Vyhledej
Královédvorsko > Názory/komentáře > Martin Jiránek

Zpověď poslance po devatenáctihodinovém jednání Poslanecké sněmovny České republiky

Redakce / 9.04.2020, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Přátelé, je půl čtvrté ráno a tento den byl můj nejtěžší den v pozici poslance a jeden z nejtěžších v životě. Ne kvůli tomu, že jsme jednali 19 hodin, ale proto, že šlo o ohromně psychicky a lidsky složité rozhodování. Když víte, že ve státní kase nemáte dost (našich společných) peněz, abyste v současné krizové situaci ekonomicky (natož lidsky) dostatečně pomohli všem, tak rozhodovat o tom, komu v krizi pomůžete víc a komu méně a kdo to odnese víc a kdo méně, bylo opravdu nejtěžší v mém politickém životě.
 

Přátelé, je půl čtvrté ráno a tento den byl můj nejtěžší den v pozici poslance a jeden z nejtěžších v životě. Ne kvůli tomu, že jsme jednali 19 hodin, ale proto, že šlo o ohromně psychicky a lidsky složité rozhodování. Když víte, že ve státní kase nemáte dost (našich společných) peněz, abyste v současné krizové situaci ekonomicky (natož lidsky) dostatečně pomohli všem, tak rozhodovat o tom, komu v krizi pomůžete víc a komu méně a kdo to odnese víc a kdo méně, bylo opravdu nejtěžší v mém politickém životě.

Ekonomická krize začala a bude bolet. Někoho se ekonomicky moc nedotkne, někdo si i polepší, ale mnoha lidí se dotkne hodně tvrdě. Například cestovní ruch, kde pracuje 300 tisíc lidí, narazil do zdi. Cestovní kanceláře, hotely, lázně, penziony, kempy, atrakce. Jsou prázdné, nemají zákazníky. Dále restaurace, jídelny, kavárny a skoro všechny další obchody, které byly či stále jsou zavřené. Živnostníci často stojí, mnoho malých i velkých firem zastavilo výrobu nebo jim klesl odbyt a museli ubrat. A všechny ty firmy mají samozřejmě zaměstnance, z nichž někteří již v březnu přišli o práci a nyní v dubnu to začne narůstat rychleji. A to jsme zatím jen na začátku a vůbec nevíme, kdy bude konec, kdy se to v alespoň v rámci Evropy otevře, uvolní a začneme se vracet do určitého normálu. A nejen, kdy se to otevře, ale i kdy lidé získají zpět určitou jistotu, důvěru a chuť opět využívat služby či si něco koupit.

Tohle všechno, pokud sledujete v posledních dnech nejen počty nakažených, ale i ekonomické zprávy, určitě víte. A i když jsem z opozice, tak opravdu chci, abychom tím vším prošli jako stát, jako společnost co nejlépe a ten propad v hospodářství a následném poklesu životní úrovně lidi byl co nejmenší. Při vědomí toho, že na všechno peníze prostě nemáme a nelze tak zajistit všechno všem, jsem se vnitřně rozhodl, že si musím nastavit nějaký stabilizující pohled na situaci. A ten pohled jsem nastavil tak, že pokles bude. Pro někoho malý, pro někoho velký. A bude lepší se snažit nastavit zákony, které budeme schvalovat, tak, aby v ideálním případě byl dopad rozložen co nejvíc rovnoměrně. Lépe zatížit o trochu víc ty, kterých se pokles nedotkne tolik, když se tím povede zjemnit dopad či riziko krachu těch zatížených situací hodně.

Dnes jsme rozhodovali o tom, zda se pomůže lidem v krizi udržet si bydlení, ale zatíží se tím pronajímatelé bytů. Zda pomůžeme podnikatelům s nájmem, ale zatíží se pronajímatelé nebytových prostor. Zda pomůžeme cestovním kancelářím, ale zatíží se tím jejich klienti, či jak hodně pomůžeme lidem v exekucích a OSVČ a dohodářům. A já vím, že každým PRO někoho naštvu a zároveň jiného potěším, a každým PROTI naopak. A vím, že se časem budou v médiích objevovat smutné příběhy, které jsem svým pro nebo proti prostě pomohl způsobit. Ale opravdu jsme dnes museli nějak rozhodnout. Občas jsme hlasovali s vládou, jindy proti ní, občas pro jednu skupinu lidí proti druhé, občas proti třetí skupině kvůli čtvrté. Možná se za půl roku ukáže, jsem se se dnes pro někoho rozhodl špatně, možná naopak, že to bylo rozhodnutí dobré. Nevím a teď v půl čtvrté ráno vím jen, že to bylo dnes moc těžký.

A tak vás prosím. Když vás zítra či v dalších dnech zahltí novinové titulky, jak jsme dnes rozhodovali, a některý z nich vás naštve, protože se vás negativně dotkne, věřím, že vám tato moje unavená zpověď pomůže pochopit, proč jsem hlasoval tak, jak jsem hlasoval. Snažil jsem se rozprostřít tu zátěž co nejvíce a nejrovnoměrněji, snížit dopady ekonomického poklesu a udržet tak sociální smír a rozumné lidské vztahy. A věřím, možná idealisticky, že tak dnes hlasovala většina poslanců a poslankyň.

Díky za pochopení a snažme se prosím udržet si naději a pozitivní náhled. Budou, stejně jako spolupráce a pochopení, potřeba.

Martin Jiránek
poslanec Poslanecké sněmovny ČR
zastupitel Královéhradeckého kraje

Zdroj: fcb Martina Jiránka

 

 

 
Vaše komentáře
sněmovnaVesničan, 9.04.2020 12:35, Reagovat
Milý pane poslanče jsou tisíce lidí kteří pracují rukama 12 hodin pět dnů v týdnu a nikdo o tom nemluví, lékaři, sestry, řidiči autobusů, policisté,prodavačky a další. Takže z toho nedělejte takovou vědu, kdybyste sněmovnu vyčistily od zbytečných žvanilů z řad pirátů, kdu-čsl, hop 09 a dalších kteří se ve světle kamer je zviditelňují tak vám i s obědem stačí hodin osm. Přeji pěkný den.
 
 
Přečteno 1049x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
25.05.2020 - Město Hradce Králové rozdělí mezi místní podnikatele zasažené koronavirovou krizí deset milionů korun. Schválením programu Antivirus - program peněžité pomoci o tom dnes rozhodli zastupitelé města. Město tím chce zmírnit dopady zejména na drobné podnikatele a živnostníky, kteří museli v době nouzového stavu uzavřít provozovny. Příspěvek bude činit až 25 000 korun pro jednoho žadatele.
04.05.2020 - Dnes se opět sejde Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje, které bude mimo jiné hlasovat o dotacích pro regionální rozvoj, životní prostředí a zemědělství, které na svém minulém zasedání neschválilo.
29.04.2020 - Od 1. května se otevírají informační centra národních parků a jeskyní v ČR.
29.04.2020 - V sezoně 2019/2020 vynaložil Královéhradecký kraj na údržbu svých silnic necelých 116 milionů korun, což je nejméně za posledních sedm let. Oproti plánu kraj ušetřil 45 milionů korun.

Volná pracovní místa
Právník/právnička (MěÚ Dvůr Kr. n. L.)

Vedoucí ODP (Město Dvůr Králové n. L.)

Vedoucí OŽP (MěDvůr Králové n. L.) 

Učitel na II. stupni ZŠ (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)


Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
21.02.2020 09:00 - 31.05.2020 16:00
Dvůr Králové ve fotografiích (výstava)
26.05.2020 19:00 - 26.05.2020 21:00
Parazit (černá komedie, od 15 let)
27.05.2020 19:00 - 27.05.2020 21:00
Emma (komedie, drama, od 12 let)