Vyhledej
Královédvorsko > Názory/komentáře > Jan Holan

Zrealizovali jsme nezrealizovatelný příměstský sportovní tábor

Redakce / 1.09.2020
Vždy jsem chtěl, aby moje děti mohly ve Dvoře Králové trénovat cyklistiku a plavání. A aby je vedli ti nejlepší z nejlepších. Kromě plavání jen v zimě jednou týdně zde cyklistiku a plavání pro děti NIKDO nedělá. A tak jsme si s partnerkou Kateřinou Sekyrkovou vymysleli tábor, kde bude všechno to, co nám ve Dvoře Králové chybí a strašně moc to závidíme okolním městům.
 
A to i přes to, že Dvůr Králové vůbec není pro cyklistiku a plavání zařízen. Pro cyklisty tu není vůbec nic z možností, které má kdejaké srovnatelně velké město (pumptrek, skill centrum, traily atp). A naše koupaliště je na trénování plavání absolutně nevhodné. Buď jsou o prázdninách velká horka, bazén je zcela plný a trénovat se nedá. A nebo je zima a pak má bazén pod 21 stupňů a tam malé děti prostě pustit nemůžete. I přes všechny tyto potíže jsme to zkusili!

Zázemí a tréninková místa

Zázemí nám poskytla osvícená paní Marcela Hauke v Domově seniorů u parku. Samotný park jsme také (přiznávám, že poněkud "guerillově") s dětmi a tatínky pomocí několika dřevěných palet, předělali na improvizované "skill centrum". Za což jsem stále od městského úřadu popotahován (a je mi to fuk).
No a plavání? To byla velká jízda! Jeden den na našem koupališti, druhý den pro mizerné počasí krytý bazén v Hořicích, třetí den vyhřívaná Jaroměř a pátek zase doma na našem narvaném koupališti. A protože tábor byl naplánován na 5 dní a náš týden (druhý týden v červenci) měl jen 4 pracovní dny, tak jsme si jako pátý den vybrali pondělí 31. srpna a vyrazili autobusem s koly do Trutnova na Paradráhu, kde nám místní lyžaři půjčili překrásnou klubovnu jako zázemí. Jezdili jsme po desítkách cestiček, děti řádili na Vlčka trailech a prolezli mnoho workoutových stanovišť a dětských hřišť. Nikdo z nás se nestačil divit, co všechno mají v Trutnově pro sportovce na jednom místě připravené.

Instruktoři

Úplně nejvíc na našem táboře ale byli instruktoři! Povedlo se nám to zajistit přesně tak, jak jsme chtěli - děti byly v péči těch nejlepších! Věčně usměvavých trenérek plavání Kamilky a Kačky Holubových, cyklistického matadora a dlouholetého vedoucího táborů Dalibora Kvasničky, bývalé reprezentantky v běžeckém lyžování a profesionální trenérky Martiny Chrástkové, nadšeného cyklisty a cykloinstruktora Petra Karajanise a poslední den také stavitele trailů a tratí pro ty nejtěžší cyklozávody včetně posledního Mistrovsktví republiky v MTB maratonu Vény Hornycha. Pomáhali ještě 2 dobrovolníci Dan Jarolímek a Filip Holan. Moje Kačka Sekyrková všechno zajistila logisticky a to včetně zásobování z místních malých obchodů, které se ukázalo jako velmi výhodné, Míla Matuchová dala do kupy a stále hlídá všechno papírování. Nositelem celého projektu je spolek pro Dvorek, který byl právě pro podobné projekty založen. A co jsem dělal já! Děvečku pro všechno - řidiče, opraváře, chlácholiče, zásobovače, nosiče, fotografa. Prostě jsem byl k ruce všem těm o mnoho lepším, než jsem já - tedy přesně tak, jak jsem si to vysnil při plánování tábora a jak bych to chtěl v budoucnu i v Cyklokroužku :-)

Financování

Tábor byl opravdu BEZ KOMPROMISŮ. A to by nešlo bez peněz. Ty zásadní nám na tábor zajistila formou sprostředkování dotace Místní akční skupina (MAS) Královédvorsko, kterou jsem ve Dvoře před časem pomáhal zakládat. Příslib dokonce tříleté dotace nás defakto nakopl "to konečně zkusit". A nedělat to "jen tak nějak", ale opravdu pořádně. Už nyní víme, že to jde, rodiče chtějí, aby děti sportovaly a bude to určitě fungovat i v době, kdy už dotace nebudou. A  to přesně bylo cílem celého dotačního projektu - totiž nastartovat spolupráci mezi lidmi, firmami, spolky, organizacemi, atp.  Nyní už věříme, že za kvalitní sportovní tábor rodiče zaplatí i více peněz. A také víme, že jsou firmy, které podobný projekt rády podpoří sponzorsky, což se nám stalo i letos. Díky sponzorům jsme mohli do tábora přijmout o 15 dětí více, než byla původní stanovená kapacita 30 dětí. A to jsme se na začátku opravdu báli, že kapacitu 30 dětí vůbec nenaplníme.
Děkujeme firmám AVATECH, ALLMO PROFIL.

A co dál? Cyklokroužek, běžky in-line brusle?

Třeba hned mohou děti začít chodit na náš Cyklokroužek - každé úterý od 16 hodin u altánku v parku. V zimě se pokusíme zajistit nedělní tréninky běžeckého lyžování v areálu Vejsplachy u Vrchlabí. A příští rok? Určitě zopakujeme náš tábor ve stejné podobě a doufáme, že i se stejnými instruktory a dětmi :-) Dále bychom chtěli zajistit, aby na našem koupališti byly po celé léto ve vyhrazených drahách pravidelné odborně vedené tréninky pro děti i dospělé. A chtěli bychom také uspořádat i něco pro in-line bruslaře. 

Honza Holan
 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 25x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
15.09.2020 - Od 17. září do 17. listopadu 2020 bude úplně uzavřena silnice Rožnov – Semonice.
31.08.2020 - Tyršovo koupaliště ve Dvoře Králové bude otevřeno až do neděle 6. září 2020. Koupaliště v Trutnově bude příležitostně dle počasí otevřeno o víkendech. Koupaliště v Jaroměři již na konci srpna končí.

Volná pracovní místa
Dělník/dělnice (Chvalkovice)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Obchodní zástupce (JUTA, a.s.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)Technik PC / periférií (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Kuchař/ka (Domov sv. Josefa Žireč)Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
1.09.2020 - 30.11.2020
Kamarádka knihovna
19.09.2020 09:00 - 22.11.2020 17:00
Příběh jednoho města (výstava)
26.09.2020 - 25.10.2020
Severské fragmenty (výstava)