')
Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Historie

Textilní muzeum se stěhuje z České Skalice domů do Dvora Králové nad Labem

Redakce / 19.06.2019
Příprava expozice textilního tisku v prostorách Střední školy informatiky a služeb ve Dvoře Králové nad Labem se blíží ke zdárnému konci a slavnostní otevření se plánuje po letních prázdninách.
 

FOTOGALERIE - Textilní muzeum se stěhuje z České Skalice domů do Dvora Králové nad Labem


Dlouhodobý záměr města Dvůr Králové nad Labem vrátit do města sbírky textilního muzea, které byly od roku 1990 v České Skalici, má šťastný konec. Na přelomu května a června byly do Dvora Králové nad Labem z České Skalice přestěhovány vybrané exponáty včetně tiskařských strojů. „Stroje bylo nejprve třeba rozebrat na menší části a následně přepravit do SŠIS. Nejnáročnější byla z tohoto pohledu přeprava válcového potiskovacího stroje, jehož jedna postranice váží zhruba 1,5 tuny,“ říká místostarostka Alexandra Jiřičková, která stála spolu s bývalým ředitelem podniku Tiba Josefem Jiránkem u zrodu celého projektu a zároveň vede realizační tým.

Související článkyNíže na stránce najdete v boxu Související články další informace o stěhování muzea. 

Nyní se začne chystat samotná expozice, jejíž podoba je již stanovena. „V současné době se finišuje s výběrem fotografií, kompletují se texty na panely, vybrali jsme exponáty do vitrín, jež se musejí vyrobit, stejně jako panely a velkoformátové fotografie. Vše by mělo být hotové do konce prázdnin,“ podotýká Alexandra Jiřičková. Slavnostní otevření expozice se plánuje po letních prázdninách, o přesném termínu bude veřejnost včas informována.

Expozice textilního tisku vzniká v SŠIS, v budově bývalé textilní školy na nábřeží Jiřího Wolkera, která je v současné době modernizována. Prostory, které sloužily k praktické výuce, byly vhodné pro instalaci strojů a nevyžadovaly větší stavební úpravy. Navíc jsou přístupné přímo z ulice. Umístění expozice podpořil ředitel školy Petr Vojtěch a také Královéhradecký kraj, který je zřizovatelem školy, a úpravu prostor pro novou expozici financoval. Exponáty zapůjčilo Uměleckoprůmyslové museum Praha (UPM).

Expozici textilního tisku bude provozovat Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem. Naváže tím na další stálou expozici Historie města Dvůr Králové nad Labem a textilního průmyslu na Královédvorsku.

Text a foto: web města
Video: ZvičinaTV

 

Související články
Textilní muzeum v České Skalici na jaře končí. Provozovatel - Uměleckprůmyslové muzeum v Praze - dal výpověď.
Textilní muzeum ve Dvoře Králové? Jeden návrh míří na program dnešního zastupitelstva
Další fakta o textilním muzeu

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1033x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.
02.07.2019 - Od 27. června do 1. července jsme bohužel měli problém s poštovním serverem účtu info@kralovedvorsko.cz. Pokud jste nám v tuto dobu poslali email, prosím, zašlete jej ještě jednou nebo nám zavolejte.

Volná pracovní místa
Školní psycholog (Město Dvůr Králové n. L.)

Asistent/ka pedagoga (ZŠ a PrŠ DKnL)


Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)

Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)


Kalendář akcí