Vyhledej
Královédvorsko > Historie

Historie

Zemřel RNDr. Josef Janeček, královédvorský rodák, významný zoolog a dlouholetý ředitel Zoologické zahrady Liberec

Rubrika: osobnosti, 7.07.2024
Josef Janeček se narodil 19. září 1936. Po studiích přírodních věd se stal zoologickým náměstkem ředitele v ZOO Dvůr Králové, kde začala jeho významná kariéra. V roce 1982 se stal ředitelem Zoologické zahrady Liberec, kde působil až do roku 2004.

Dotazník: Vztah Dvora Králové nad Labem k výrobě modorotiskových forem

Rubrika: Historie, Dvůr Králové nad Labem, 23.05.2024
Muzeum východních Čech v Hradci Králové požádalo Městské muzeum ve Dvoře Králové o pomoc při šíření dotazníku, který se týká povědomí o historii modrotisku ve Dvoře Králové.

František Haas, neprávem zapomenutá osobnost Dvora Králové

Rubrika: osobnosti, 2.01.2024
Před sto lety málokdo v našem městě neznal sokolskou osobnost, která věnovala více než třicet let výchově sokolského dorostu, zemitého sokolského praporečníka a cvičitele Františka Haase.

František Haas mladší a Miroslav Haas - královédvorští sokolové a synové Františka Haase

Rubrika: osobnosti, 2.01.2024
V předchozím článku jsme vám představili významnou osobnost Dvora Králové - Františka Haase. Neméně významní jsou pro naše město i jeho synové. Přečtěte si další z článků Pavlíny Špatenkové právě o těchto dvou následnících Františka Haase.

Umělý led je ve Dvoře Králové od sezony 1968 - 1969. Do té doby museli jezdit hokejisté do Pardubic.

Rubrika: sportovní historie, 29.12.2023
V sezoně 1968 - 1969 byl uveden do provozu umělý led na zimním stadionu a Dvůr Králové n/L se stal třetím městem tehdejšího Východočeského kraje s umělou ledovou plochou a královédvorští hokejisté si tehdy pořádně oddechli.

Hokej za Dvůr Králové hrál i Mistr světa, Mistr Evropy a stříbrný z Olympiády Vladimír Kobranov

Rubrika: sportovní historie, 29.12.2023
Zdeněk Uher, Milan Jiroutek, Jan Velinský, Vlastimil Franc a další, to je jen zlomek těch, kteří v hokeji něco znamenali a pak na konci kariéry oblékali královédvorský dres.

Skutečný vlastenec s velkým srdcem - továrník Jindřich Klazar

Rubrika: osobnosti, 29.12.2023
Jindřich Klazar se narodil 6. května 1867 v Kruhu u Jilemnice. V roce 1878 Jindřichův otec Hynek Klazar (1825–1913) odkoupil Röhrichovu přádelnu lnu ve Dvoře Králové a založil se třemi syny, Antonínem, Františkem a Jindřichem rodinný podnik na zpracování ...

Královédvorský rodák - nadaný malíř a průkopník fotografie Hynek Fiedler

Rubrika: osobnosti, 28.12.2023
Další osobností, kterou bychom vám rádi představili, je královédvorský rodák, významný malíř a průkopník fotografie Hynek Fiedler. Narodil se 22. srpna 1836 ve Dvoře Králové nad Labem v rodině krupaře Antona Fiedlera a jeho ženy Anny, rozené Holubové.

Zapomenutá osobnost města, otec R. A. Dvorského, Václav Antonín

Rubrika: osobnosti, 27.12.2023
Bývaly doby, kdy urostlou postavu Václava Antonína s krásnou tváří zdobenou plnovousem znali Královédvoráci velmi dobře. Jako praporečník Sokola dodával jeho průvodům patřičnou důstojnost.

Helena Růžičková, Jiří Schelinger, Roman Skamene a další přijeli s legendární Amforou na hokej do Dvora Králové :-)

Rubrika: sportovní historie, 17.11.2023
O fotbalové Amfoře slyšel snad každý z nás a název vznikl ze začátečních písmen Amatérské fotbalové rarity. Ale asi málokdo ví, že Amfora měla i hokejové mužstvo. A podobný tým nyní vede i královédvorák Robik Nosek - mrkněte na video

Výročí (nejen) sametové revoluce ve Dvoře Králové

Aktualizováno
Rubrika: Historie, Královédvorsko, Aktualizováno 16.11.2023
Významný den, jakým je 17. listopad, se každoročně připomíná i na Královédvorsku: kromě sametové revoluce a událostí roku 1939 se však v tomto regionu pravidelně mluví o další výjimečné události:
v roce 1990 se v tento den nedaleko Dubence zřítilo letadlo...

Pověst o tom, jak Panenka Maria zachránila město Dvůr Králové nad Labem

Aktualizováno
Rubrika: pověsti, Dvůr Králové nad Labem, Aktualizováno 15.11.2023
Zoufalství lidu během válek si běžný člověk asi těžko dokáže představit. Nepřátelská vojska vypalovala vesnice, ničila domy, vojáci okrádali a mučili jejich obyvatele. Někdo se snažil utéci a schovat, někdo se dobrovolně vzdal, někdo se usilovně modlil. C...

Sokolové si připomněli Památný den sokolstva - na náměstí, u pomníku na stadionu i světýlky na Labi

Rubrika: Historie, 11.10.2023
Magický Večer sokolských světel, to je akce kterou před lety vymyslela čestná náčelnice ČOS Jarina Žitná. Světla připomínají oběti, které sokolové přinesli své vlasti. A královédvorští Sokolové se k akci přidávají každý rok a vždy ve velkém počtu.

Masarykova dračí studánka pod Zvičinou slaví 100 let!

Rubrika: Historie, Dolní Brusnice, 8.10.2023
Studánka se nachází cca 500 m pod vrcholem Zvičiny u červené turistické trasy z Bílé Třemešné na Zvičinu. Motivem její sochařské výzdoby je pohádkový drak, který v balvanech hlídá pramen čerstvé vody.

Dvůr Králové nad Labem bylo v minulosti město fotbalu

Rubrika: Historie, 7.10.2023
Roku 1906 byl založený SK Horymír, v r. 1912 přejmenovaný na SK Dvůr Králové n/L, hráli v Lužánkách a pak na Příčce, od r. 1913 na křižovatce dnešního Benešova nábřeží a ul. Milady Horákové, od r. 1930 na Hrubých lukách, v r. 1952 přejmenováno na Jiskra J...

Tyršovo koupaliště slavilo 90 let! Podívejte se na velké video a fotogalerii

Rubrika: osobnosti, Dvůr Králové nad Labem, 21.09.2023
Až vám někdo zase bude říkat, že se ve Dvoře nic neděje, připomeňte mu sobotu 26. srpna 2023. V tento den si opravdu nikdo nemohl stěžovat, že se mu ve Dvoře Králové a okolí nedostávalo zábavy. Jednou z mnoha akcí byla oslava 90. výročí Tyršova koupaliště...

Fotogalerie a zápis z kroniky města ze srpna roku 1968 - připomeňte si výročí

Aktualizováno
Rubrika: místa, Dvůr Králové nad Labem, Aktualizováno 21.08.2023
Jaké to bylo ve Dvoře Králové po invazi vojsk Varšavské smlouvy 21. srpna 1968. Podívejte se na galerii fotografií, které nám poskytlo Městské muzeum a přečtěte si zápis v kronice města z tohoto roku.

Hřbitov ve Dvoře Králové ukrývá pomníky slavných osobností

Rubrika: místa, Dvůr Králové nad Labem, 26.07.2023
Naši redakci oslovila Ivana Černá, aby seznámila nejen místní občany s poklady místního hřbitova. V areálu hřbitova, který se nachází v těsné blízkosti lesa a je tedy i oblíbeným cílem vycházek místních občanů, se nachází pomníky významných osobností i po...

Prezident České republiky Petr Pavel hostem vzpomínek na osudy sokolů z odbojové skupiny S21B a jejich spolupracovníků

Rubrika: Historie, 2.07.2023
Pietní akty tak 1. července 2023 připomněly u pomníků v Malých Svatoňovicích, na Bohdašíně a Končinách u Červeného Kostelce osudy statečných sokolů z odbojové skupiny S21B a jejich spolupracovníků, kteří tady koncem června 1942 ukrývali parašutistu a radi...

Mohla za vznik Tyršova koupaliště zadřená tříska?

Rubrika: místa, Dvůr Králové nad Labem, 22.06.2023
V uplynulých dnech jsme si připomněli již 90. výročí vzniku Tyršova koupaliště v našem městě. Myslím, že bude na místě připomenout osobnost, která se o vznik koupaliště zasloužila. nebyl to nikdo jiný než jeden z nejmladších starostů té doby, Jaroslav Bil...
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 > >|
Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí