Vyhledej
Královédvorsko > Názory/fotky/videa > Věra Říhová

Vodíte svého psa i do obchodu? Či do ordinace k lékaři?

Redakce / 13.07.2019
Nejen v našem městě se nám rozmáhá nový fenomén některých milovníků psů. Pejskaři vodí své miláčky do obchodů včetně potravinových, na poštu i na úřady, dokonce i do čekáren lékařů, zkrátka všude, kde není označení zákazu vstupu psů. Pejskaři vodí svoje miláčky zásadně bez košíků a na dlouhém řemínku, aby měl pejsek volnost, a dožadují se od svých spoluobčanů lásky a tolerance ke svým miláčkům.
Jejich psi neustále obtěžují občany na veřejném prostoru, očuchávají je, oblizují jim nohy, oslintávají oděvy, drápy na packách poškozují lidem oděv, způsobují jim drobná zranění na nohou, oblizují obličeje malých dětí na sedačkách, občas některé dítě porazí a shodí z kola nebo z dětského odrážedla, skáčou lidem po nohách a v době deště jim zamažou oděv blátem. Tito pejskaři a jejich příznivci se dožadují toho, aby občané města byli ke jejich pejskům hodní a tolerantní, nechali si od psů všechno líbit a nebránili se jejich aktivitám. Je to přece tak hodný pejsek a pokud nechcete, aby vás tento kousnul, nesmíte se na něho ani křivě podívat, odstrkovat ho nebo ho jinak dráždit či vzbuzovat v pejskovi strach, protože jinak se ten hodný pejsek může leknout a pak vám může ublížit, ale to je potom vaše vina, protože jste se k pejskovi nechovali láskyplně. 

Poznáte z fotografie, zda si s vámi chce pes hrát, nebo na vás útočí? Určitě ne, stejně jako si tím nemůžete být nikdy jisti ani v ulicích!Pejskaři naprosto ignorují fakta, že:
1) že někteří lidé trpí alergií na psí srst a psí sliny nejsou zdraví příznivé každému člověku především malým dětem

2) že se někteří lidé psů bojí, především velkých plemen, a že je tento strach ze zvířat naprosto normální a přirozený, někdo se bojí myší, někdo hadů nebo pavouků, no a někdo zase psů. Stejně jako nemusíme milovat a hladit každou tarantuli, ani nemusíme milovat blechy ve psím kožichu, nemusíme milovat kdejakého cizího psa.

3) Způsobí-li pes drobné poranění na ulici a do rány se dostane pouliční prach či jiná nečistota, může rána zahnisat a způsobit vleklé nepříjemnosti podle zdravotního stavu občana. 

Vážení spoluobčané - milující pejskaři
Probrala jsem tuto situaci asi s 50 spoluobčany města a dohodli jsme se, že se budeme proti vašim psům aktivně bránit. Nemáte žádné právo nás obtěžovat a ohrožovat na veřejnosti svým rozmazleným nevychovaným zvířetem. Pokud si svého psa pletete s malým dítětem, je to vaše věc, my vám to nebereme, ale pro nás je pes pořád jenom zvíře. My lidé se nebudeme podřizovat náladám vašeho zvířete. My nejsme povinní vašeho psa milovat a nechat si od něho všechno líbit. Je nám jedno, zda nás titulujete nenávistníky a zlými lidmi, titulujte si nás, jak je vám libo. Jste za své zvíře plně zodpovědní ze zákona a nemáte žádné právo obtěžovat a ohrožovat spoluobčany. My vám také nedáváme na ramena naše roztomilé myšky, tarantule nebo hady se slovy: "Nebojte se, on vám nic neudělá, on je moc hodný." Dříve, nežli mi začnete v komentářích nadávat, upozorňuji, že jsem člověk pokousaný psem za to, že jsem ho odstrčila, aby mi neoblizoval obličej. Pes mne před několika lety napadl u Gymnázia na cestě do práce, celou mě zmazal blátem, pokousal a majitel utekl.

