Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Historie

Věděli jste, že na hřišti v Podharti hrál fotbal i legendární herec Josef Bek? Poznáte ho na fotografii?

Redakce / 1.12.2022
Máme pro vás ukázku z nové knihy Pavla Liptáka "Historie fotbalové Tiby Dvůr Králové nad Labem". Knížka bude mít křest 15. prosince v knihovně Slavoj. Vy si zde můžete exkluzivně přečíst první ukázku.

Začátky kopané ve Dvoře Králové n. L.


Přestože oficiální založení fotbalového klubu ve Dvoře Králové n. L. se datuje k r. 1906, první zmínky o tomto sportu lze nalézt ještě před tímto rokem. V r. 1906 byl založen SK Horymír a jeho první hřiště bylo umístěno na obecním pozemku v Lužánkách. První zápas sehrál SK Horymír v Jaroměři v dubnu 1906, kde prohrál vysoko 9:1 (7:0). V odvetě na domácí půdě v červnu 1906 se stejným soupeřem také prohrál v poměru 1:2 (1:1). Poté se hrálo na Příčce za parkem a od r. 1913 na dnešním Benešově nábřeží. Dne 5. 10. 1930 byl oficiálně otevřen stadion na Hrubých lukách zápasem s SK Pardubice.

Kopaná ve Dvoře Králové n. L. hodně táhla, fotbal byl velice populárním sportem. Centrem fanoušků i funkcionářů byl hotel Tins, kde se po víkendu do poloviny dalšího týdne rozebíralo odehrané střetnutí a další dny se diskutovalo o nadcházejícím zápase. Kopaná byla tehdy přitažlivější, více se útočilo, než bránilo, padalo dost gólů, návštěva kolem dvou tisíc diváků nebyla nic neobvyklého. Nehrálo se na trávě, ale na škváře, což někdy i velmi bolelo.

V r. 1912 byl SK Horymír přejmenován na SK Dvůr Králové n. L. a začala další etapa historie královédvorské kopané. Postupně byly ve městě zakládány další fotbalové kluby jako SK Weiss, který měl hřiště od r. 1930 na rohu ulic Raisova a Sylvárovská, kde se říkalo „U Křížku“. SK Sochor (zal. r. 1928) měl zase hřiště v Alešově ulici, neřeklo se mu ale jinak než v „Mandlovkách“, SK Amatéři zase hráli v České Podharti. Záměrně píši v České Podharti, neboť byla dříve i německá část Podhartě. Dnes se ale říká jednotně Podharť.

Nejlepším královédvorským fotbalovým klubem byl SK Dvůr Králové n. L., který později hrál druhou nejvyšší soutěž v republice, tzv. „divizi českého venkova“, což by dnes bylo asi tak na úrovni České fotbalové ligy. SK Weiss a SK Sochor hrály většinou 1. A třídu a SK Amatéři 1. B třídu. Výše uvedené kluby byly ve městě nejznámější, ale ne jediné. V dobových archívech najdeme zmínky i o tom, že ve městě byly další fotbalové celky, i když jejich životnost nebyla dlouhá, ale byly, např. AFK Dvůr Králové n. L. (tzv. Ferencova XI.) hrál ve 30. letech na hřišti SK Amatéři v Podharti, SK Úřednická XI., Technolen Dvůr Králové, který v r. 1952 hrál registrovanou soutěž a měl za soupeře např. Tibu nebo Jutu Dvůr Králové n. L. Dále Viktoria Dvůr Králové n. L., která v polovině 30. let hrála Krkonošský okrsek SVŽF spolu s AFK Dvůr Králové n. L., SK Studenec a dalšími kluby podkrkonošského regionu. 

Byly tady i další firemní jedenáctky, které hrály vzájemně spolu. Je doklad a fotografie o zápase z 2. 8. 1940 Spořitelna Dvůr Králové n. L. XI. A. Klazar 3:2. Mužstvo Spořitelny bylo aktivní. V r. 1940 hrálo dvakrát se Spořitelnou Hradec Králové (doma a venku). Pikantnost tomuto dvojutkání dává skutečnost, že branku hradecké spořitelny tehdy hájil její úředník, v té době ještě nebyl hercem, Josef Bek. Utkání se hrálo na hřišti v Podharti.

A kde je na fotografii Josef Bek? To se dozvíte na křtu knihy Historie fotbalové Tiby Dvůr Králové nad Labem Pavla Liptáka 15. prosince v knihovně Slavoj od 17 hodin. :-)


 
Vaše komentáře
, 2.12.2022 16:09, Reagovat
Opravuji. Můj otec Václav Bartoška, brankař Městské spořitelny stojí druhý zprava
, 2.12.2022 15:43, Reagovat
Josef Bek je vlevo a vpravo je brankař Václav Bartoška z Městské spořitelny Dvůr Králové

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1382x
 
Hodnocení článku:
05.01.2023 - Město Trutnov zavádí od tohoto roku sběr odpadu způsobem Door-to-Door, ruší velkoobjemové kontejnery i v integrovaných obcích Trutnova.
05.12.2022 - Ministerstvo dopravy spouští Portál dopravy, který na jednom místě umožní občanům elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy, podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu, získat výpis z bodového konta, nahlížet na údaje o vozidlech, řešit elektronické služby v oblasti plavidel, letectví apod.
18.10.2022 - Ustavující zastupitelstvo bylo ve Dvoře Králové posunuto ze čtvrtka 20. října na pondělí 24. října 2022 od 16 hodin v Hankově domě.

Volná pracovní místa
Pracovník/ice v soc. službách (Domov důchodců)

Asistent/ka prodeje (JUTA, a.s.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí