')
Vyhledej
Královédvorsko > Názory/komentáře > Osadní výbor Žireč

Diskuzní příspěvek Osadního výboru Žireč na zasedání ZM dne 6. prosince 2018

Redakce / 12.12.2018, Žireč
Příspěvek přednesl Vladimír Mertlík (člen OVŽ), na jednání Zastupitelstva města Dvůr Králové nad Labem dne 06.12.2018 k problematice realizace malé ČOV a kanalizace v Žirči.
 

Vážení zastupitelé,

na dnešním zastupitelstvu mně chyběl jeden pro vaši či naši městskou část naprosto klíčový bod jednání, a to je ČOV a kanalizace v Žirči. Záměr, který se nějak řeší už bezmála dvacet let. Po spoustě peripetií, kterými teď nebudu zdržovat, jsme se dostali do fáze, kdy byla projektová příprava stavby pro podání žádosti o dotaci poskytovanou Ministerstvem zemědělství zkompletována (žádosti lze podávat do 15. ledna 2019). 

K dnešnímu dni jsou náklady na přípravu stavby cca ve výši jednoho milionu a přesto byla projektová dokumentace (PD) odsouzena k uložení do šuplíku. Přitom k podání žádosti chyběl už jen souhlas rady města, respektive vás zastupitelů. 

Přes jednoznačné ubezpečování členů OVŽ vaším vedením o hladkosti schválení záměru radou ještě zhruba týden před jejím jednáním dne 21.11., došlo k naprostému obratu a rozhodnutí o podání žádosti se k vám z rady vůbec nedostalo. A pokud RM, respektive ZM nerozhodne, nelze tedy žádost do 15.01.2019 podat a tím si město, potažmo Žireč uzavře možnost pokusit se o tuto dotaci vůbec usilovat a to i přesto, že šance na její získání by byla veliká. 

Můžete reagovat, že bude dotace další, možná i výhodnější, ale kromě toho, že nikdo z Ministerstva životního prostředí v této chvíli není schopen odpovědně zaručit, že bude v příštím roce vůbec vypsána (pak nejdříve na podzim), určitě bude opět upřednostněno podání opakované žádosti o dotaci na čistírnu městskou, a to i přesto, že, pokud se nebudeme bát si upřímně přiznat, je její úspěšnost získání pro město přinejmenším čím dál těžší (zda vůbec reálná).  

Je pravděpodobné, že město bude velmi váhat podat žádost o dotaci na oba záměry (městskou čistírnu a kanalizaci v Žirči) současně, nejen proto, že bude mít obavy o zvládnutí dofinancování obou staveb realizovaných zároveň, ale také, respektive hlavně proto, že není příliš pravděpodobné uspět s oběma žádostmi současně z jednoho dotačního titulu. Z uvedeného tedy logicky vyplývá, že pro vaši, respektive naši městskou část Žireč nastalo bloudění v začarovaném kruhu a byl bych velmi potěšen, kdybyste z něho nalezli cestu. Pokud bude realizace kanalizace v Žirči vždy podmíněna městskou ČOV, která z možnosti o získání dotace  žirečskou stavbu vždy jednoduše vyautuje, nemáte šanci likvidaci komunálních odpadních vod v městské části vyřešit vůbec. 

Chápeme, že vyřešení problémů s městskou čistírnou je pro město těžké a důležité, ale na rozdíl od jiných částí města ve městě odpadní vody čistíte. A dotace, které výstavbu kanalizací v městských částech podpoří, nebudou donekonečna nabízeny a je výlučně na vaší zodpovědnosti, zda tuto šanci zahodíme, či zužitkujeme. 

Jen ještě poznámka závěrem: kanalizace je limitující i pro další žirečské záměry, např. budování chodníků, ale i rekonstrukci havarijního stavu vodovodní sítě. Je tedy rozhodnutím o nezískání dotace Žireč odsouzena k zakonzervování městské části, a to ve velmi, ale opravdu velmi neutěšeném stavu?  

Odpovědnost je opravdu jenom a jenom na vás.

Děkuji za pozornost.                                                                                         

 

Související články
Diskusní příspěvek Osadního výboru Žireč týkající se investic do této městské části

 
Vaše komentáře
Rozvoj vodovodů a kanalizací ve DvořeDvorák., 8.01.2019 10:39, Reagovat
Bohužel město vůbec vodovody a kanalizací nerozvíjí. Přitom nyní jsou k tomu docela dobré podmínky a nikdo neví, jestli budou ještě za pár let... Dotace na výstavbu kanalizací v obcích do 1000 obyvatel jsou vypsány do r. 2020 :-(
Jinde se to využívá ve velkém. U nás se bohužel neumí čerpat dotace.
http://www.prumyslovaekologie.cz/Dokument/105115/sucho-a-znecisteni-vod-pomuze-868-milionu-na-nove-kanalizace-cistirny-odpadnich-vod-i-nove-zdroje-pitne-vody.aspx

Místo toho se řeší v Sylvárově ČOV a místní kanalizace pro jednoho investora a přilehlé pozemky zatím bez zástavby...


ZastupiteléA. Kapl, 18.12.2018 09:40, Reagovat
Je zvláštní, že se nikdo ze zastupitelů k tomuto příspěvku nevyjádřil, že?!
Holt, pane Mertlíku, už je po volbách.... Je možné, že šanci uspět s tímto záměrem budete mít zase až za 3,5 roku.
 
 
Přečteno 1756x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
08.10.2019 - Krajské pracoviště BESIP zve řidiče a řidičky na kurz s názvem "Za volantem v bezpečí" zaměřený na zlepšení a zdokonalení řidičských dovedností. Kurz se koná v neděli 13. října 2019 od 8:30 do 15:30 hod. na polygonu na letišti v Hradci Králové. Vlastní auto nutností. Zájemci se mohou hlásit na: besip-hk@cspsd.cz.
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.

Volná pracovní místa
Fyzioterapeut (Domov sv. Josefa)

Tajemník úřadu (Dvůr Králové n. L.)

Ošetřovatel/sanitář (Domov sv. Josefa)

Všeobecná/praktická sestra (Domov sv. Josefa, Žireč)

Odborný referent OŽÚ (MěÚ Dvůr Králové n .L.)


Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)


Kalendář akcí