Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Názory/komentáře > Poutník

Pouť - jedním TAHEM, aneb kolem a dokola Pyrenejského poloostrova

Redakce / 25.09.2011, Dvůr Králové nad Labem
Proč někdo stráví 9 měsíců šlapání kolem celého Pyrenejského poloostrova, obzvláště po již 3000 ušlapaných kilometrech? S 20ti kg batohem na zádech. Čtyři letní měsíce v jižním Španělsku s teplotami nad 30 stupňů. Proč? Celé se to může zdá jako iracionální, bláznivé, nesmyslné. A třeba to tak i je.
 

Protože ...

"Když nevíš kam jít, jdi domů. Když nevíš co doma, tak prostě jdi."

Mě se přihodila ta druhá "varianta". :-) Cesta životem mě zavedla do slepé uličky, narazil jsem hlavou do zdi a veškeré "normální" počínání pro mě ztratilo smysl. Jedna z možností byla rozmlátit si o tu zeď hlavu a pak se objevila hvězda. Udělat čelem vzad, trochu se přihrbit pod tíhou těch pár kilogramů zbytečností a vyrazit za světlem. Směr Santiago de Compostella.

Cesta mě vrátila k sobě samotnému, ukázala mi vše co už dávno vím, jenom to pod různými nánosy běžnosti není vždy lehce dosažitelné. Jsem pomalý, potřebuji a chci čas. V některých ohledech precizní a když na pouť, tak na pouť.

Na Štědrý den v odpoledních hodinách klečet pod nádherně rozkvetlou modrou oblohou se nepoštěstí každý den. Po 6ti měsících a 24 dnech na cestě, téměř 4 000 kilometrech marně hledám nějaký pocit. Prázdnota, prožitek tak niterný, že ho těžko dokážu popsat. Prostě jsem se cítil jak řádně vyprázdněné láhev od té nejlepší slivovice a ještě k tomu řádně vypláchnuté. :-)

Okamžiky naslouchání. Během jedné vteřiny, během pár slov jsem porozuměl tomu trmácení napříč Evropou. "Jsem na Tebe pyšná ..." ozvalo se v telefonním sluchátku při rozhovoru s mámou. Jenom jsem cítil teplé slzy jak mi začaly stékat po tváři. Má paměť marně podobná slova, vyznání lovila mezi všemožnými vzpomínkami. Netušil jsem, že je to pro moji "budoucnost" tak důležité.

Pokračuj, byl vnitřní hlas, který jsem slyšel. Byť zimní období, byť unavený steskem po domovině. Pokračuj. A tak jsem šel. Porto, Coimbra, Fátima, Lisabon. Pokračuj. Odskok na Madeiru neb v Portugalsku přeci jen na denní přespáváním venku trochu chladno. Pokračuj. Jih Portugalska, Algarve, Španělsko - Sevilla, Cádiz, Tarifa, Gibraltar. Pokračuj ... Andalusia, Murcia, Valencie, Katalánsko, Montserrat, Andora.

A tak se tak přihodilo, že jsem prostě ten Pyrenejský poloostrov obešel celý, celičký.

Pokračuj ... a odpovědi pomalu přicházejí ...

A trochu té krásy chci sdílet s vámi, proto jsem udělal toto video, které zachycuje zlomek veškeré té nádhery, která nás dnes a denně obklopuje:
http://www.youtube.com/watch?v=as3W4K7JBdc

Všechny doposud publikované fotografie zde: (většina i s GPS souřadnicemi, tedy možnost mrknout na mapu, kde byly pořízeny)

https://picasaweb.google.com/114610180519245478477

Aktuálně, dnes 25. září 2011, po cca 9500 km a téměř 16ti měsících na cestě jsem na jihu Francie v Arles v pohostinnosti dvou anglických poutníků, kteří se zde usadili. Já se připravuji na pokračování cesty po Via Aurelia a následně Via Francigena směr Řím, cca 2 a 2,5 měsíce šlapání.

Kam jsem doputoval a mnoho jiných zajímavě nezajímavých odkazů stále nejaktuálněji na: http://www.facebook.com/uPoUtNiKa

Pokračuj ... :-)

P o U t N í K

 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 12x
 
 
 
Zpět
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.
02.07.2019 - Od 27. června do 1. července jsme bohužel měli problém s poštovním serverem účtu info@kralovedvorsko.cz. Pokud jste nám v tuto dobu poslali email, prosím, zašlete jej ještě jednou nebo nám zavolejte.

Volná pracovní místa
Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)

Brigáda na léto (Domov sv. Josefa)


Kalendář akcí