')
Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Historie > publikace

Dvůr Králové má vlastní komiks! Týká se Rukopisu královédvorského.

Redakce / 22.03.2018
Písničkář, textař a spisovatel Filip Pýcha se pustil do úctyhodného díla, které teprve před nedávnem spatřilo světlo světa. Nápad na komiks přišel už v roce 2016 když se přemýšlelo, jak oslavit 200 let od nálezu rukopisů.
 
"Loni jsme slavili výročí, máme faximile, díky spolupráci se ZUŠ i krásného průvodce, Uspořádali jsme řadu zajímavých akcí a nyní i komiks" říká místostarostka Alexandra Jiřičková

Ještě před samotným křestem, si Filip Pýcha připravil představení, které se týká tajů nalezení  rukopisů. A jak už to na takovýchto slavnostních akcí bývá, nechybělo ani hudební vystoupení.
Zhostil se ho opět Filip Pýcha.
"Na komiksu jsem na tom dělat někdy na počátku roku 2107. Naplánoval jsem si a to 4 měsíce, ale na konec to trvalo měsíců devět." říká Filip Pýcha.

Vydavatelem je místní knihovna Slavoj a zde se také druhý jarní den konal za účasti představitelů knihovny a vedení města její křest. A tímto slavnostním okamžikem dochází k symbolickému uzavření cyklu připomínek o nálezu rukopisu.


Knihovna připravila mnoho zajímavých akcí týkajících se rukopisů už v loňském roce. Taje tohoto dokumentu zajímaly nejen dospělé návštěvníky, ale i děti.

"Školy chodily hodně, připravili jsme pro ně takový průřez nálezem toho rukopisu. Chodily děti od 4 do 9 tříd. Knihovna i z tohoto důvodu připravila pro mladší ročníky zajímavou hru KVEST, která je stále dostupná v informačním centru. Je to taková hledačka - Geocaching bez té techniky, takže to zvládne každý" dodává ředitelka knihovny Marta Staníková. 

Po spuštění hry se v knihovně vystřídalo na 300 dětí. A ředitelka věří, že kniha Rukopis Královédvorský v komiksu bude neméně úspěšná. A tím, že tam jsou ilustrace, tak bude srozumitelná pro mladší generace.

"Děti knize rozumějí, chápou jak jde příběh, což je pro mě veliké plus. Reagují také tak, že mají tendenci černobílý příběh hned vybarvovat. Což jsem nečekal. Chtěl jsem aby to působilo dojem, že to je staré, ale ve skutečnosti jsem vyrobil vlastně omalovánky :-)" potvrzuje autor.

Celkem je v knize na 60 stran kreseb. Je tam tak jako v originálu 14 básní. Z toho 7 krátkých milostných lyrických věcí, které jsou na stránku, či 2 a pak tam jsou velké vojenské eposy. Některé na 10 - 11 stránek. Sám Filip Pýcha si oblíbil báseň Jelen, což je alegorie mezi jelenem a mladým mužem, která zajímavým způsobem vyústí v ději.  

V knize je však zaznamenána i erotika - 2 scény jsou vyloženě milostné. "Jednu jsem zpracoval tak, že se k věci hodí a každý si tam najde, co chce." dodává autor. 

Rukopis si můžete zakoupit v Knihovně Slavoj, v Muzeu, v Informačním centru a v knihkupectví u Veselých na pěší zóně.

FOTOGALERIE - Křest knihy Rukopis královédvorský v komiksu

 

Související články
Divadlo Járy Cimrmana v Hankově domě: České nebe připomene Rukopis královédvorský
Dnes je to 200 let, co Václav Hanka "našel" v našem kostele Rukopis královédvorský
Velká videoreportáž z výstavy originálů Rukopisu královédvorského

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 332x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.
02.07.2019 - Od 27. června do 1. července jsme bohužel měli problém s poštovním serverem účtu info@kralovedvorsko.cz. Pokud jste nám v tuto dobu poslali email, prosím, zašlete jej ještě jednou nebo nám zavolejte.

Volná pracovní místa
Školní psycholog (Dvůr Králové n. L.)

Vedoucí oddělení ŠKS (Dvůr Králové n. L.)


Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)

Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)

Brigáda na léto (Domov sv. Josefa)


Kalendář akcí