Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Názory/fotky/videa > Filip Pýcha

Projev Filipa Pýchy na včerejší demonstraci „Milion chvilek pro demokracii"

Redakce / 10.04.2018, Královédvorsko
I ve Dvoře Králové se konala demonstrace za dodržování demokratických principů. Přečtěte si jeden z několik projevů, které zazněly na náměstí T. G. Masaryka. Poměrně přesně vystihuje důvod, proč tam celkem slušné množství lidí přišlo a pod petici se podepsalo.

FOTOGALERIE - Projev Filipa Pýchy na včerejší demonstraci „Milion chvilek pro demokracii

Vážené dámy, vážení pánové,

předpokládám, že stejně jako to za chvíli udělám já, i ostatní řečníci se budou vyjadřovat především k osobě premiéra v demisi Andreje Babiše. Abych se trochu odlišil, nechám si toto téma na závěr a začnu trochu odjinud. 

Jak se přibližoval termín dnešní demonstrace, pročítal jsem reakce lidí na internetu. Především mě zajímaly reakce těch, kteří Andreje Babiše podporují. Velmi častým komentářem bylo: „Milion chvilek pro demokracii? Směšné. Nerespektujete výsledek voleb! Podle nás jste to vy, kdo se staví proti demokracii. Jak vy si vlastně tu demokracii představujete?”

Tedy pár slov k demokracii.

V první řadě, nedemonstrujeme proti výsledkům voleb. A jak si tu demokracii představujeme? 

Demokracie stojí kromě politické soutěže také na
- dělbě moci zvolených zástupců 
- a na respektování individuálních práv a svobod občanů.

Dělba moci znamená, že každý vykonavatel státní moci má v rámci své funkce jasný mandát, mimo jehož rámec nesmí konat. Dělbou moci se zabývá ústava a cílem je zabránit koncentrace moci do jedněch rukou. Z tohoto principu vyplývá mimo jiné i nezávislé konání policie a soudů.

Individuální práva a svobody jsou popsány v Listině základních práv a svobod, která je spolu s Ústavou součástí českého ústavního pořádku. Práva a svobody v této Listině jsou - cituji - „nezadatelné, nezcizitelné, nepromlčitelné a nezrušitelné.“

Volby, ačkoli jsou nedílnou součástí demokracie, ještě samy o sobě plnohodnotnou demokracii nedělají. Odmítáme demokracii zúžit jen na politickou soutěž, kdy po odevzdání hlasů si politici během volebního období dělají, co se jim zamane. 

Dnešní demonstrace, na které jsme se sešli, se koná na podporu petiční akce Milion chvilek pro demokracii. Tato petice vyzývá Andreje Babiše, aby se vzdal funkce premiéra.

Měl by pan Babiš rezignovat?


Vysvětlím dva důvody, proč si já osobně odpovídám na tuto otázku: ANO.

Připadá mi zvláštní, že je potřeba obhajovat něco tak banálního a donedávna samozřejmého, jako to, že premiérem nemá být trestně stíhaný člověk. Na trestní stíhání nestačí nepodložené udání. Zahájení trestního stíhání znamená, že vyšetřovatel a státní zástupce mají seriózně podložené podezření z porušení zákona. Ctím presumpci neviny pro občana Andreje Babiše, ale podobně, jako je policista podezřelý z trestného činu postaven mimo službu, mělo by přeci totéž platit pro premiéra. Jedině tak se vyhne podezření z ovlivňování svého případu skrze ministry vnitra a spravedlnosti. 

Připadá mi zvláštní obhajovat něco tak banálního a donedávna samozřejmého, jako to, že je rozdíl mezi vládou, která se těší důvěře Sněmovny a vládou v demisi bez důvěry. Andrej Babiš řekl – cituji - „Vláda pracuje, funguje normálně a nevidíme rozdíl v tom, jestli jsme v demisi s důvěrou nebo bez důvěry.” Nadto prezident Zeman opakovaně říká, že může nechat vládu bez důvěry vládnout libovolně dlouho.

Ústava sice nestanoví časové limity pro vládu v demisi, ovšem výslovně říká, že kabinet je odpovědný Sněmovně. Vládě bez důvěry chybí základní předpoklad její existence, proto by měla vládnout co možná nejkratší dobu a během svého působení by neměla přijímat zásadní opatření.

Tady přeci nejde o nesouhlas s vládní politikou. Pane Babiši, nevidíte sám, že vaše situace vám znemožňuje vykonávat váš úřad bez podezření z postranních úmyslů. Věřil byste vy trestně stíhanému premiérovi, který se například chystá přeobsadit ředitele GIBS? Pane Babiši, na rozdíl od toho, co jste řekl, bez důvěry Sněmovny nemáte mandát k tomu, aby vaše vláda plnohodnotně vládla. Pane Babiši, fakt,že jste premiérem podrývá důvěru v základní demokratické mechanizmy. Postavte se k tomu čelem. 

Děkuji za pozornost.

Filip Pýcha

Související články
Chceme slušného premiéra a slušnou vládu
Demonstrace Milionu chvilek pro demokracii ve Dvoře Králové proběhla poklidně
Vaše komentáře
občan DKnL, 21.04.2018 15:20, Reagovat
Ani jsem ty tlachy nedočetl. Proč taky ? Většina voličů ve Dvoře byla před volbami Babišem přímo posedlá, nikdo z té většiny nechtěl uznat, že A. Babiš je především podnikatel a až pak politik. Velmi špatný politik. A demokrat? Tím už vůbec není. Na koho se vlastně obracíte, abyste nastolili "demokratický pořádek"? Na tu menšinu, která A. Babiše nevolila ? To je fakt víc než k smíchu....

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1343x
 
01.03.2023 - Obyvatelé a návštěvníci Trutnova mohou od 1. března 2023 využívat novou městskou vlakovou linku. Je provozována v pracovní dny a cestující na ní mohou využít všechny platné tarify, včetně tarifů IREDO a časového jízdného MHD Trutnov.
05.01.2023 - Město Trutnov zavádí od tohoto roku sběr odpadu způsobem Door-to-Door, ruší velkoobjemové kontejnery i v integrovaných obcích Trutnova.
05.12.2022 - Ministerstvo dopravy spouští Portál dopravy, který na jednom místě umožní občanům elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy, podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu, získat výpis z bodového konta, nahlížet na údaje o vozidlech, řešit elektronické služby v oblasti plavidel, letectví apod.

Volná pracovní místa

Asistent prodeje (vinotéka Dvůr Králové)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí