Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Historie > publikace

Místopis obce Trotina na Královédvorsku má svoji knižní podobu

Redakce, / 1.11.2017, Trotina
Obec Trotina, ležící na pramenu říčky Trotina, na pomezí trutnovského a jičínského okresu, jejíž historie prvního osídlování sahá do 12. století, vydala v rámci oslav 200 let od nalezení Rukopisu královédvorského knihu Místopis obce Trotina. Autorem je Josef Šorm, místní dějepisec a badatel, který již vydal místopisy obcí Zvičina, Třebihošť a Dehtov.
Kniha, která má téměř 500 stran, stovky barevných a černobílých fotografií, mapuje historii obce v kontextu historie jižního a jihovýchodního Podzvičinska a historii jednotlivých čísel popisných a jejich obyvatel hluboko do minulosti. U některých rodů se jedná až o 300 let doloženého spojení s obcí Trotina. Obal knihy Místopis obce Trotina
Místopis obce Trotina byl vydán za finanční podpory královéhradeckého kraje a byl pokřtěn na již tradičním posvícenském posezení za účasti autora a hostů. Jedním z nich byl i univerzitní profesor RNDr. Karel Martinek, DrSc., historik z Lanžova, který vyzdvihl obrovské nadšení a gigantickou práci pana Josefa Šorma a přirovnal ho ke slavným písákům tohoto kraje.
Význam publikace vyzdvihla i paní doktorka Oldřiška Tomíčková, odborná pracovnice regionálních dějin Městského muzea a galerie v Hořicích: „Jedná se o unikátní dílo vysoké odborné úrovně, svým významem daleko přesahující hranice obce a regionu. Kniha se stane přehledným zdrojem poznání nejen pro místní občany, ale také pro další vědecká bádání, genealogické studie a nalézání rodových kořenů a vazeb. Bude mít také velký význam pro posilování vztahu obyvatel k obci a k regionu v němž žijí. Je to dílo trvalé hodnoty, ze kterého budou čerpat poučení i naši potomci.“ 


Kniha může být nejen pro starousedlíky příjemným překvapením pod stromečkem. 

Objednat či zakoupit si knihu můžete na obecním úřadě v úředních hodinách, tj. po 18-19 hod., nebo na: trotina.urad@tiscali.cz, tel.: 725 081 225 a také v městském informačním centru ve Dvoře Králové (na náměstí TGM).
Cena je 450 Kč. 
Více o obci na tomto webu: www.obec-trotina.cz.

Jana SaifrtováSouvisející články
Dnes je to 200 let, co Václav Hanka "našel" v našem kostele Rukopis královédvorský
Originál Rukopis královédvorského je již ve Dvoře ve speciální vitríně. Doprovází ho zvláštní bezpečnostní opatření.
Památník padlým a legionářům na Trotině
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 2983x
 
01.03.2023 - Obyvatelé a návštěvníci Trutnova mohou od 1. března 2023 využívat novou městskou vlakovou linku. Je provozována v pracovní dny a cestující na ní mohou využít všechny platné tarify, včetně tarifů IREDO a časového jízdného MHD Trutnov.
05.01.2023 - Město Trutnov zavádí od tohoto roku sběr odpadu způsobem Door-to-Door, ruší velkoobjemové kontejnery i v integrovaných obcích Trutnova.
05.12.2022 - Ministerstvo dopravy spouští Portál dopravy, který na jednom místě umožní občanům elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy, podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu, získat výpis z bodového konta, nahlížet na údaje o vozidlech, řešit elektronické služby v oblasti plavidel, letectví apod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka 2. stupně ZŠ (Dvůr Králové n L.)

Uklízeč/ka (Domov důchodců)

Účetní (JUTA a.s.)Kalendář akcí