Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Krimi

Dnes je to 30 let, kdy spadlo dopravní letadlo plné cigaret na pole u Dubence

Redakce / 17.11.2020
Kulaté výročí si hasiči z Dubence chtěli připomenou vzpomínkovou akcí. Dokonce sehnali kontakt na jednoho z tehdejších členů posádky. Uspořádat akci se bohužel nepodařilo a tak alespoň dali dohromady veškeré informace o nehodě.

FOTOGALERIE - Dnes je to 30 let, kdy spadlo dopravní letadlo plné cigaret na pole u Dubence

Všeobecné informace k letu

Havárie letadla Tu-154 poblíž Dubence (známá také jako “cigaretový let” ), je letecká nehoda, k níž došlo v sobotu 17. listopadu 1990. Dopravní letadlo Tu-154M letecké společnosti Aeroflot provedlo nákladní let na trase Basilej – Moskva (přepravující náklad cigaret ). Hodinu po startu ale vypukl na palubě požár. Posádka letadla byla donucena k nouzovému přistání na poli u obce Dubenec, okres Trutnov. V důsledku nehody se letadlo zhroutilo a shořelo, ale nikdo ze 6 členů posádky nezemřel. Velitel letadla měl zlomená žebra, druhý pilot měl poranění hlavy a navigátor měl zlomenou klíční kost. Sanitky, které dorazily, je odvezly do nemocnice v Jaroměři. V důsledku nehody  se letadlo rozlomilo na několik částí a téměř úplně shořelo společně s nákladem cigaret.
Kompletní informace o letu jsou na webu hasičů zde

O nehodě letadla vzniklo i vtipné video

Video opět vytvořili hasiči z Dubence. Použité fotografie: Vlastimil Horník, Petr Nesměrák, Video: Archív České televize, Střih videa: Ondřej Tomášek, Hudba: Green Day REVIVAL

Jak to viděl zástupce velitele zříceného letadla Leonid Dmitrievich Haiko

Na letišti v Basileji jsme byli naloženi krabičkami cigaret. Byly všude – v krabicích v kabině, mezi sedadly, v kuchyni. Vzlet, stoupání a vodorovný let probíhaly normálně. Let byl klidný, nic nenaznačovalo potíže a my byli více než hodinu ve vzduchu. Letový operátor Sergej Ilyashenko, který převzal náklad, byl neustále v první kabině. Po přeletu nad Prahou požádali Sergeje, aby nám udělal kávu. Tu ale nedonesl. Místo toho nám vběhl do kabiny a křičel: „Veliteli, v kabině je kouř!“ Doposud v našem kokpitu nebyly žádné známky kouře, ačkoli salony, zavazadlové prostory a kokpit jsou jedním uzavřeným prostorem. Takže oheň právě začal. A jen o dvě nebo tři minuty později začal kabinu plnit černý, štiplavý kouř a obalil nás černými suspendovanými částicemi. Nástroje nebyly viditelné...
Kompletní výpověď zástupce velitele zříceného letadla najdete na webu hasičů zde

Související články
V souvislosti se znásilněním hendikepované ženy se pátrá po totožnosti tohoto muže!
Vaše komentáře
to jako vážně?18.11.2020 01:15, Reagovat
Nástroje nebyly viditelné...
Zdroj: https://www.kralovedvorsko.cz/index.php?art=89911&vote=2
Královédvorsko.cz

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 22962x
 
Hodnocení článku:
05.01.2023 - Město Trutnov zavádí od tohoto roku sběr odpadu způsobem Door-to-Door, ruší velkoobjemové kontejnery i v integrovaných obcích Trutnova.
05.12.2022 - Ministerstvo dopravy spouští Portál dopravy, který na jednom místě umožní občanům elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy, podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu, získat výpis z bodového konta, nahlížet na údaje o vozidlech, řešit elektronické služby v oblasti plavidel, letectví apod.
18.10.2022 - Ustavující zastupitelstvo bylo ve Dvoře Králové posunuto ze čtvrtka 20. října na pondělí 24. října 2022 od 16 hodin v Hankově domě.

Volná pracovní místa
Pracovník/ice v soc. službách (Domov důchodců)

Asistent/ka prodeje (JUTA, a.s.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí