Vyhledej
Královédvorsko > KORONAVIRUS - informace z regionu

Knihovna ve Dvoře Králové otevře 4. května, provoz bude zatím omezený

Zpočátku bude možné využít pouze výpůjčních služeb

Redakce / 28.04.2020, Královédvorsko
Ačkoliv knihovny mohly mít otevřeno již od 27. dubna, Městská knihovna Slavoj se po domluvě s vedení města rozhodla otevřít až v pondělí 4. května. Zatím bude fungovat pouze v omezeném režimu a za zvýšených hygienických opatření. S vrácením knih však není nutné spěchat: všichni je mají prodloužené do 22. června 2020.
 

„Během května budou možné pouze výpůjční služby v oddělení pro dospělé, pro děti a ve studovně. Do 31. května jsou také nadále pozastaveny všechny vzdělávací a kulturní akce,“ upozorňuje ředitelka knihovny Marta Pešková. 

Zatím se čtenáři v knihovně nemohou v souvislosti s nutnými opatřeními posadit, takže uzavřená zůstává čajovna s veřejným internetem. Zavřené je i veřejné WC. Podmínkou vstupu do knihovny je také rouška, dodržování 2metrových odestupů a pravidlo max. 4 osob v daném oddělení.

Vrácení knih a prodloužení výpůjček 

Čtenáři tak mohou od pondělí si nejen sami vybrat osobně knihu přímo v knihovně, ale také zapůjčené knihy, časopisy či hudební nosiče vrátit. Není však nutné je vracet co nejdříve, všichni mají výpůjčky automaticky prodloužené do 22. června 2020

"Na vrácení knih máme v knihovně vymezenou čajovnu. Je to tedy první prostor, kam by čtenáři při vrácení knih v naší budově měli vstoupit. Knihy zde musí být 3 dny v karanténě, potom je vrátíme o oběhu. To samé platí i o hrách, které jsou v čajovně k zapůjčení," přiblížila fungování knihovny ředitelka. S tím souvisí i nutní uzavření čajovně až do září. "Je to jediný prostor, který zde máme k účelu karantény zapůjčených věcí k dispozici," vysvětlila Pešková.

Omezená otevírací doba, hodiny pro seniory

Omezená je prozatím i provozní doba, tedy dny a hodiny, kdy pro čtenáře je knihovna otevřená. V pondělí, ve středu a v pátek je zároveň jasně stanovená hodina, kdy bude knihovna přístupná pouze seniorům nad 60 let, osobám s průkazem ZTP a dalším z ohrožených skupin obyvatel. 

Otevírací doba knihovny Slavoj (od 4. května 2020 do odvolání)

Plánované akce a prázdninový provoz

Dobrou zprávou je, že knihovna letos o prázdninách nebude zavřená. "Všechny interiéry již máme hotové, myslím, že si naši čtenáři zaslouží, abychom měli otevřeno," slíbila Pešková.

Zároveň zve čtenáře na první akci po době koronavirové, kterou bude oblíbené Listování. Na úterý 9. června je naplánováno představení Špeky, které se bude konat tradičně v prostorách Špýcharu městského muzea. 

Znovuotevření knihovny je možné díky postupnému rozvolňování mimořádných opatření přijatých kvůli koronavirové pandemii. Knihovna byla vládním rozhodnutím uzavřena 13. března 2020, přesto nabízela své služby čtenářům, kteří si mohli objednat dovážku knihy. Do 24. dubna tak pracovnice knihovny rozvezly 261 čtenářům celkem 1 892 dokumentů (1 564 knih, 241 periodik, 87 audiovizuálních medií).

Kateřina Sekyrková

Zdroj: mudk.cz, Městská knihovna Slavoj

 

Související články
Psí salóny otevřené, kadeřnictví a kosmetika zavřená. Selský rozum ztracený v koronaviru
Vláda schválila urychlený harmonogram uvolňování opatření souvisejících s koronavirem a umožnila volný pohyb osob
Podnikatelé, knihovny i sportovní centra s otevíráním váhají: nařízené podmínky jsou někdy těžko splnitelné

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 343x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
Volná pracovní místa
Dělník/dělnice (Chvalkovice)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Obchodní zástupce (JUTA, a.s.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)Technik PC / periférií (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Kuchař/ka (Domov sv. Josefa Žireč)Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
1.09.2020 - 30.11.2020
Kamarádka knihovna
19.09.2020 09:00 - 22.11.2020 17:00
Příběh jednoho města (výstava)
26.09.2020 - 25.10.2020
Severské fragmenty (výstava)