Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Historie > publikace

Místopis obce Trotina na Královédvorsku má svoji knižní podobu

Redakce, / 1.11.2017, Trotina
Obec Trotina, ležící na pramenu říčky Trotina, na pomezí trutnovského a jičínského okresu, jejíž historie prvního osídlování sahá do 12. století, vydala v rámci oslav 200 let od nalezení Rukopisu královédvorského knihu Místopis obce Trotina. Autorem je Josef Šorm, místní dějepisec a badatel, který již vydal místopisy obcí Zvičina, Třebihošť a Dehtov.
 
Kniha, která má téměř 500 stran, stovky barevných a černobílých fotografií, mapuje historii obce v kontextu historie jižního a jihovýchodního Podzvičinska a historii jednotlivých čísel popisných a jejich obyvatel hluboko do minulosti. U některých rodů se jedná až o 300 let doloženého spojení s obcí Trotina. Obal knihy Místopis obce Trotina
Místopis obce Trotina byl vydán za finanční podpory královéhradeckého kraje a byl pokřtěn na již tradičním posvícenském posezení za účasti autora a hostů. Jedním z nich byl i univerzitní profesor RNDr. Karel Martinek, DrSc., historik z Lanžova, který vyzdvihl obrovské nadšení a gigantickou práci pana Josefa Šorma a přirovnal ho ke slavným písákům tohoto kraje.
Význam publikace vyzdvihla i paní doktorka Oldřiška Tomíčková, odborná pracovnice regionálních dějin Městského muzea a galerie v Hořicích: „Jedná se o unikátní dílo vysoké odborné úrovně, svým významem daleko přesahující hranice obce a regionu. Kniha se stane přehledným zdrojem poznání nejen pro místní občany, ale také pro další vědecká bádání, genealogické studie a nalézání rodových kořenů a vazeb. Bude mít také velký význam pro posilování vztahu obyvatel k obci a k regionu v němž žijí. Je to dílo trvalé hodnoty, ze kterého budou čerpat poučení i naši potomci.“ 


Kniha může být nejen pro starousedlíky příjemným překvapením pod stromečkem. 

Objednat či zakoupit si knihu můžete na obecním úřadě v úředních hodinách, tj. po 18-19 hod., nebo na: trotina.urad@tiscali.cz, tel.: 725 081 225 a také v městském informačním centru ve Dvoře Králové (na náměstí TGM).
Cena je 450 Kč. 
Více o obci na tomto webu: www.obec-trotina.cz.

Jana Saifrtová 

Související články
Dnes je to 200 let, co Václav Hanka "našel" v našem kostele Rukopis královédvorský
Originál Rukopis královédvorského je již ve Dvoře ve speciální vitríně. Doprovází ho zvláštní bezpečnostní opatření.
Památník padlým a legionářům na Trotině

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1180x
 
 
 
Zpět
Volná pracovní místa
Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)

Kuchař (ZŠ Schulzovy sady)
Učitel (ZŠ Schulzovy sady)

Brigáda na léto (Domov sv. Josefa)


Kalendář akcí