Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > KORONAVIRUS - informace z regionu

EDIT: Lyžařské areály mají stále zavřeno (do 14. 2. 2021)

Redakce / 29.01.2021, Aktualizováno , KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Dle nového vládního usnesení platného od soboty 30. ledna se skiareály neotevřou, nevyslechla tak výzvu Asociace horských středisek. Naopak došlo k dalšímu zpřísnění zejména v oblasti volného pohybu osob.

Od 30. ledna 2021 je součástí vládních opatření i tento zákaz (zatím do 14. února 2021): 

Dle bodu I. 3. k) vláda ČR zakazuje:

provoz lyžařských vleků a lanových drah s výjimkou využití lanových drah pro zajištění dopravní obslužnosti v rámci veřejných služeb a dále s výjimkou využití lyžařských vleků a lanových drah pro zajištění zásobování nebo chodu kritické infrastruktury nebo pro potřeby složek Integrovaného záchranného systému včetně Horské služby.

Celé znění vládního usnesení 


Asociace horských středisek (AHS) vyzvala vládu k otevření lyžařských areálů od 29. ledna 2021. Verdikt vlády má přijít ve středu 27. ledna. Proti otevření je i Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje, trutnovská nemocnice nestíhá již nyní.

Ministerské dohady

Ministr zdravotnictví Blatný se během 3. lednového týdne vyjádřil, že by k uvolnění opatření mohlo dojít na přelomu ledna a února. Návrh ministra dopravy Havlíčka na spuštění skiareálů, předložený v pondělí 25. ledna vládě, však nebyl schválen. Havlíček má do středy 27. ledna 2021 vypracovat přísnější návrh. 

Přetížené nemocnice

Silným argumentem pro stálé uzavření areálů je další zatížení spádových nemocnic. To potvrdila i Lucie Chytilová ze Zdravotního holdingu Královéhradeckého kraje. "Aktuálně jsme v situaci, kdy jsme na hraně kapacit z hlediska hospitalizací pacientů s covid-19, ale také v akutní péči. Trutnovská nemocnice současnou situaci zvládá jen díky výpomoci okolních nemocnic, akutní péče je ve velké míře odkláněna do dalších zařízení. V této situaci plně podporujeme variantu, kdy bude otevření lyžařských areálů ještě odloženo." 

Dle dat, dodaných Zdravotnickým holdingem KHK, však bylo v roce 2020, který nebyl z hlediska množství sněhu nijak významný, zaznamenáno v měsíci únoru v trutnovské nemocnici 405 ambulantních ošetření a 50 hospitalizací v souvislosti se zimními sporty na horách. "Takové množství pacientů bychom nyní v trutnovské nemocnici odbavit nezvládli," potvrdila Lucie Chytilová. 

Asociace hájí jednodenní návštěvníky

Ředitel Asociace horských středisek (dále AHK) Libor Knot vyzval vládu, aby umožnila provoz lyžařských vleků, a to nejpozději k pátku 29. 1. 2021. Hned v první větě vládu ujišťuje, že Asociace horských středisek respektuje rozhodnutí vlády o pokračování mimořádných opatření.  

"Ubytovací zařízení a také restaurace nebudou s nejvyšší pravděpodobností v provozu ani ve 4. stupni PES, takže nyní jednáme o lyžování místních lidí nebo jednodenních návštěvách. Považujeme za naprostou hranici termín zahájení 29. 1. 2021. Start provozu v průběhu února již nic nevyřeší, zimní sezóna pro většinu areálu totiž končí okolo 15. března".

Pan Knot věří, že turistů moc nebude. "Nejdou hotely, restarurace, nejsou cizinci,… Parkoviště by měla stačit, rozhodně je nelze narychlo zvětšovat – odpovídají kapacitně i lanovkám/vlekům, případně sjezdovkám," odpovědi na dotaz naší redakce. Zároveň věří, že z epidemického pohledu je jízda nahoru na lanovce či vleku bez problému a probíhá v rouškách. "Nemá smysl nijak omezovat kapacitu vleků, zvětšily by se jen řady pod nimi. Důrazná omezení jsou spíše na nástupištích (koridory, rozestupy, apod.)," odpověděl Knot na dotaz možného omezení kapacit vleků. Zároveň potvrdil spolupráci lyžařských areálů s obcí, místní i státní policí a dalšími složkami. Kapacitu spádových nemocnic nepovažuje za důležitou. "Po spuštění vleků by začaly fungovat místní medical centra, nebo horská služba. Do nemocnic se dostane jen malé % návštěvníků, zhruba stejné, jako teď od sáňkařů," doplnil pro portál Kralovedvorsko.cz ředitel AHK.

Francie a Itálie zavřeno, Rakousko jen pro místní, Švýcarsko dle kantonů

K otevření lyžařských areálů alespoň v režimu sousedního Rakouska (jen pro místní) se v rozhovoru Českého rozhlasu vyjádřili v pořadu Pro a Proti Lékař Jiří Mašek (poslanec ANO) a Vojtěch Munzar (poslanec ODS). Doporučujeme si tuto diskusi poslechnout.

Kompenzace

Podle informací Ministerstva průmyslu a obchodu ČR budou mít provozovatelé vleků a lanovek za nucené uzavření nárok na kompenzaci 210–530 Kč za den v rámci programu COVID sport III Lyžařská střediska. V pondělí 11. ledna 2021 vláda schválila tento kompenzační program pro lyžařské areály. Příjem žádostí měl začít v lednu. Podpora ve formě dotace na provozní náklady se bude počítat podle míst a typu přepravních zařízení. Příspěvek bude podnikatelům náležet za období od 27. prosince 2020 do 22. ledna 2021. 


Kateřina Sekyrková

Zdroj: www.ahscr.cz, Zdravotnický holding KHK, vláda.cz


Související články
Sjezdovka v areálu Severka nad Dolní Brusnicí
Lyžování na Desítce ve skiareálu Mostek - Debrné - startuje tento víkend!
Vaše komentáře

Přečteno 665x
 
Hodnocení článku: