Vyhledej
Královédvorsko > Krimi

Královédvorák Václav Pavlát je v Kambodži obviněný za sex se 14letou dívkou. Nyní ve vězení čeká na soud a netuší, co s ním bude. Přečtěte si jeho příběh a třeba mu i pošlete vánoční vzkaz.

anonymně / 22.12.2017, Dvůr Králové nad Labem
Václav Pavlát ze Dvora Králové přezdívaný Wendi je zřejmě obětí organizace, která získává peníze od sponzorů za dopadení pedofilů - a to i pedofilů křivě obviněných. Václava znají dvoráci jako slušného člověka, který například se svým otcem provozoval prodejnu elektro v Husově ulici.
 

FOTOGALERIE - Wendi

V Čechách se ale Václav Pavlát necítil doma a naplněný, a tak se po několika letech cestování po Thajsku a Kambodži rozhodl svůj život věnovat pomoci HIV pozitivním v Kambodži. Jeho dobrota se ale obrátila proti němu, když byl obviněn ze sexuálního zneužívání dívky, které pomáhal a kterou miloval jako svoji dceru. Pokud vás celá kauza zajímá a chcete Wendimu pomoci, můžete sledovat jeho příběh i na facebookové stránce. 

Wendy byl na přelomu října a listopadu obviněn ze sexu se 14letou HIV pozitivní dívkou, kterou si měl kupovat od její matky. Muž ale obvinění zcela odmítá, podle jeho přátel se naopak o holčičku, které všichni říkají Nikol, staral jako o vlastní a vytáhl ji i její matku z nejhoršího. Za vším je podle nich komplot organizace, která inkasuje za každého dopadeného pedofila peníze od sponzorů.

Nyní čeká na soud a netuší, co s ním bude. 

Kamarádi v čele s Otou Veverkou za Wendiho bojují od počátku případu. Navštěvují ho ve vězení, obstarávají potřebné věci a také shánějí peníze. Nepopírají přitom, že je potřebují i na úplatky, jinak to v Kambodži totiž nejde. O vývoji případu pak pravidelně informují na Facebooku.

„Dnes další návštěva. Tentokrát spolu s novým právníkem, který vypadá, že nebude jen sedět na zadku a čekat, jak to dopadne. Takže doufejme, doufejme,“ přinesl v neděli novou naději pro Wendiho příznivce Veverka.

Připojil také první fotku z obávaného kriminálu. „Wendi sice zhubnul, ale není to kritické. Při tom stresu není divu. Nicméně se zdá být mnohem optimističtější, než jak se tvářil ještě před dvěma týdny,“ uvedl.

adresa vězení:
Václav Wendi Pavlát
Provincial Prison
Chreav Village, Sangkat Chreav
172 52 Siem Reap City
Siem Reap Province 
Cambodia.

Pošlete Wendimu pohlednici s přáním k Vánocům. Stále se někdo ptá, jak Wendiho podpořit. Toto je jedna z možností a zároveň důležitá podpora, protože mu osobně dáte najevo, že v tom není sám.
Přidal také adresu vězení (více ZDE››). „Pošlete Wendimu pohlednici s přáním k Vánocům. Stále se někdo ptá, jak Wendiho podpořit. Toto je jedna z možností a zároveň důležitá podpora, protože mu osobně dáte najevo, že v tom není sám,“ uvedl Veverka.

Podle něj se stal Wendi obětí neziskové organizace, která v oblasti „loví“ pedofily. Za každého prý pak dostává miliony od sponzorů. Na Wendiho je měl anonymně upozornit jiný Čech. Dívka jménem Nikol, kterou měl muž zneužívat, je přitom HIV pozitivní stejně jako její matka. Podle svědků se o obě vzorně staral a snažil se zlepšit kvalitu jejich života. Holčičce nakoupil hygienické potřeby, věci do školy, kolo i hračky. Od počátku popírá, že by s ní měl sex nebo ji jinak zneužíval.


01/11/2017 na facebookové stránce : FreeWendiCZ:

Ještě v polovině října pobýval Wendi pokojně na meditaci v jednom z thajských klášterů. Když se vrátil do města Siem Reap v Kambodži, kde žije, oznámil mu majitel pronajatého bytu, že v jeho nepřítomnosti byt prohledala policie, která mu sdělila, že vzhledem k udání od APLE Wendiho podezřívá ze sexuálního zneužívání nezletilé dívky a žádala o otevření bytu. Policie byla překvapená tím, že Wendi není v Kambodži, ale, jak jí sdělil majitel bytu, nachází se právě v Thajsku.

K této domovní prohlídce přijelo dvacet policistů v sedmi autech. Majiteli nezbylo než byt otevřít, ale trval na své přítomnosti. Policie byt prohledala, avšak nenašla nic podezřelého, a také nezajistila nic z Wendiho majetku.

Majitel bytu také policii sdělil, že dívku i její matku osobně zná, protože ví, že Wendi obě podporuje a dívku se stará a dal mu svolení, aby mohly v jeho bytě občas přespat.

Po prohlídce nařídila policie majiteli bytu, aby jí nahlásil, až se Wendi vrátí. Ten se vrátil do Siem Reapu ve čtvrtek 26. října a pochopitelně byl šokován, když mu majitel oznámil, co se v jeho nepřítomnosti stalo. Wendi sám požádal majitele, aby ihned zavolal polici, že chce vše vysvětlit a bude policii kdykoli k dispozici.

To majitel bytu učinil, ale policie mu sdělila, že vzhledem k probíhajícím slavnostem se případu nemůže věnovat a že se tím bude zabývat až v týdnu po 30. říjnu 2017.

V sobotu 28. října se Wendi od přátel dozvěděl, že nezisková organizace APLE téhož dne ráno pravděpodobně za asistence policie odvedla nezletilou Bun Thoeuth z domku ve vesnici, kde žije, a to v nepřítomnosti a bez vědomí její matky.

Následujícího dne byl ráno zatčen kambodžskou policíí i Wendi a obviněn ze sexuálního zneužívání nezletilé dívky.

Jak to tedy je s obviněním Wendiho

Máme od několika khmerských přátel nezávisle na sobě potvrzeno, že dívku celý den vyslýchala nezisková organizace APLE bez přítomnosti policie, advokáta nebo jiné nezávislé osoby, případně sociálního pracovníka. Přitom na ni vyvinuli tvrdý psychický nátlak a vynutili z ní lživou výpověď, tak aby odpovídala celému vykonstruovanému obvinění. Poté zavolali policii.

Matka se v sobotu večer vrátila z práce na poli a hledala svou dceru. Bylo jí jen stroze oznámeno, že Bun Thoeuth je v péči APLE a domů se nevrátí. Dívku odmítli vrátit domů k matce a nadále ji zadržují proti její vůli.

Jeden z našich khmerských přátel hovořil s matkou, která mu sdělila, že to, co se stalo ji velmi mrzí a je jí to líto, a že za ní byli údajně pracovníci APLE, kteří jí nabízeli 5.000 USD za to, když Wendiho udá a potopí, tak aby byl odsouzen. To odmítla a zaměstnaci APLE odjeli s nepořízenou.

Wendimu následně policejní vyšetřovatel sdělil, že za udáním stojí matka divky, které si prý dcera stěžovala, že ji Wendi pohlavně zneužívá, a proto se matka obrátila na policii a neziskovou organizaci APLE.

Jen o několik hodin později volal Wendimu další z kambodžských přátel, který navštívil matku a ta mu řekla, že za ní znovu byl neznámý muž, který se nepředstavil a vyhrožoval jí, že když Wendiho neudá, zavřou ji do vězení. Matka se tedy ze strachu nátlaku podvolila a udělala vše, co po ní dotyčný chtěl.

O matce malé Bun Thoeuth

Matka Bun Thoeuth je velmi chudá žena, vdova (manžel zemřel na AIDS), HIV pozitivní, s vysoce rozvinutým stupněm AIDS (vypadá o 40 let starší a je silně podvyživená), nemá stálé zaměstnání. Žije se svou dcerou Bun Thoeuth pod hranicí chudoby v chatrné chýši ve vesnici Sanday Village. (Přesnější adresa je Sanday Village, u silnice Road Nr 67 směrem k chrámu Bantey Srey, 3 km severně od kruhové křižovatky na Korean-Cambodian Friendship Road, provincie Siem Reap.)

Žije na okraji společnosti, neboť je stigmatizována virem HIV, a tím vyvržena z kambodžské společnosti stejně jako její dcera. Nicméně, o svou dceru Bun Thoeuth se stará jak nejlépe dokáže. Wendi do její chýše na svoje náklady a svépomocí instaloval přívod elektřiny z nejbližsiho rozvaděče, který byl postaven na konci minulého roku. (Wendi je totiž původně vyučený elektrikář.)

O Wendim a jeho dceři Nikol

Když se Wendy o divce dozvěděl bylo jí 13 let. Jednoho rána seděla na zemi před jeho obchodem s nápoji a nemluvila. Anglicky samozřejmě nemluvila vůbec, ale neodpovídala ani na otázky jeho khmerského přítele, od kterého měl Wendi pronajatý svůj obchod. Mentálně byla zhruba na úrovni šestiletého dítěte.

Byla velmi zanedbána, špinavá a v roztrhaném oděvu, silně podvyživená a hladová. Měla silně zkažené zuby a jeji celkový zdravotní stav byl velmi špatný. Lidé z vesnice ji i její matku považovali za spodinu společnosti, nikdo jim nepomohl.

Dívka se snažila chodit do školy, do které musela docházet několik kilometrů pěšky, zatimco ostatní děti jezdily na kole. Nikdo ji nechtěl svézt kvůli jejímu onemocnění HIV. Neměla školní brašnu, ani žádné školní pomůcky. S okolím téměř nekomunikovala. Wendi jí s jejím souhlasem začal říkat Nikol, protože její khmerské jméno se mu nedařilo pořádně vyslovit. Dovolím si tedy i já používat nadále její nové jméno, Nikol.

V domě, kde Nikol se svou matkou bydlela, nebyly ani základni hygienické potřeby jako například zubní pasta, mýdlo, anebo prací prostředky. Wendi koupil Nikol nové kolo, oblečení, šampon, zubní pastu a další hygienické potřeby, stejně jako skolní brašnu, pomůcky a učebnice. Matce kupoval zakladní potraviny, tak aby obě už netrpěly hladem a doplňoval vše, co bylo potřeba pro základní chod domácnosti a dodržovaní osobní hygieny.

Většinou nakupoval sám, protože měl obavy, aby matka neutratila peníze za nepotřebné věci. Drobné finanční částky jí později čas od času poskytl, když sám neměl čas, aby se matka mohla o sebe a Nikol alespoň v základní míře postarat.

S matkou i Nikol pravidelně navštěvoval nemocnici v Siem Reapu, kde se obě léčili a hovořil s ošetrujícím lékařem, který mu poskytl zdravotní dokumentaci Nikol a podrobně ho seznámil s jejím zdravotním stavem.

Wendi také odvedl Nikol k soukromému zubaři, který její zuby změnil doslova k nepoznání. Nikol se věnoval i co se týká vzdělávání. Snažil se ji učit angličtinu a různými zábavnými formami zlepšovat jeji mentalní zdraví, motoriku a podobně, protože byla značně zaostalá.

Pořídil jí různé hračky a pomůcky, které pomáhají rozvíjet dětskou psychiku. Lékaři mentální zaostalost u dětí postižených virem HIV potvrzují a přisuzují to chemické léčbě. Nicméně, díky Wendiho pečlivé a trpělivé práci se Nikol podařilo posunout o obrovský kus vpřed.

Velmi se zlepšila v každém směru, a to jak psychicky, v chování či komunikaci, tak i fyzicky a zdravotně. Jaké bylo moje překvapení a radost, když mi poprvé řekla česky “Ahoj, jak se máš?” Změnila se doslova k nepoznání, a to mohou potvrdit desítky lidí v jejím okolí.

Nikol i její maminku bral Wendi na různé výlety v okolí města Siem Reap a vzal je také k moři, které ani jedna z nich nikdy v životě neviděla. Vše se dělo za plného vědomí a souhlasu matky, která měla z proměny Nikol upřimnou radost a byla šťastná a vděčná za Wendiho pomoc.

Nikol začala Wendimu říkat “papá” (tati), z čehož měl velkou radost. Také on o ní hovořil vždy jako o své dceři, a to i před soudem, který rozhodoval o jeho uvržení do vyšetřovací vazby.

Matka vždy věděla o každém pohybu Nikol. Pokud tedy nyní neziskovka APLE říká, že dívku zachránila ze spárů nebezpečného pedofila, kterého zaslouženě dostala za mříže, je to naprosto lživé a absurdní tvrzení.

Nikol tím velmi uškodili v jejím současném i budoucím životě. Asi si jen stěží někdo z nás dokáže představit jakým traumatem právě teď prochází. V tomto stavu a bez pomoci nemá žádnou budoucnost a pravděpodobně, s přihlédnutím k postoji kambodžské společnosti ke spoluobčanům s onemocněním HIV či AIDS, skončí velmi smutně.

Když jsem se od Wendiho den před jeho zatčením dozvěděl, že Nikol doslova unesli z domu, radil jsem mu, aby okamžitě opustil Kambodžu. Řekl mi na to: “Nemůžu odejít. Musím tady zůstat kvůli ní. Nic jsem neudělal a kdybych utekl, jako bych tím přiznal vinu. Chci tomu čelit, tak aby pravda vyšla najevo.”

Druhý den byl zatčen. Naštěstí mu policie ponechala mobilní telefon za úplatek 50 USD na den. A tak mě informoval, co se stalo. Protože neměl u sebe dost peněz, odvezla jej policie do jeho bytu, kde s použitím svého notebooku odeslal Pavlovi Bergmanovi bankovní certifikát, tak aby měl přístup k jeho bankovním kontům.

Poté policie notebook zabavila stejně jako Wendiho starý foťák a v šuplíku našla nějaké kondomy a gel. Představte si to, kondomy u dospělého muže v zemi plné HIV. To přece nemůže být nikdo jiný, než sprostý podezřelý a jasný pedofil!

Den před jeho předvedením k soudkyni, která rozhodla o jeho předání do vyšetřovací vazby, napsala a vystavila neziskovka APLE jásavý a lživý článek o tom, jak se jí podařilo dopadnout nebezpečného pedofila z České republiky, který rok pracoval na tom, aby nebohou khmerskou rodinu dostal pod svoji plnou kontrolu a celou tu dobu znásilňoval malou dívku. Tento článek ze svého webu stáhla vzápětí po tom, co jsme proti tomu před soudkyní vznesli protest společně s přítomným konzulem z českého velvyslanectví, panem Zamazalem. Pozdě, neziskoví přátelé, máme jej ofocený.

Nikdo z neziskovky APLE u soudu nebyl. Odmítám věřit tomu, že by se snad soudkyně s touto ctihodnou firmou znala. Pravda, moje důvěra byla poněkud nahlodána tím, že policista, který přivedl Wendiho k soudu, měl tričko s nápisem POLICE na zádech, a vpředu hrdě na prsou logo APLE.

Žádal jsem závěrem soudkyni, aby nechala Wendiho po dobu vyšetřování na svobodě, přičemž jsem jí na rovinu sdělil, že jsem mu radil, aby uprchl, a také, co mi na to odpověděl. Že tedy přes vědomí akutního nebezpečí zatčení zůstal v Kambodži.

Soudkyně však rozhodla o jeho předání do vazby s tím, že není rezidentem a nemá stálé bydliště a bylo by ho obtížné případně hledat. Wendi tedy zůstane ve vyšetřovací vazbě příštích šest měsíců, pokud se nestane zázrak, za který se všichni modlíme. Tak to nařizuje zákon a nejede přes to vlak.

Závěrem už jen důležitá poznámka

Zajímalo nás, jak se neziskovka APLE k Wendimu vlastně dostala. K našemu nemilému překvapení jsme zjistili, že ho na něj anonymně upozornil český občan. Máme k tomu hodně velmi přesvědčivých indicií. On i mistr tesař se někdy utne. Známe jeho motivaci, a také způsob jak to udělal. Zbývá už jen několik střípků do mozaiky.

KDYSI JSME ZACHRAŇOVALI WILLYHO. DNES JE TŘEBA ZACHRÁNIT NIKOL a WENDIHO!

#FreeWendiCZ

Prosíme všechny, kdo mohou jakkoli pomoci, třeba svými kontakty na mezinárodní a jiné organizace, aby se k nám připojili. Organizace jako například Amnesty International, Lékaři bez hranic nebo Člověk v tísni, by mohly zásadně přispět k tomu, aby se malá Nikol nepropadla zpátky tam, odkud jí Wendi pomohl.

Za vznik článku děkuji Pavlu Bergmanovi, který se na jeho obsahu naprosto zásadně podílel. Děkuji také našim khmerským přátelům, kteří nám nezištně pomáhají.

Ota Veverka
středa 1. listopadu 2017

Ota Veverka - přítel Václava píše 20. 12. 2017 na facebooku: 
Zdravím všechny přátele a podporovatele Wendiho.
Dostal jsem dotaz, jak momentálně probíhá vyšetřování.
Nemohu se moc vyjadřovat k průběhu vyšetřování. Je totiž docela dobře možné, že je tato stránka sledována. V současné době to vypadá tak, že Wendi je ve vyšetřovací vazbě a prokuratura, soud a policie mají 6 měsíců na doplnění vyšetřování. Těchto šest měsíců je možné postupně prodloužit až na 18 měsíců.
Wendiho obhájce byl toho názoru, že je nutné vyčkat jak se situace vyvine a zatím nedělat nic. Podal však návrh na propuštění z vazby, protože proti Wendimu nejsou žádné důkazy, kromě vynucené výpovědi Nikol. Nemám informaci o tom, jak se k tomu postavil soud.
Proto jsme v neděli angažovali nového obhájce, který má aktivnější přístup. S ním budu mít dnes první schůzku a uvidíme, s čím přijde. Nicméně, jak už jsem se zmínil, nemohu zde popisovat detaily toho, co v prospěch Wendiho obhajoby děláme.
Prioritou je samozřejmě udělat všechno pro to, aby pravda vyšla najevo.
 

Související články
Okrádal v práci spolupracovníky, hrozí mu až dvouletý trest
DOBRÁ ZPRÁVA! Královédvorák Václav Pavlát vězněný v Kambodži by měl být propuštěn!
Propuštění Královédvoráka Václava Pavláta - Wendiho - z kambodžského vězení není vůbec jisté!
Vězněm v Jižním Súdánu - přednáška
Wendi Pavlát po více jak půl roce konečně volný!
Exkluzivní rozhovor s Královédvorákem Wendim po jeho propuštění z vězení

