Vyhledej
Královédvorsko > Názory/komentáře > Autor ztracen při převodu ze starého webu

Letecký provoz ve vzdušném prostoru Dvora

Redakce / 23.12.2010, Dvůr Králové nad Labem
Konečně jsme obdrželi reakci od kompetentních orgánů na letecký provoz, který obtěžuje hlukem naše občany. Níže jej v nezkrácené podobě zveřejňuji. (Pan Sedláček je vedoucím odboru dopravy a silničního hospodářství)
 

S přáním klidných Vánoc místostarosta města Bém

Vážený pane Sedláčku.
Náš specialista (inspektor bezpečnosti letu), který je pověřen zabývat se problematikou související s důsledky prováděné letové činnosti ve vztahu k civilnímu sektoru, prověřil Vámi zmiňované období i konkrétní lety související s Vaší lokalitou.Záznamová zařízení prokázala, že všechny podmínky a parametry oficiálně stanovené pro tento typ letecké činnosti byly dodrženy. Současně však nechceme nijak zpochybnit Vámi a Vašimi spoluobčany vysledované a zaznamenané jevy. Odpovědí na tento zdánlivý rozpor může být několik informací z teorie nadzvukového létání:

Překročí-li letoun rychlost zvuku, vzniká tzv.rázová vlna, jenž se na zemském povrchu může projevit jako tlaková a zvuková vlna. Aby rázová vlna zanikla dříve, než dosáhne zemského povrchu, jsou přesně stanoveny výšky, na kterých je povoleno rychlost zvuku překročit. Jedná se o výšky 12 km nad zemí a výš. Výpočty jsou však provedeny vzhledem k MSA (mezinárodní standardní atmosféra), záleží tedy vždy na konkrétních meteorologických podmínkách během konkrétního letu, které se od podmínek MSA pochopitelně liší.

Nadzvukové lety se provádějí v nejmenším potřebném množství, které je nezbytné pro výcvik na obranu vzdušného prostoru ČR. Tento výcvik je rovnoměrně rozložen na celý rok, je-li tedy více slyšet dozvuk rázových vln (rozhodně nehrozí žádné nebezpečí), je to způsobeno právě zcela specifickými atmosferickými podmínkami během některých letů.

Chtěl bych znovu zdůraznit, že i v mírové době je z důvodu obrany vzdušného prostoru ČR nutné cvičit lety nadzvukovou rychlostí, těchto letů však provádí každý náš pilot pouze několik ročně.

Vzhledem k připomínkám ze strany civilní veřejnosti se budeme snažit tyto lety ještě více omezit na zcela nezbytné minimum a rozložit je (ač je to z hlediska výcviku pro nás nevýhodné) rovnoměrně během celého roku. Současně se budeme snažit výšku těchto letů co nejvíce zvýšit i nad povolený limit.

Výše popsané lety jsou žel spojeny s Vaší lokalitou, jelikož tento prostor je vyhrazen v rámci celé ČR pro stoupání a klesání do a z tratí pro nadzvukové létání. Tak je to stanoveno podle Vojenské letecké informační příručky (MIL AIP) na základě dohody a koordinace mezi Úřadem Civilního Letectví (ÚCL) a Odborem Vojenského Letectví (OVL) a tato dohoda vychází z modelu leteckých tratí civilního leteckého provozu nad naší republikou.

Navzdory tomu, že opravdu z naší strany nedochází k žádnému porušování předpisů a nařízení souvisejících s prováděním letové činnosti, budeme se přesto snažit posunout tratě nadzvukových letů mimo Vámi zmíněnou lokalitu.
Současně však nemůžeme vyloučit, že přes veškerou naši snahu může v budoucnu k nějakému hlukovému obtěžování dojít.

Tímto vám děkujeme za trpělivost, pochopení a toleranci a přejeme Vám i vašim spoluobčanům a spolupracovníkům šťastné, radostné a pokojné vánoční svátky a dobrý start do nového roku 2011.

kpt. Ing. Zdeněk Mikulka B.Th.
Tiskový a informační důstojník 21. základny taktického letectva v zastoupení.

 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 162x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
02.06.2020 - Místa ve vlacích bude opět možné rezervovat přes rezervační systém Českých drah, a to od půlnoci z 2. na 3. června 2020. S výjimkou spojů SC Pendolino, bude zatím předprodej omezen na období od 3. do 13. června 2020.
25.05.2020 - Město Hradce Králové rozdělí mezi místní podnikatele zasažené koronavirovou krizí deset milionů korun. Schválením programu Antivirus - program peněžité pomoci o tom dnes rozhodli zastupitelé města. Město tím chce zmírnit dopady zejména na drobné podnikatele a živnostníky, kteří museli v době nouzového stavu uzavřít provozovny. Příspěvek bude činit až 25 000 korun pro jednoho žadatele.
04.05.2020 - Dnes se opět sejde Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje, které bude mimo jiné hlasovat o dotacích pro regionální rozvoj, životní prostředí a zemědělství, které na svém minulém zasedání neschválilo.

Volná pracovní místa
Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
19.06.2020 09:00 - 30.08.2020 16:00
Tvoříš, tvořím, tvoříme (výstava + soutěž)
20.06.2020 16:00 - 19.09.2020 17:00
Pohádky z Bauerovic zahrádky II
1.07.2020 - 30.08.2020
Nyní a dříve (výstava)
1.07.2020 - 30.09.2020
Božena Němcová (výstava)