Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Historie > osobnosti

Zemřela velká osobnost našeho regionu: Em. Univ. Prof. RNDr Karel Martinek, DrSc.

Redakce / 12.04.2021
S panem Martinkem jsem se poznal při pátrání po autorech přehrady Les Království. Vyzvedl jsem jej doma v Lanžově a vyrazili jsme bádat do Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové.

FOTOGALERIE - Zemřela velká osobnost našeho města: Em. Univ. Prof. RNDr Karel Martinek, DrSc.

S klidem a rozvahou si vyžádal několik ročníků tehdejších časopisů a jali jsme se vyhledávat zmínky to tom, kdo všechno se na stavbě přehrady podílel a jak moc. Listovali jsme časopisy, povídali si a čas krásně ubíhal.

Povídali jsme si i cestou zpátky - o jeho práci, vzdělání, o nutnosti ani na stará kolena nenechat mozek zahálet. A to on rozhodně nenechal - napsal řadu článků, několik knih a stále měl plány do budoucnosti.

Naposledy jsme si telefonovali minulý týden. Byl v nemocnici, ale po hlase se zdál v kondici. Říkal jsem mu o obrovském zájmu o u nás nedávno zveřejněné video z mlýna Sýkorník a prosil jej, zda mohu zveřejnit jeho velký článek, který o mlýnu napsal pro Vlastivědné čtení. Měl velkou radost, že se lidé o historii zajímají a jen mi kladl na srdce - ne, že mi to budete pane Holane upravovat!!

Ne nebudeme! Máme k vaší práci velkou úctu.

Při tom velkém smutku máme trochu radosti, že se nám před časem podařilo natočit 2 z jeho pověstných přednášek. O Zvičině a o historii Dvora Králové. A tak pana Martinka mohou poznat i další generace lidí, kterým není naše historie lhostejná. 

Pane Martinku, budete tu opravdu chybět!

Jan Holan

životopis pana Martinka a odkazy na další články najdete níže v "souvisejích". 

Související články
Omyly a nepravdy v rané historii Dvora Králové! Podívejte se na kompletní přednášku profesora Karla Martinka
Zvičina a její tajemství! Zveme vás ke sledování kompletní přednášky RNDr. Karla Martinka
Em. Univ. Prof. RNDr Karel Martinek, DrSc.
Vychází nová obsáhlá publikace o Zvičině. Autorem je profesor Karel Martinek
Proč se Zvičina jmenuje Zvičina?
Vaše komentáře

Přečteno 1096x
 
Hodnocení článku:
03.07.2021 - Od začátku roku se v Královéhradeckém kraji vyočkovalo 448 868 dávek vakcíny proti covid-19. Alespoň první dávku dostalo více jak 257 tisíc obyvatel.
17.05.2021 - Dnes se otevírají veřejnosti terasy a zahrádky restaurací a kaváren. Podmínkou návštěvy venkovních prostranství provozoven je pro klienty negativní antigenní test, potvrzené očkování nebo prodělaný Covid nejpozději před 3 měsíci.
03.05.2021 - Dnes se vrací děti do školek. Otevřena jsou po téměř 5 měsících také kadeřnictví, pedikúry, masáže a kosmetické služby.

Volná pracovní místa
Kalendář akcí