Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Názory/komentáře > Pavel Votoček

Rudník - Vesnice roku 2016 v našem kraji

Redakce / 18.07.2016, Borovnice u Staré Paky
Celkem letos soutěžilo v našem kraji 32 vesnic, 24 vesnic získalo nějaké ohodnocení – peněžní a nebo jen symbolické, diplomy a tak. Osm vesnic nedostalo nic – Borovnice skončila mezi těmito osmi vesnicemi. Proč jsme takto dopadli?
 

Kontrolní dny komisí se měly konat od 13. června do 24. června, poté 26. června zasedala komise, aby rozhodla, o našem umístnění. Asi bylo o nás rozhodnuto již 22. června – dle datumu u fotografií u naší obce v oficiálním protokolu.

Když jsem projížděl vesnici roku v našem kraji za rok 2015, byl jsem přesvědčen, že s tím, co naše vesnice má, je jasnou vítězkou dalšího ročníku.

Naše plusy – kanalizace a vodovod v délce 3 km, nový povrch silnice v části vesnice, opravená budova OÚ, obecní pošta a starostlivost o poutní místo Zlatnice, které neleží v našem katastru - měly být trumfy našeho vítězství. Tak jsem to alespoň viděl já. Ne všechno je u nás super, máme nedostatky, ale kdo je nemá. Kdo má tolik plusů, aby nás porazil?

Přesvědčil jsem zastupitelstvo a začal připravovat přihlášku do soutěže. Ta mimo jiné obsahovala i povídání o naši vesnici, dle předem určených témat. Odjel jsem i na seminář o soutěži do Hradce, abych měl vše správně vyplněno. Tady jsem slyšel povídání strarostů, o tom jak uspěli … Po semináři při kávě a koláčích, mimo již oficiální seminář, se rozmluvili i starostové, kteří již se svojí obcí soutěžili a nevyhráli. Mluvili o velikých překvapeních při vyhlašování výsledků, o tom že výhra je příliš lákavá, aby se soutěžílo čestně, a tak … Cestou domů jsem byl přesvědčen o tom, že přihlášku nepodám.

Informoval jsem i pana starostu o této situaci a na konec jsme se rozhodli, že by byla škoda nepodat přihlášku, když ji máme hotovou a zabralo to tolik času. Třeba to dopadne a nebo jim alespoň ukážeme, co v naší vesnici je a na co jsme pyšní.

Byli jsme první vesnicí, do které komise přijela - v pondělí 13. června v 8:00 hod. Komisi přivítal samotný pan Krakonoš, vysvětlil jim proč je vítá on a pozval je na obec na kyselo. Zde k nim o obci a životě v ní mluvil pan starosta, představili se jim a o své práci promluvili i hasiči a klub důchodců. Komise dostala již zmiňované kyselo a něco sladkého, mohla nahlédnout do našich kronik obecních i od sboru dobrovolných hasičů, byly zde i fotografie z naší obce, poháry a diplomy od mladých hasičů, i ocenění za vyřezávané ovoce, a také se mohli podívat, jak se takové ovoce vyřezává. Při odchodu každý dostal i jedno vyřezané jablíčko. V klubovně klubu důchodců nahlédli do kronik, dozvěděli se něco o činnosti a dostali i dárek. Následovala prohlídka obecní knihovny a potom naší obecní pošty. 

Nasedli jsme do malého autobusu a pomalu s občasnými zastávkami projeli celou naší vesnicí. Cestou jsme je upozorňovali na různá místa - důležitá, či zajimavá pro naši vesnici. Navštívili jsme i ČOV. Poté jsme pokračovali projíždkou naši vesnicí až do míst, kde má stát větrný mlýn. Cestou jsme hovořili o staré hasičárně, o domu klidného stáří, o prodejně a plánech s její přestavbou, o kostelu, o nejstarším a státem chráněném domě a další … Viděli a nebo alespoň slyšeli o Borovnici dost, mohli se ptát a my jsme jim vždy jejich dotazy zodpověděli. Na místě stavby větrného mlýna slyšeli o historii, součastnosti a viděli i model větrného mlýna. Měli jsme potom pokračovat do Zlatnice, začalo pršet, a tak jsme jim jenom o Zlatnici a o tom, co tam vše opravujeme a pořádáme, i tom, že nám nepatří, jenom povídali. Dostali nakonec jeden výtisk zpravodaje o Zlatnici. Čas skončil a komise odjela.

Co nám přímo při představování naši vesnice pochválili – důstojné uložení náhrobních desek ze zrušených hrobů, knihovnu, její fungování a otevírací dobu, přihlášku a její povídání o vesnici, prý bylo vidět, že to bylo psáno srdcem. Nejvíce ze všeho je však dostala naše obecní pošta a její otevírací doba, tu chválili všichni a cedulku s otevírací dobou si všichni i vyfotili. Jedna členka komise nám i řekla, jaké má problémy, když sama potřebuje navštívit poštu ve svém Rudníku.

Teď si pozorně přečtěte, co je cílem soutěže Vesnice roku, to abyste pochopili naše umístění v této soutěži.

soutěž Vesnice rokuCílem soutěže Vesnice roku v Programu obnovy venkova je snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost uskutečňování programů obnovy vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova

A tak nechápu, a asi nikdy nepochopím, naše umístnění, v čem nás chtějí ještě povzbudit – máme kanalizaci, vodovod, část nového povrchu silnice, opravenou budovu OÚ, poutní místo Zlatnice a obecní poštu.

Jedna z vesnic získala cenu za opravu vjezdové brány v jejich vesnici, co je proti tomu oprava kostelíčka ve Zlatnici, jejího okolí a výstavba nové křížové cesty, kde se každý rok scházejí lidé ze sousedních vesnic, dvou krajů.

Myslíte si, že všechny vesnice, které skončily před námi, mají kanalizaci? Asi těžko. Takže mají čističky odpadních vod. Kdo nemá, tak již několik roků vesele porušuje zákon o odpadních vodách, ale zbydou mu peníze pro financování spolků a zájmových sdružení.

Chci poděkovat všem, co se na přípravě soutěže a jejím průběhu podíleli a pomáhali.

O soutěži, jejím průběhu i o mně si udělejte každý svůj názor, ale mějte vždy rádi svou vesnici, svoji Borovnici.

Pavel Votoček

místostarosta Borovnice

 

Související články
Začíná další ročník soutěže Vesnice roku. Nechcete přihlásit tu vaši?
Nejvíce adeptů na titul Vesnice roku je v Královéhradeckém kraji. Za Královédvorsko bojují Borovnice a Velký Vřešťov
Vesnicí roku 2015 v Královéhradeckém kraji se stal Rudník z Trutnovska
Související odkazy
Oficální web obce Borovnice
 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1704x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)
18.12.2020 - Hledá se pes - Včera večer kolem 17 hodiny se zaběhl hnědý labradorský retrívr v okolí Raisova Sylvárov. Ale nyní už může být kdekoliv. Jmenuje se Jaller (džaler), ale bohužel je starý a už neslyší. Pod okem má bulku. Pokud jej někde zahlédnete volejte prosím na telefon Patrik Hroneš - 602 166 660, nebo i na Městskou policii.
03.12.2020 - V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád.

InzerceVolná pracovní místa
Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí