Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Názory/komentáře > Vít Zlámal

Dvůr Králové bez lidí - nemají totiž kde bydlet

Názory čtenářů / 15.01.2021, Dvůr Králové nad Labem
Jedním z největších problémů našeho města, se kterým se bude muset v nejbližší budoucnosti potýkat, je neustále se snižující počet obyvatel a jejich stárnutí. Mladší ročníky ve městě nezůstávají a není se jim ani moc co divit. Vedou k tomu dle mého dva hlavní důvody.
 
Prvním z nich je nedostatek pracovních příležitostí, neboť získat v našem městě kvalifikovanou pracovní pozici je pro jakéhokoliv alespoň trochu vzdělaného člověka skoro nemožné. Fiasko, které nastalo po prodeji průmyslové zóny společnosti Karsit, nám navíc tento problém bohužel nevyřeší. Nedostatek pracovních příležitostí však lze do jisté míry řešit dojížděním, k čemuž doufejme přispěje i postupující stavba dálnice D11.

Tím druhým, a dle mého hlavním důvodem, je však nedostatek míst k bydlení. Noví obyvatelé se tak do Dvora nejen že nestěhují, ale velká část těch, kteří by zde rádi bydleli, se stěhují z našeho města pryč. Z toho samozřejmě profitují některé okolní obce, které musejí být z neschopnosti Dvorské radnice naprosto nadšené. Například počet obyvatel Nemojova za posledních 6 let vzrostl o 43 osob (což činí celkem 6 % nárůst). Obdobně jsou na tom pak například Vítězná nebo Choustníkovo Hradiště. Za stejnou dobu klesl počet obyvatel Dvora Králové o 475 osob.

Jak to změnit? K tomu je třeba zásadní revize územního plánu, tak aby bylo kde stavět. Tento strategicky důležitý dokument, je totiž naší radnicí dlouhodobě opomíjen. Na nezbytnou revizi územního plánu je pak třeba navázat zasíťováním zastavitelných území, tak aby byla podpořena výstavba rodinných domů (k dnešnímu dni se totiž dle serveru S-reality ve Dvoře prodává přesně 1 stavební pozemek). Dalším bodem by pak měla být podpora bytové výstavby nebo samotná výstavba bytových domů. Na tomto tématu se víceméně shodli zástupci všech kandidujících stran v debatě předcházející posledním komunálním volbám, avšak realizace vázne. Pan starosta ve výše zmíněné debatě dokonce s přesvědčením prohlašoval, že je vše připraveno a za dva roky od voleb budou nejen konkrétní plány, ale budou již dokonce realizovány první bytové domy (viz. video). Dva roky uplynuly a nestojí vůbec nic. Jediným zbloudilým mohykánem je plán na zbudování osamělé bytovky na Sylvárově, proti jejíž podobě a především umístění, však sepisovali lidé zde žijící protestní petici.

Myslím si, že přístup k otázce bydlení je smutnou vizitkou vedení našeho města a pokud se přístup radnice v této oblasti razantně nezmění, bude se naše město vylidňovat i nadále.

Vít Zlámal

Kousek z předvolební debaty v září 2018:
 

Související články
ŽIVÝ PŘENOS - předvolební debata - úterý 18. září od 17:30 hod. (Dvůr Králové)
Živě přenášené předvolební debaty jsou za námi! Celkem proběhly debaty se zástupci ze šesti měst

 
Vaše komentáře
Spekulace s byty, pozemky a domy v DK, 18.02.2021 18:38, Reagovat
Další problém je odkupovani skupovaní domů, bytů a pozemků nejmenovanou firmou. Vše následně zůstává ladem, jde pouze o uložené prostředky a fiktivní zdůvodnění - pro vybrané VIP zaměstnance. Samozřejmě normální občan nemá prostředky na preplaceni spekulanta
 
 
Přečteno 3960x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
InzerceVolná pracovní místa
Právník/právnička (MěÚ Dvůr Kr. n. L.)

Sociální pracovník (MěÚ Dvůr Kr. n. L. - OSPOD)

Sociální pracovník/ice (Domov důchodců DKnL)

Ředitel/ka (Vividus East, s.r.o.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí