Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Turistika > Kuks

Obnova barokního areálu v Kuksu získala jednu ze 7 hlavních cen Europa Nostra 2017. Domů si tak veze 10 000 eur.

Redakce / 17.05.2017, Kuks
Projekt Obnova barokního areálu v Kuksu získal již v dubnu cenu Europa Nostra 2017. V pondělí 15. května večer však oznámila porota ve finském Turku, kde probíhalo slavnostní předání cen, že tento projekt byl vybrán mezi 7 z 29 projektů, které získaly hlavní cenu - Grand Prix prestižního ocenění Europa Nostra. Udělení hlavní ceny je spojeno s odměnou 10 tisíc eur.
 

Europa Nostra - cena Evropské unie pro kulturní dědictví - se označuje za obdobu filmových Oscarů v oblasti památkové péče. Zástupci Evropské komise a sdružení Europa Nostra vybrali 29 laureátů z evropských zemí z více než dvou stovek zaslaných projektů. Poté mohla široká veřejnost podpořit svoji památku v online hlasování a pomoci ji tak získat 10 000 Euro. Tuto cenu veřejnosti nakonec získal maďarský sběratel Zoltan Kallos http://www.europeanheritageawards.eu/winners/mr-zoltan-kallos/.

I tak zástupci Národního památkového ústavu nepřijeli s Finska s prázdnou. Obnova barokního areálu v Kuksu získala jednu ze 7 hlavních cen a s tím spojenou odměnu ve výši 10.000 Euro. Podívejte se na krátký sestřih slavnostního ceremoniálu.

„Je to obrovský úspěch pro Českou republiku i pro Národní památkový ústav. Hned dvakrát jsme uspěli a získali ocenění Europa Nostra, navíc je to poprvé v historii, kdy nějaký český projekt získal Grand Prix. Je to veliké ocenění všech, kteří dokáží v naší zemi navracet památkám život, a dává naší práci a nasazení smysl," uvedla generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

Cenu Grand prix Europa Nostra získali:

Category Conservation

Baroque Complex and Gardens in Kuks, Hradec Králové Region, CZECH REPUBLIC
The King’s Road across Filefjell, NORWAY
Cultural Palace, in Blaj, Transylvania, ROMANIA
Roof for the Ruins of the Monastery of San Juan,Burgos, SPAIN

Category Research

Bosch Research and Conservation Project, ‘s-Hertogenbosch, THE NETHERLANDS

Category Dedicated Service

Mr. Ferdinand Meder, Zagreb, CROATIA

Category Education, Training and Awareness-Raising

Centre of Visual Arts and Research, Nicosia, CYPRUS

Hlavním prostorem pro aktivity projektu Kuks – Granátové jablko se stalo výukové centrum, kde se konají výtvarné ateliéry, sympozia, workshopy a další akce. Turistickým magnetem je pak prohlídkový okruh prezentující historii rodu Šporků a fungování hospitálu od jeho výstavby až do současnosti. Okruh zahrnuje nejdůležitější artefakty barokního umění: restaurovaný cyklus nástěnných maleb Tance smrti, kostel Nejsvětější Trojice, lapidárium s alegoriemi Ctností a Neřestí z dílny Matyáše Bernarda Brauna a lékárnu U Granátového jablka. Okruh je doplněn návštěvou rodinné hrobky Šporků v kryptě kostela a prohlídkou dvou expozic Českého farmaceutického muzea. Do zahrady za hospitálem se též vrátilo 144 bylinkových záhonů.

Kuks má význam nejen pro turisty, ale také místní obyvatele. Je místem soustředění ZUŠ F. A. Šporka z Jaroměře, konání akcí místních neziskových organizací, ale také krátkých pěších či cyklistických výletů pro všechny věkové kategorie. 

Kateřina Sekyrková

Zdroj: www.npu.cz, www.europanostra.org

 

Související články
Barokní areál Kuks získal další cennou trofej: prestižní evropskou cenu Europa Nostra 2017
Kuks přišel nejméně o tři prameny. Vodní zdroj zřejmě poškodil příliš hluboký vrt u domu
V Kuksu otevřeli památný most, nyní udrží i cisterny hasičů
Všichni majitelé pozemků patřících k Braunovu Betlému podepsali memorandum, které je zavazuje ke spolupráci na proměně areálu Betléma
Braunův Betlém má zachránit nová pracovní skupina. Součástí projektu je i výstavba návštěvnického centra

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 2349x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
InzerceVolná pracovní místa
Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Sociální pracovník (MěÚ Dvůr Kr. n. L. - OSPOD)

Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí