Vyhledej
Královédvorsko > Názory/fotky/videa > Autor ztracen při převodu ze starého webu

Letecký provoz ve vzdušném prostoru Dvora

Redakce / 23.12.2010, Dvůr Králové nad Labem
Konečně jsme obdrželi reakci od kompetentních orgánů na letecký provoz, který obtěžuje hlukem naše občany. Níže jej v nezkrácené podobě zveřejňuji. (Pan Sedláček je vedoucím odboru dopravy a silničního hospodářství)

S přáním klidných Vánoc místostarosta města Bém

Vážený pane Sedláčku.
Náš specialista (inspektor bezpečnosti letu), který je pověřen zabývat se problematikou související s důsledky prováděné letové činnosti ve vztahu k civilnímu sektoru, prověřil Vámi zmiňované období i konkrétní lety související s Vaší lokalitou.Záznamová zařízení prokázala, že všechny podmínky a parametry oficiálně stanovené pro tento typ letecké činnosti byly dodrženy. Současně však nechceme nijak zpochybnit Vámi a Vašimi spoluobčany vysledované a zaznamenané jevy. Odpovědí na tento zdánlivý rozpor může být několik informací z teorie nadzvukového létání:

Překročí-li letoun rychlost zvuku, vzniká tzv.rázová vlna, jenž se na zemském povrchu může projevit jako tlaková a zvuková vlna. Aby rázová vlna zanikla dříve, než dosáhne zemského povrchu, jsou přesně stanoveny výšky, na kterých je povoleno rychlost zvuku překročit. Jedná se o výšky 12 km nad zemí a výš. Výpočty jsou však provedeny vzhledem k MSA (mezinárodní standardní atmosféra), záleží tedy vždy na konkrétních meteorologických podmínkách během konkrétního letu, které se od podmínek MSA pochopitelně liší.

Nadzvukové lety se provádějí v nejmenším potřebném množství, které je nezbytné pro výcvik na obranu vzdušného prostoru ČR. Tento výcvik je rovnoměrně rozložen na celý rok, je-li tedy více slyšet dozvuk rázových vln (rozhodně nehrozí žádné nebezpečí), je to způsobeno právě zcela specifickými atmosferickými podmínkami během některých letů.

Chtěl bych znovu zdůraznit, že i v mírové době je z důvodu obrany vzdušného prostoru ČR nutné cvičit lety nadzvukovou rychlostí, těchto letů však provádí každý náš pilot pouze několik ročně.

Vzhledem k připomínkám ze strany civilní veřejnosti se budeme snažit tyto lety ještě více omezit na zcela nezbytné minimum a rozložit je (ač je to z hlediska výcviku pro nás nevýhodné) rovnoměrně během celého roku. Současně se budeme snažit výšku těchto letů co nejvíce zvýšit i nad povolený limit.

Výše popsané lety jsou žel spojeny s Vaší lokalitou, jelikož tento prostor je vyhrazen v rámci celé ČR pro stoupání a klesání do a z tratí pro nadzvukové létání. Tak je to stanoveno podle Vojenské letecké informační příručky (MIL AIP) na základě dohody a koordinace mezi Úřadem Civilního Letectví (ÚCL) a Odborem Vojenského Letectví (OVL) a tato dohoda vychází z modelu leteckých tratí civilního leteckého provozu nad naší republikou.

Navzdory tomu, že opravdu z naší strany nedochází k žádnému porušování předpisů a nařízení souvisejících s prováděním letové činnosti, budeme se přesto snažit posunout tratě nadzvukových letů mimo Vámi zmíněnou lokalitu.
Současně však nemůžeme vyloučit, že přes veškerou naši snahu může v budoucnu k nějakému hlukovému obtěžování dojít.

Tímto vám děkujeme za trpělivost, pochopení a toleranci a přejeme Vám i vašim spoluobčanům a spolupracovníkům šťastné, radostné a pokojné vánoční svátky a dobrý start do nového roku 2011.

kpt. Ing. Zdeněk Mikulka B.Th.
Tiskový a informační důstojník 21. základny taktického letectva v zastoupení.

 
Vaše komentáře

Přečteno 208x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty
21.06.2024 18:30 - 21.06.2024 21:30
Country večer s kapelou Dostavník
22.06.2024 21:30 - 22.06.2024
Putovní kino - Tancuj Matyldo