')
Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Historie > publikace

Rukopis královédvorský v komiksu - křest knihy v Městské knihovně Slavoj (21. března 2018)

Redakce / 20.03.2018, Dvůr Králové nad Labem
Rukopis královédvorský (Rukopis) - každý vám řekne, že jde o soubor básní (či písní), který významně přispěl k úspěšnému oživení českého jazyka v době národního obrození. Každý si vybaví táhlé spory o pravost a vzpomene na angažmá profesora Tomáše Masaryka. Ale ne každý je schopen odvyprávět, o čem básně v Rukopise královédvorském vlastně jsou. Napravit to si klade za cíl nové zpracování Rukopisu - komiksové.
 

FOTOGALERIE - Křest knihy Rukopis královédvorský v komiksu v Městské knihovně Slavoj


Křest knihyPřijměte pozvání na 21. 3. 2018 od 18:00 do sálku Městské knihovny Slavoj, kde proběhne křest knihy Rukopis královédvorský v komiksu. Součástí křtu je krátký kulturní program (cca 30 min), autogramiáda a prodej knihy za zvýhodněnou cenu.
"Motivací pro tenhle nápad bylo, když jsem zjistil, že obsah Rukopisu skoro nikdo nezná. A přiznávám se, že já sám jsem se s ním seznámil teprve nedávno. V Rukopise je čtrnáct básní - sedm krátkých milostných a sedm delších vojenských", říká Filip Pýcha, autor komiksu. "Před paní Martou Staníkovou, ředitelkou knihovny Slavoj, jsem před časem nadhodil, že by bylo prima zpracovat ty příběhy jako komiks. Jí se ta myšlenka líbila a dohodli jsme se, že mám tedy komiks připravit.

Komiks vznikal jako součást oslav 200. výročí nálezu Rukopisu, které proběhly v roce 2017. "Práce na komiksu trvaly déle, než jsem si původně myslel. Člověk by nevěřil, že z těch 12 listů o rozměru pohlednice nakonec bude 60 stran formátu A4", poznamenává autor komiksu. 
Březen - coby měsíc knihy a příchod jara - je však také vhodný k pořádnému křtu.

Obrázky v komiksu jsou černobílé, záměrem autora bylo navodit atmosféru dřevorytu, která, podle jeho slov, ladí s obsahem básní.
Text je autorsky přeložen do moderní češtiny, nesleduje literární ozdoby, ale drží se obsahu. "Některá archaická slova jsem se při překladu pokusil nahradit, aby čtenář - laik - neseděl neustále u výkladového slovníku. Například slovo mlat jsem nahradil slovem kyj, i když to není úplně totéž", vysvětluje náročnost zpracování komiksu Pýcha. Zpracování knihy je tak vhodné pro čtenáře od 10 let až po dospělé laické zájemce.
 

Související články
Divadlo Járy Cimrmana v Hankově domě: České nebe připomene Rukopis královédvorský
Dnes je to 200 let, co Václav Hanka "našel" v našem kostele Rukopis královédvorský
Originál Rukopis královédvorského je již ve Dvoře ve speciální vitríně. Doprovází ho zvláštní bezpečnostní opatření.

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 297x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.
02.07.2019 - Od 27. června do 1. července jsme bohužel měli problém s poštovním serverem účtu info@kralovedvorsko.cz. Pokud jste nám v tuto dobu poslali email, prosím, zašlete jej ještě jednou nebo nám zavolejte.

Volná pracovní místa
Školní psycholog (Město Dvůr Králové n. L.)

Asistent/ka pedagoga (ZŠ a PrŠ DKnL)


Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)

Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)


Kalendář akcí