Vyhledej
Královédvorsko > Názory/komentáře > Karel Martinek

Nový znak města by byl dobrý, kdyby lvovi nechyběly zuby

Komentář Karla Martinka k novému znaku města

Redakce / 25.09.2019
Ve své přednášce ze dne 8. února 2018 ve Špejcharu jsem vyslovil názor, že dosavadní znak města je více než podivný. Poukázal jsem tehdy mj., že lev ve znaku města je nevkusně zdobný a vykastrovaný. Jsem potěšen, že v květnu 2019 Zastupitelstvo a Rada města blahosklonně vyslyšely můj názor a rozhodly, že město si opravdu zasluhuje mít odpovídající znak.
 

Ve své přednášce ze dne 8. února 2018 ve Špejcharu jsem vyslovil názor, že dosavadní znak města je více než podivný. Viz též časopis Vlastivědné čtení pro Královédvorsko, č. 2, 2018, str. 45.

Poukázal jsem tehdy mj., že lev ve znaku města je nevkusně zdobný a vykastrovaný. Jsem potěšen, že v květnu 2019 Zastupitelstvo a Rada města blahosklonně vyslyšely můj názor a rozhodly, že město si opravdu  zasluhuje mít odpovídající znak. Podle rozhodnutí vedení města lev se skutečně stane, jak jsem navrhl, méně zdobným a dostane pohlavní orgán. Viz článek zde Nový znak již schválil podvýbor pro heraldiku a vexilologii v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR Viz článek zde. Nový znak najdete také na na webových stránkách města Dvůr Králové nad Labem ze dne 16. 8. 2019 zde 

V článku se doslova píše:
Město Dvůr Králové nad Labem na jaře t. r. požádalo Poslaneckou sněmovnu ČR o změnu stávajícího znaku … Návrhem se zabýval podvýbor pro heraldiku a vexilologii v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, který ho doporučil k odsouhlasení. K tomu došlo v červenci letošního roku. Následně byla v Registru komunálních symbolů ukončena platnost stávajícího znaku města z roku 2008 a zveřejněn nový znak. Nejvýraznějším rozdílem mezi oběma znaky je zobrazení hradby s prázdnou otevřenou branou, která nyní již není ve štítu volná, ale z něho vyrůstá, a také lva, který nově není tak zdobný a není bezpohlavní ...

Na nový znak města mám tento nelibý názor:
Znak je jistě lepší než býval, ale lev dostal podivný bambulovitý čumák a, pozor, tentokrát mu chybí zuby! Bohužel, na novém znaku je znovu vidět, že
vedení města se opět snaží stydlivě potlačit přirozenou velikost lvího pohlavního orgánu; viz dole! Obávám se, že takováto zpozdilá snaha vedení města bude mnohým občanům připomínat záchodkovské drama, jež celosvětově proslavilo městečko Zvonokosy.

                                                                                       Karel Martinek

Vlevo doposud používaný znak města
vpravo nový znak města – bohužel, opět se stydlivě umenšeným pohlavním orgánem ve srovnání se státním znakem,
dole – malý státní znak. 

Související články
Omyly a nepravdy v rané historii Dvora Králové! Podívejte se na kompletní přednášku profesora Karla Martinka
Znak Dvora Králové nad Labem bude zjednodušen a doplněn o pohlavní orgán
Nový znak města Dvůr Králové nad Labem je schválen. Podívejte se na rozdíly

 
Vaše komentáře
Smutná realitaLvíček, 26.09.2019 10:50, Reagovat
Ani koule, ani zuby. Tak to je výsledek práce vedení našeho města, že ANO!
 
 
Přečteno 1968x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
16.12.2019 - Z rozhodnuti vlady ČR proběhne v úterý 17. prosince ve 12:00 spuštění sirén k uctění památky obětí události ve FN Ostrava. Zkouška sirén 1. ledna 2020 se ruší.
26.11.2019 - Dnes je kvůli nenadálé události uzavřen Městský úřad ve Dvoře Králové n. Labem.
12.11.2019 - Ve čtvrtek 21. listopadu 2019 bude z technických důvodů uzavřeno pracoviště registru řidičů a řidičských průkazů na MěÚ Dvůr Králové nad Labem.
12.11.2019 - V dnech 13. a 14. 11. bude od 6:00 v Trutnově provoz na Úpském nábřeží veden JEDNOSMĚRNĚ, a to ve směru od Polské ul. ke kruhovému objezdu u autobusového nádraží. Vozidla jedoucí z opačného směru musí využít objízdné trasy přes ul. Československé armády.

Volná pracovní místa

Kuchař (Domov důchodců DKnL)

Lékař (VIVIDUS East)

Zdravotní setra (VIVIDUS East)


Pečovatel/ka (PS Dvora Králové n. L.)


Kalendář akcí