Věra Říhová

Související články
Neříkejte nikdy nikdy
Vaše komentáře
Tak to je "jiná".Petr, 13.07.2019 15:28, Reagovat
Teď už si asi rozumíme a naše názory se pravděpodobně moc neliší.
To není odpověďPetra, 13.07.2019 15:15, Reagovat
Nejsem ani přímo místní, avšak když se psem přijedu do Dvora, mám ho na vodítku a nedovoluji mu “obtěžovat” okolí, protože nechci, aby si zvykal na cizí lidi. Tomu všemu rozumím a chápu osoby s tímto problémem, mám podobný problém, jen trochu jinak formulovaný. Mám problém s majiteli psů, kteří nerespektují to, že ne každý pejsek je společenský a jejich na volno pobíhající psi obtěžují nás, se psy ve výcviku.. Nevycvičený pes by neměl nikdy pochodovat bez vodítka, avšak je to o lidech, pokud má majitel místo mozku z piva kostku, nebude brát ohledy na nic, už od sbírání exkrementů až po výcvik psa..Dokonce z části s paní souhlasím. Nikterak jsem paní nenapadla a už vůbec jsem nepoužila hanlivá přirovnání jako nyní čtu, což evidetně o lidech vypovídá mnoho. Není důvod se ihned takto osočovat, téměř až útočit. Pouze jsem chtěla objasnit, jak se plánujete aktivně bránit? V dnešní době to bude velice obtížné, viz můj předchozí komentář.
Není co objasňovat.Petr, 13.07.2019 14:43, Reagovat
Reakce na Petru. To co popisujete jistě není smyslem článku (rozuměj: "otrávené návnady"), to je domnívám se, pro rozumného člověka čin tzv. přes čáru.
Ovšem pokud se nedokážete vcítit do osoby která si nepřeje být obtěžována Vaším pejskem, pojďme se domluvit na setkání někde na chodníku a já si o Vás otřu své boty (samozřejmě si je před tím sundám z nohou, aby to nevypadalo, že Vás chci kopnout) a na znamení vstřícných sympatií na Vás plivnu.
Podotknu ještě, že během toho Vás vlídně ubezpečím, ať se nebojíte, že se chci pouze seznámit a hrát si s Vámi.
Věřím, že po takovém setkání nabydete dojmu jak se asi cítí paní která podobné situace v článku popisuje.
Neberte to prosím ve špatném, jen jsem tím chtěl rovněž popřát krásný den :-)
Martin , 13.07.2019 14:23, Reagovat
Já s paní souhlasím. Dnešní společnost už v nekterych pripadech dává psa do pozice človeka. Lidi se chovají k svému psovi jako k díteti. Po svych psech, které otravují okolí neuklízí h*vna a nechají je otravovat okolní lidi. V lese temer žádny pes není na vodítku, čímž trpí lesní zver a tak.
Prosba o objasnění formulace, 13.07.2019 14:11, Reagovat
Myslím si, že nejsem jediná, kdo by chtěl blíže popsat jednu, ne úplně dobře vypadající, formulaci a tou je: Budeme se proti Vaším psům aktivně bránit... Milá paní Říhová, mohu Vás poprosit vysvětlení? Máme to chápat, jakože se bude pokračovat v rozhazování otrávených návnad či něco míromiluvnějšího, rovnou utracení za to, že si k Vám pejsek čuchl?Pokud vím, ve vyhlášce města je psáno pouze o psu na vodítku, nikoli s náhubkem a i tak to téměř hraničí se zákonem... Zvíře už totiž není věc... Zbylá prostranství, která jste vyjmenovala, jsou sokromá zařízení, tudíž je rozhodnotí pouze na nich, zda pejsky povolí či zakážou...Ale je vidět, že nemáte žádnou jinou aktivitu, při které byste byla spokojená sama se sebou a byla šťastná... Uvědomte si, že zákon Vám v tomhle směru půjde po “krku”, obrazně řečeno samozřejmě. A když ne zákon, tak kdokoliv, pro koho není zvíře věc a příroda smetiště... Opět pokus o přesunutí pozornosti jiným směrem od záležitostí, které je nutno řešit především.. Děkuji za objasnění. Přeji krásný den 🙂

Přečteno 3500x
 
02.11.2023 - Cestující Českých drah si nově mohou zakoupit elektronickou jízdenku na zpožděné vlaky až do skutečného času jejich odjezdu.
30.10.2023 - V úterý 7. listopadu se slavnostně zahájí výstavba dalšího úseku D35 - z Hořic do Sadové.
25.10.2023 - V sobotu 28. října 2023 budou zavřeny obchody s prodejní plochou větší než 200 m².

Volná pracovní místaPečovatel/ka (Pečovatelská služba)


Kalendář akcí
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Technická hodinka (nejen) pro seniory
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Plaveš ve škole?
13.10.2023 - 3.12.2023
Sokolové pod Zvičinou
29.11.2023 15:45 - 29.11.2023 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku