Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Historie > publikace

Dvůr Králové má vlastní komiks! Týká se Rukopisu královédvorského.

Redakce / 22.03.2018
Písničkář, textař a spisovatel Filip Pýcha se pustil do úctyhodného díla, které teprve před nedávnem spatřilo světlo světa. Nápad na komiks přišel už v roce 2016 když se přemýšlelo, jak oslavit 200 let od nálezu rukopisů.
"Loni jsme slavili výročí, máme faximile, díky spolupráci se ZUŠ i krásného průvodce, Uspořádali jsme řadu zajímavých akcí a nyní i komiks" říká místostarostka Alexandra Jiřičková

Ještě před samotným křestem, si Filip Pýcha připravil představení, které se týká tajů nalezení  rukopisů. A jak už to na takovýchto slavnostních akcí bývá, nechybělo ani hudební vystoupení.
Zhostil se ho opět Filip Pýcha.
"Na komiksu jsem na tom dělat někdy na počátku roku 2107. Naplánoval jsem si a to 4 měsíce, ale na konec to trvalo měsíců devět." říká Filip Pýcha.

Vydavatelem je místní knihovna Slavoj a zde se také druhý jarní den konal za účasti představitelů knihovny a vedení města její křest. A tímto slavnostním okamžikem dochází k symbolickému uzavření cyklu připomínek o nálezu rukopisu.


Knihovna připravila mnoho zajímavých akcí týkajících se rukopisů už v loňském roce. Taje tohoto dokumentu zajímaly nejen dospělé návštěvníky, ale i děti.

"Školy chodily hodně, připravili jsme pro ně takový průřez nálezem toho rukopisu. Chodily děti od 4 do 9 tříd. Knihovna i z tohoto důvodu připravila pro mladší ročníky zajímavou hru KVEST, která je stále dostupná v informačním centru. Je to taková hledačka - Geocaching bez té techniky, takže to zvládne každý" dodává ředitelka knihovny Marta Staníková. 

Po spuštění hry se v knihovně vystřídalo na 300 dětí. A ředitelka věří, že kniha Rukopis Královédvorský v komiksu bude neméně úspěšná. A tím, že tam jsou ilustrace, tak bude srozumitelná pro mladší generace.

"Děti knize rozumějí, chápou jak jde příběh, což je pro mě veliké plus. Reagují také tak, že mají tendenci černobílý příběh hned vybarvovat. Což jsem nečekal. Chtěl jsem aby to působilo dojem, že to je staré, ale ve skutečnosti jsem vyrobil vlastně omalovánky :-)" potvrzuje autor.

Celkem je v knize na 60 stran kreseb. Je tam tak jako v originálu 14 básní. Z toho 7 krátkých milostných lyrických věcí, které jsou na stránku, či 2 a pak tam jsou velké vojenské eposy. Některé na 10 - 11 stránek. Sám Filip Pýcha si oblíbil báseň Jelen, což je alegorie mezi jelenem a mladým mužem, která zajímavým způsobem vyústí v ději.  

V knize je však zaznamenána i erotika - 2 scény jsou vyloženě milostné. "Jednu jsem zpracoval tak, že se k věci hodí a každý si tam najde, co chce." dodává autor. 

Rukopis si můžete zakoupit v Knihovně Slavoj, v Muzeu, v Informačním centru a v knihkupectví u Veselých na pěší zóně.

FOTOGALERIE - Křest knihy Rukopis královédvorský v komiksu

Související články
Divadlo Járy Cimrmana v Hankově domě: České nebe připomene Rukopis královédvorský
Dnes je to 200 let, co Václav Hanka "našel" v našem kostele Rukopis královédvorský
Velká videoreportáž z výstavy originálů Rukopisu královédvorského
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 390x
 
01.03.2023 - Obyvatelé a návštěvníci Trutnova mohou od 1. března 2023 využívat novou městskou vlakovou linku. Je provozována v pracovní dny a cestující na ní mohou využít všechny platné tarify, včetně tarifů IREDO a časového jízdného MHD Trutnov.
05.01.2023 - Město Trutnov zavádí od tohoto roku sběr odpadu způsobem Door-to-Door, ruší velkoobjemové kontejnery i v integrovaných obcích Trutnova.
05.12.2022 - Ministerstvo dopravy spouští Portál dopravy, který na jednom místě umožní občanům elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy, podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu, získat výpis z bodového konta, nahlížet na údaje o vozidlech, řešit elektronické služby v oblasti plavidel, letectví apod.

Volná pracovní místa

Asistent prodeje (vinotéka Dvůr Králové)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí