Vyhledej
Královédvorsko > Názory/komentáře > Lukáš Backa

Zeleň, nebo nezeleň? Jaká je koncepce nakládání se zelení?

Redakce / 22.03.2020
Jistě jste si všimli, že když se nás, Dvoráků, zeptá někdo cizí, co že je dobrého na tom našem městečku k žití, tak odpovídáme, nebo alespoň já odpovídám asi takto: Naše město má přeci parádní polohu, někde mezi nížinou a horami, kousek to je všude, okolí zdobí krásná přehrada, barokní Kuks, za pár minut jsme v lese, nebo za delší chvíli na Zvičině. A nesmíme zapomenout na naši zoo.
 

FOTOGALERIE - Zeleň nebo nezeleň

No jo, ale z těchto věcí vlastně žádná nesouvisí s naším městem, nebo se o ni město nijak nezasloužilo. Téměř marně tedy hledám, čím by mohlo být naše město turisticky, nebo jako místo k životu zajímavé. Zamýšlím se, jak jsme využili nedávnou porevoluční dobu k tomu, aby náš Dvůr získal opět lesk a dynamiku rozvoje první republiky, která se ani 30-ti let nedožila a neměla k dispozici takové možnosti, jako my dnes.
Zvažme tedy každý sám, jak vidíme rozvoj našeho města v posledních desetiletích a jak si stojíme ve srovnání s našimi sousedy, Trutnovem, Vrchlabím, ale třeba i Jaroměří.

Zeleň ve veřejném prostoru

Je jaro, tak se téma přírody ve městě pro tento článek přímo nabízí. Zaměřil jsem se tedy na naši zeleň ve veřejném prostoru, protože její podoba a její úbytek mě velice trápí. Vzhledem k tomu, že poslední roky celá Evropa bojuje s vysokými teplotami a extrémním suchem, je toto téma o to závažnější. Uvádím zde několik příkladů, kde zeleň byla, ale už není a několik příkladů, kde by mohla být ale asi se nikomu do toho nechce.

První zastávkou je městský park. Jako dítě jsem si tam chodil hrát a bylo to moc fajn. Park byl plný stromů, alejí a hájů. Celek doplňovaly keře, kam se mohlo schovat drobné zvířectvo. Cesty a pořádek udržovala jistá paní s dvoukolákem. Vše ctilo koncepci zakladatele. Jako mladý chlapec jsem si byl jist, že náš park bude v dobách demokracie a prosperity ještě krásnější. 

Jak hluboce jsem se mýlil. Keře vykácené, stromů je možná polovina, ostatní přestárlé a poničené. 
Výsadba nových stromů absolutně nectí původní koncept a rozhoduje o ní nejspíš ten, kdo má zrovna v ruce rýč. Jak rád bych se sám na vlastní kůži přesvědčil o vůni rostlin a stromů, ptačím zpěvu a nikdy nespícím broukovišti, jak je uvedeno na webu turistického portálu našeho města, realita je však značně odlišná.

Pohled na ulici Legionářská od autobusové zastávky, dnes a tenkrát:

            


Pohled na ulici Legionářská z parkoviště. Kdyby byl pruh zeleně o metr širší a osázený stromy, určitě by jejich stín lidé čekající na autobus ocenili.
Fotografie míst kde bývávaly v chodnících stromy:

  


Pohled do ulice Havlíčkova, zeleň v nedohlednu.

Pohled do naší chlouby, pěší zóny, ulice Revoluční, zeleň nikde.

Jedním ze znaků, které odlišují města našich západních sousedů od naších měst, je přítomnost zeleně jako nedílné součásti veřejného prostoru a zájmu. Přestaňme nahlížet na zeleň jako na nějaký náš problém, ale naopak, jako na řešení problémů.

Tímto se ptám vedení města, kde je nějaký plán, nebo koncept, jak se bude nakládat se zelení v centru města, v jednotlivých částech města a městském parku? Nemohl by to být jeden z prvních úkolů pro městského architekta?

Lukáš Backa
 

 

 
Vaše komentáře
Číslovky, 30.03.2020 18:49, Reagovat
Zdravím,

měl bych jen podnět ke psaní číslovek – vizte první odstavec – správně je "ani 30 let nedožila", nikoliv "30-ti let", slovy "třiceti let" vs. "třiceti-ti let".
 
 
Přečteno 437x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
25.05.2020 - Město Hradce Králové rozdělí mezi místní podnikatele zasažené koronavirovou krizí deset milionů korun. Schválením programu Antivirus - program peněžité pomoci o tom dnes rozhodli zastupitelé města. Město tím chce zmírnit dopady zejména na drobné podnikatele a živnostníky, kteří museli v době nouzového stavu uzavřít provozovny. Příspěvek bude činit až 25 000 korun pro jednoho žadatele.
04.05.2020 - Dnes se opět sejde Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje, které bude mimo jiné hlasovat o dotacích pro regionální rozvoj, životní prostředí a zemědělství, které na svém minulém zasedání neschválilo.
29.04.2020 - Od 1. května se otevírají informační centra národních parků a jeskyní v ČR.
29.04.2020 - V sezoně 2019/2020 vynaložil Královéhradecký kraj na údržbu svých silnic necelých 116 milionů korun, což je nejméně za posledních sedm let. Oproti plánu kraj ušetřil 45 milionů korun.

Volná pracovní místa
Právník/právnička (MěÚ Dvůr Kr. n. L.)

Vedoucí ODP (Město Dvůr Králové n. L.)

Vedoucí OŽP (MěDvůr Králové n. L.) 

Učitel na II. stupni ZŠ (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)


Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
21.02.2020 09:00 - 31.05.2020 16:00
Dvůr Králové ve fotografiích (výstava)
27.05.2020 - 5.06.2020
Zápis do ZUŠ
20.06.2020 10:30 - 20.06.2020 13:00
Posvěcení zvonu v Borovnici