětech z řad Sokola. O panu Fifernovi si dnes dovoluji napsat já.

Pan František Fiferna se narodil v Lomnici nad Popelkou dne 24.8.1901 do rodiny truhláře. Ve svém rodném městě je jeho jméno vytesáno na památníku obětí 2. světové války. V Opočně se vyučil zahradníkem a prošel praxí v pražské Valdštejnské zahradě. V roce 1926 se oženil s Antonii Kušičkovou a narodily se jim dvě dcery, Jaroslava a Marie (Marie v roce 1946 zemřela na souchotiny). Pan Fiferna získal místo zahradníka u továrníka Klazara, kde bydlela celá rodina. Po zatčení byla rodina ve velmi svízelné situaci, ale žila ve Dvoře Králové až do roku 1946. Osamělá matka se v roce 1947 přestěhovala za dcerou Jaroslavou do Prahy.

Pan Fiferna byl znám jako velmi obětavý člen hasičského sboru. Vždy šel „do ohně s plným nasazením“. Tak se choval i v osobním životě i na začátku války. Jeho přezdívka „Hrdý vlastenec“ hovoří o všem.
Tuto vzpomínku jsem napsal na památku svých rodičů, kteří rodinu Fifernovu velmi dobře znali a otec, taky zahradník, ji dle možnosti podporoval po popravě Františka. Vzpomínka patří i vnučce pana
Fiferny, paní Katarině Jeníčkové z Prahy. Pokud někdo může ještě něco dodat k tomuto příběhu, budu velmi rád.

Děkuji místnímu hasičskému sboru, dále paní Jeníčkové a panu Tykalovi za poskytnutí podkladů.
Josef Jiránek
29.6.2020
 

Související články
Křest knihy NEBYLO JIM SOUZENO ŽÍT autorek Heleny Rezkové a Pavlíny Špatenkové
Podívejte se na kompletní záznam křtu knihy NEBYLO JIM SOUZENO ŽÍT autorek Heleny Rezkové a Pavlíny Špatenkové

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 325x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
03.05.2021 - Dnes se vrací děti do školek. Otevřena jsou po téměř 5 měsících také kadeřnictví, pedikúry, masáže a kosmetické služby.
19.04.2021 - Od pondělí 19. dubna 2021 se provoz Městského úřadu Dvůr Králové nad Labem vrací do standardního režimu bez omezení. Stále však platí epidemiologická opatření.

InzerceVolná pracovní místa
Vedoucí sociálních služeb (Domov sv. Josefa, Žiraf)

Všeobecná zdravotní sestra (Léčebna zr. vad, DKnL)

Učitel II. stupeň ZŠ - aprobace M (ZŠ Bílá Třemešná)

Kuchař/ka (Domov důchodců)

Technolog (JUTA, a.s. DKnL)


Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí
1.01.2021 - 31.05.2021
ŽIJEME NA KRÁLOVÉDVORSKU
30.04.2021 - 31.05.2021
Vzhůru do Stínadel!
1.05.2021 - 31.05.2021
Májová labská stezka
11.06.2021 19:00 - 12.06.2021 00:00
Disco Party 80ky 90ky
19.06.2021 18:00 - 20.06.2021 00:00
Řecká zábavá