Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Názory/komentáře > Osadní výbor Žireč

Diskuzní příspěvek Osadního výboru Žireč na zasedání ZM dne 6. prosince 2018

Redakce / 12.12.2018, Žireč
Příspěvek přednesl Vladimír Mertlík (člen OVŽ), na jednání Zastupitelstva města Dvůr Králové nad Labem dne 06.12.2018 k problematice realizace malé ČOV a kanalizace v Žirči.
 

Vážení zastupitelé,

na dnešním zastupitelstvu mně chyběl jeden pro vaši či naši městskou část naprosto klíčový bod jednání, a to je ČOV a kanalizace v Žirči. Záměr, který se nějak řeší už bezmála dvacet let. Po spoustě peripetií, kterými teď nebudu zdržovat, jsme se dostali do fáze, kdy byla projektová příprava stavby pro podání žádosti o dotaci poskytovanou Ministerstvem zemědělství zkompletována (žádosti lze podávat do 15. ledna 2019). 

K dnešnímu dni jsou náklady na přípravu stavby cca ve výši jednoho milionu a přesto byla projektová dokumentace (PD) odsouzena k uložení do šuplíku. Přitom k podání žádosti chyběl už jen souhlas rady města, respektive vás zastupitelů. 

Přes jednoznačné ubezpečování členů OVŽ vaším vedením o hladkosti schválení záměru radou ještě zhruba týden před jejím jednáním dne 21.11., došlo k naprostému obratu a rozhodnutí o podání žádosti se k vám z rady vůbec nedostalo. A pokud RM, respektive ZM nerozhodne, nelze tedy žádost do 15.01.2019 podat a tím si město, potažmo Žireč uzavře možnost pokusit se o tuto dotaci vůbec usilovat a to i přesto, že šance na její získání by byla veliká. 

Můžete reagovat, že bude dotace další, možná i výhodnější, ale kromě toho, že nikdo z Ministerstva životního prostředí v této chvíli není schopen odpovědně zaručit, že bude v příštím roce vůbec vypsána (pak nejdříve na podzim), určitě bude opět upřednostněno podání opakované žádosti o dotaci na čistírnu městskou, a to i přesto, že, pokud se nebudeme bát si upřímně přiznat, je její úspěšnost získání pro město přinejmenším čím dál těžší (zda vůbec reálná).  

Je pravděpodobné, že město bude velmi váhat podat žádost o dotaci na oba záměry (městskou čistírnu a kanalizaci v Žirči) současně, nejen proto, že bude mít obavy o zvládnutí dofinancování obou staveb realizovaných zároveň, ale také, respektive hlavně proto, že není příliš pravděpodobné uspět s oběma žádostmi současně z jednoho dotačního titulu. Z uvedeného tedy logicky vyplývá, že pro vaši, respektive naši městskou část Žireč nastalo bloudění v začarovaném kruhu a byl bych velmi potěšen, kdybyste z něho nalezli cestu. Pokud bude realizace kanalizace v Žirči vždy podmíněna městskou ČOV, která z možnosti o získání dotace  žirečskou stavbu vždy jednoduše vyautuje, nemáte šanci likvidaci komunálních odpadních vod v městské části vyřešit vůbec. 

Chápeme, že vyřešení problémů s městskou čistírnou je pro město těžké a důležité, ale na rozdíl od jiných částí města ve městě odpadní vody čistíte. A dotace, které výstavbu kanalizací v městských částech podpoří, nebudou donekonečna nabízeny a je výlučně na vaší zodpovědnosti, zda tuto šanci zahodíme, či zužitkujeme. 

Jen ještě poznámka závěrem: kanalizace je limitující i pro další žirečské záměry, např. budování chodníků, ale i rekonstrukci havarijního stavu vodovodní sítě. Je tedy rozhodnutím o nezískání dotace Žireč odsouzena k zakonzervování městské části, a to ve velmi, ale opravdu velmi neutěšeném stavu?  

Odpovědnost je opravdu jenom a jenom na vás.

Děkuji za pozornost.                                                                                         

 

Související články
Diskusní příspěvek Osadního výboru Žireč týkající se investic do této městské části

 
Vaše komentáře
Rozvoj vodovodů a kanalizací ve DvořeDvorák., 8.01.2019 10:39, Reagovat
Bohužel město vůbec vodovody a kanalizací nerozvíjí. Přitom nyní jsou k tomu docela dobré podmínky a nikdo neví, jestli budou ještě za pár let... Dotace na výstavbu kanalizací v obcích do 1000 obyvatel jsou vypsány do r. 2020 :-(
Jinde se to využívá ve velkém. U nás se bohužel neumí čerpat dotace.
http://www.prumyslovaekologie.cz/Dokument/105115/sucho-a-znecisteni-vod-pomuze-868-milionu-na-nove-kanalizace-cistirny-odpadnich-vod-i-nove-zdroje-pitne-vody.aspx

Místo toho se řeší v Sylvárově ČOV a místní kanalizace pro jednoho investora a přilehlé pozemky zatím bez zástavby...


ZastupiteléA. Kapl, 18.12.2018 09:40, Reagovat
Je zvláštní, že se nikdo ze zastupitelů k tomuto příspěvku nevyjádřil, že?!
Holt, pane Mertlíku, už je po volbách.... Je možné, že šanci uspět s tímto záměrem budete mít zase až za 3,5 roku.
 
 
Přečteno 1326x
 
 
 
Zpět
Volná pracovní místa
Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)

Kuchař (ZŠ Schulzovy sady)
Učitel (ZŠ Schulzovy sady)

Brigáda na léto (Domov sv. Josefa)


Kalendář akcí