Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Historie > publikace

Rukopis královédvorský v komiksu - křest knihy v Městské knihovně Slavoj (21. března 2018)

Redakce / 20.03.2018, Dvůr Králové nad Labem
Rukopis královédvorský (Rukopis) - každý vám řekne, že jde o soubor básní (či písní), který významně přispěl k úspěšnému oživení českého jazyka v době národního obrození. Každý si vybaví táhlé spory o pravost a vzpomene na angažmá profesora Tomáše Masaryka. Ale ne každý je schopen odvyprávět, o čem básně v Rukopise královédvorském vlastně jsou. Napravit to si klade za cíl nové zpracování Rukopisu - komiksové.

FOTOGALERIE - Křest knihy Rukopis královédvorský v komiksu v Městské knihovně Slavoj


Křest knihyPřijměte pozvání na 21. 3. 2018 od 18:00 do sálku Městské knihovny Slavoj, kde proběhne křest knihy Rukopis královédvorský v komiksu. Součástí křtu je krátký kulturní program (cca 30 min), autogramiáda a prodej knihy za zvýhodněnou cenu.
"Motivací pro tenhle nápad bylo, když jsem zjistil, že obsah Rukopisu skoro nikdo nezná. A přiznávám se, že já sám jsem se s ním seznámil teprve nedávno. V Rukopise je čtrnáct básní - sedm krátkých milostných a sedm delších vojenských", říká Filip Pýcha, autor komiksu. "Před paní Martou Staníkovou, ředitelkou knihovny Slavoj, jsem před časem nadhodil, že by bylo prima zpracovat ty příběhy jako komiks. Jí se ta myšlenka líbila a dohodli jsme se, že mám tedy komiks připravit.

Komiks vznikal jako součást oslav 200. výročí nálezu Rukopisu, které proběhly v roce 2017. "Práce na komiksu trvaly déle, než jsem si původně myslel. Člověk by nevěřil, že z těch 12 listů o rozměru pohlednice nakonec bude 60 stran formátu A4", poznamenává autor komiksu. 
Březen - coby měsíc knihy a příchod jara - je však také vhodný k pořádnému křtu.

Obrázky v komiksu jsou černobílé, záměrem autora bylo navodit atmosféru dřevorytu, která, podle jeho slov, ladí s obsahem básní.
Text je autorsky přeložen do moderní češtiny, nesleduje literární ozdoby, ale drží se obsahu. "Některá archaická slova jsem se při překladu pokusil nahradit, aby čtenář - laik - neseděl neustále u výkladového slovníku. Například slovo mlat jsem nahradil slovem kyj, i když to není úplně totéž", vysvětluje náročnost zpracování komiksu Pýcha. Zpracování knihy je tak vhodné pro čtenáře od 10 let až po dospělé laické zájemce.
Související články
Divadlo Járy Cimrmana v Hankově domě: České nebe připomene Rukopis královédvorský
Dnes je to 200 let, co Václav Hanka "našel" v našem kostele Rukopis královédvorský
Originál Rukopis královédvorského je již ve Dvoře ve speciální vitríně. Doprovází ho zvláštní bezpečnostní opatření.
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 198x
 
01.03.2023 - Obyvatelé a návštěvníci Trutnova mohou od 1. března 2023 využívat novou městskou vlakovou linku. Je provozována v pracovní dny a cestující na ní mohou využít všechny platné tarify, včetně tarifů IREDO a časového jízdného MHD Trutnov.
05.01.2023 - Město Trutnov zavádí od tohoto roku sběr odpadu způsobem Door-to-Door, ruší velkoobjemové kontejnery i v integrovaných obcích Trutnova.
05.12.2022 - Ministerstvo dopravy spouští Portál dopravy, který na jednom místě umožní občanům elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy, podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu, získat výpis z bodového konta, nahlížet na údaje o vozidlech, řešit elektronické služby v oblasti plavidel, letectví apod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka 2. stupně ZŠ (Dvůr Králové n L.)

Uklízeč/ka (Domov důchodců)

Účetní (JUTA a.s.)Kalendář akcí