 
Vaše komentáře
Těžko uvěřit...Santa, 31.12.2017 05:22, Reagovat
...kolik prostoru a tendenčně a zaujatě napsaného textu dostane obviněný pedofil a zneužitá dívenka s rodinou a ta organizace nedostanou vůbec žádný.
Re: Těžko uvěřit..., 2.01.2018 12:11, Reagovat
Dobře tyyy
Neplatí, že s poctivostí nejdále dojdeš, 23.12.2017 10:10, Reagovat
Ať už je pravda jákákoliv, dnes neplatí, že s poctivostí nejdále dojdeš a pravda se nakonec ukáže. Takovýchto zemí je spousta, kde žijí lidé s podobným osudem jako Nicol. Ono je v jádru úplně jedno, zda k něčemu došlo či ne, neboť takovéto mladé dívky se dají potkat na ulicích i ve vyspělejších zemích. Pro tyto nemocné lidí, odsouzené vlastně na smrt už při narození s HIV v krvi, je poklad jen to, když jim někdo pomůže - třeba i na chvíli z té nekonečné bídy, neštítí se jich, promluví s nimi, postará se o něco, atd. I kdyby jim koupil jen zlomek z toho, co bylo napsáno, pro ně to znamená moc. Mají také jinou mentalitu a co nám se zdá divné, tam je přirozené. Pokud by jim někdo ubližoval, už to samy dívkydříve či později někde řeknou, či se s Wendym nebudou kamarádit. Vždy má člověk možnost volby a je na něm, co si vybere. Wendy měl hned útéct, z CR mohl i nadále těm dvěma pomáhat, než tu obrovskou sumu, co to nyní stojí strkat na úplatky a přežití. Hlavně "v těchto" zemích platí jiné zákony, stejně jako v podsvětí. To, že chce dokázat pravdu nikde neplatí. Korupce , úplatky jsou všude a lidé za peníze udělají cokoliv, záleží pouze na výši těch peněz. Přez 10 let mi bylo umožněno poznat soudnictví a vězeňství tady a dnes vím, že i v ČR se do vězení zcela snadno dostane nevinný člověk! Natož pak v Kambodži. Pravda se nikdy neukáže, jen příběh může šťastně dopadnout, ale za jakou cenu? Jen výše ponechání telefonu á 50USD na den je absurdní. Vždyť s takovou částkou tam lidé hospodaří jakou dobu a obhájce nebude riskovat svůj krk. Přeji všem pevné nervy, hodně zdraví, trpělivost, peníze, odvahu. Nechci vůbec soudit, jen je mi smutno z toho, když si uvědomím, kde Wendy je, za jakých podmínek. Pamatuji si ho jako bezproblémového kluka. To odsud by měli deportovat do Kambod.vězení jiné týpky, a že by jich bylo, které živíme z našich daní a žijí si jak v Hiltonu! Klobouk dolů těm, co mu pomáháte, protože riskujete sebe. Tam se jeden ztratí a nikdo ho hledat nebude, jako třeba tady (i když i tady to lze). Tam o jednoho více či méně... Štěstí, odvahu, peníze, zdraví a ty správné-pravé lidi k sobě!
 
 
Přečteno 8029x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
15.09.2020 - Od 17. září do 17. listopadu 2020 bude úplně uzavřena silnice Rožnov – Semonice.
31.08.2020 - Tyršovo koupaliště ve Dvoře Králové bude otevřeno až do neděle 6. září 2020. Koupaliště v Trutnově bude příležitostně dle počasí otevřeno o víkendech. Koupaliště v Jaroměři již na konci srpna končí.

Volná pracovní místa
Kuchař/ka (Domov sv. Josefa Žireč)

Odborný referent (MěÚ Dvůr Králové n. L.)


Kuchař (Školní jídelna ve Dvoře Král. n. L.)Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
1.07.2020 - 30.09.2020
Božena Němcová (výstava)
1.09.2020 - 30.11.2020
Kamarádka knihovna
12.09.2020 09:00 - 10.10.2020 17:00
Skautská výstava
19.09.2020 09:00 - 22.11.2020 17:00
Příběh jednoho města (výstava)