Vyhledej
Královédvorsko > Názory/fotky/videa > Václav Valášek

Komentář Václava Valáška k výsledkům voleb ve Dvoře Králové nad Labem

Redakce / 25.09.2022
Tak to máme za sebou. Šetřil jsem komentováním situace před volbami, tak si dovolím svůj pohled a odhad budoucího vývoje.

ANO je v supervýhodné pozici. Nabídne spolupráci všem stranám a stačí, aby se jedna (kromě Pirátů) chytla. Nabídka může být velkorysá – všem členům potenciálního koaličního partnera může nabídnout místa v radě nebo dokonce jednoho místostarostu. Nejblíže chytnout se této příležitosti budou Sportovci a Síla Dvora.

Loajálnější bude samozřejmě Síla Dvora a předpokládám, že ta se příležitosti chopí. Pro ANO by bylo lepší zlákat do koalice ještě jednu stranu. Tedy Sportovce nebo alespoň Piráty, aby se nemuseli bát při hlasování zastupitelstva, protože pokud budou mít rovných 11 zastupitelů a nedorazí či onemocní jeden zastupitel z koalice, tak většina pro hlasování je fuč a opozice při dobré docházce a morálce může koalici při sporných bodech zatápět.

Dle mě budoucí vedení bude: Jarolím – starosta, Špačková – z pracovních důvodů (už podruhé) pustí funkci dalšímu a zůstane jen v zastupitelstvu. Jiřičková, Helbich – místostarostové. Kříž, Krýza, Šturma, Kiriakovský – radní.

V tomto složení bychom mohli očekávat pokračování zajetého – minimální komunikace (s výjimkou pana Kiriakovského), nulové změny na městském úřadě, předem domluvená řešení a dodavatelé, nesmyslné zakázky za nesmyslné ceny, nulová spolupráce s Jutou a další zhodnocování majetku holdingu Karsit.

Pro ty, kteří, dle mě, zůstanou v opozici (ODS, DKoalice, Sportovci a Piráti) vidím příležitost. Můžou si nastavit spolupráci, setkávat se mimo zastupitelstvo, hledat svá témata a koncepčně se připravovat na příští komunální volby, kam by už mohly vstupovat jako moderní strany se zázemím, připravenými a propracovanými programy, řešeními a lidmi, kteří se budou už teď 4 roky profilovat a vzdělávat v nějaké oblasti řízení města. Pokud začnou pracovat jako konstruktivní opozice s vlastními návrhy a řešeními, může se jim i čas od času získat podporu od někoho z budoucí koalice nebo dokonce někoho z koalice vytrhnout na svou stranu. To by nejspíš znamenalo pokračování menšinové koalice a daleko pestřejší politickou situaci. Pro město by to bylo jen dobře. 
 

K samotným výsledkům voleb:


ANO – v našem městě to prostě jinak nebude. Jinde ve městech naší velkosti vítězí nezávislí kandidáti, osobnosti. U nás to vyhrají ti, co se 4 roky schovávají a pak oblepí město plakáty. K hořkému úsměvu jsou lidé, kteří se dále dostali za tuto stranu do zastupitelstva. O pánech Kratěnovi, Krausovi a Gluzovi už neuslyšíte, stejně jako jste o nich neslyšeli dosud, ačkoli už 8 let pobírají zastupitelský plat. Zajímavější osobnosti z konce kandidátky jako pan Bořek nebo Karadzos zůstali na suchu. O jejich motivaci kandidovat sice nic nevíme, zcela jistě by však byli zajímavějšími a kompetentnějšími partnery pro diskuzi či řízení města s půlmiliardovým rozpočtem. Bohužel kandidovat za stranu ANO není úplně strategické. Její voliči nejsou zřejmě sto chápat, že křížkování napříč stranami a vyhledávání osobností jim přináší lepší zástupce. Takže tam naflákali jeden velký křížek nahoře a tím pohřbili šance těch schopných vzadu před těmi méně schopnými.

ODS – bohužel očekávatelné. ODSka si musí sáhnout do svědomí, začít pracovat koncepčně. Vytáhnout nahoru volitelné lidi a rozdělit si témata.

SPORTOVCI – ti jsou pro mě velkým překvapením. Správné osobnosti na kandidátce a správně a čitelně zvolené téma. To je to, co zafungovalo.

DKoalice – pro mě za očekáváním. Škoda, že to vypadá stále jako hnutí jedné ženy a jednoho tématu.

Síla Dvora – myslím, že to je pro ně samotné zklamáním, protože energie věnovaná kampani nedoručila výsledek. Pro mě jednoduše důsledek nečitelného postoje a schováváním se jejího předsedy, který chyběl na fotkách, v předvolební diskuzi a posílal do světa protichůdné vzkazy od všech spolustraníků, kteří zřejmě sami nevěděli, kam chce strana po volbách směřovat.
 
Piráti – energie věnovaná kampani se rovná výsledku. One man show. Pirátům jednoznačně chybí tým či aktivita kohokoli od třetího místa kandidátky dál. Strana, která má ministra pro místní rozvoj, strana, která jako jediná měla potenciál oslovit mladé lidi, kteří nejvíce pociťují propast mezi životem ve Dvoře a jinde. Zmařený potenciál. A pokud nedojde k úplné restrukturalizaci, tak to vidím jako konečnou a nezbývá než se k někomu na kandiátku příště přidat.

Tak jo, za pár dní uvidíme, jak jsem se zase mýlil.

Václav Valášek

Související články
Dvůr Králové svůj směr na následující 4 roky pravděpodobně nezmění
Vaše komentáře
"komunální volby" 2022, 29.09.2022 18:38, Reagovat
Tak máme zase p volbách. A zas tam máme ty, co jsme tam (ne)chtěli. Nejsem rodák, jen tu žiju a pracuju (dosud) přes 50 let. Nebýt toho, že jsem se sem přistěhoval v r. 1972 kvůli ZOO, a že tu mám bydlení, asi bych byl už dávno jinde. když vidím každé 4 roky tu "sestavu", co se třese na komunální funkce, tak jsem rád, že jsem v r. 1992 (coby ředitel SBD) nepodlehl tlaku, abych kandidoval. S většinou z nich bych se asi těžko dohadoval. Budu parafrázovat : naše město nevzkvétá. Investuje se do blbostí, přání obyvatel se ignorují, krytý bazén má už skoro každá vesnice kolem Dvora, město se zvolna vylidňuje. Rezignuji a budu šťasten, když to tu nebude horší. Podpora firem minimální, nebýt tu ZOO,
tak sem moc turistů nezavítá.

Přečteno 2754x
 
22.07.2024 - Pozor na odkloněnou trasu na železniční trati Prahy - Hradec Králové - Trutnov: rychlíky linky R10 budou během plánované výluky zastavovat místo stanice Praha-Libeň ve stanici Praha-Vysočany od úterý 16. července nepřetržitě do soboty 24. srpna 2024.
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí