Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Služby občanům > Neziskovky

Poděkování za Rej čarodějnic v Braunově Betlémě. Přes 90 účinkujících hrálo pro tisícovku návštěvníků.

Redakce, / 1.05.2017, Dvůr Králové nad Labem
Ráda bych poděkovala všem, kteří se zúčastnili a zapojili do včerejšího třetího a zároveň posledního ročníku s názvem "Rej čarodějnic v Braunově Betlémě", který jsem pořádala jako Půjčovna kostýmů Dvůr Králové n. L. Počasí nám přálo a návštěvnost byla opravdu hojná, což nás velice těší, protože jsme do pochodu dali vše, hlavně srdce a nadšení. Věříme, že si krásné odpoledne spolu s námi užili rodiče s dětmi i lidé, kteří Braunův Betlém obdivují stejně jako my.
 
Děkuji za nápad panu Leošovi Pryšingerovi ze spolku Braunův Betlém, který mi spolu s panem Kristiánem Richterou nabídli uspořádat tuto skvělou akci k připomenutí, že se v těchto úžasných místech tehdy před téměř 300 lety proháněly čarodějnice a rejdily na svých košťatech spolu s čerty. Vysmívaly se tak žirečským jezuitům za to, že hraběti Šporkovi nedovolili postavit kalvárii (umělecké zobrazení ukřižování Ježíše) v Novém lese u obce Hřibojedy.

Nádherné fotografie Pavla Kratochvíla najdete dole pod článkem. 

Braunův Betlém pomalu v lese chátrá a čeká na tolik potřebnou záchranu. Mně proto nezbývá, než všem poděkovat, že se spolu s námi pokusili připomenout všem, že dvorní sochař Matyáš Bernard Braun nám pro další generace zanechal tato úžasná díla v Novém lese, kde se můžeme procházet a přemýšlet, jak to zde asi tehdy vypadalo. V dobách, kdy tudy třeba v kočáře projížděl hrabě se svou rodinou.

Moc nás potěšilo, že se na nás přijel podívat potomek hraběte Šporka pan Stephan Sweerts-Sporck se svou manželkou Franciskou, kteří žijí v Rakousku.
Děkuji panu Filipovi Pýchovi za doplnění a úpravy scénáře, který pro nás napsal pan Stanislav Bohadlo, který v Kuksu pořádá každý srpen již tradiční Theatrum Kuks. Honzovi Lenhartovi poté navrhnul letáček a mapku. Jarka Holasová ze ZUŠ F.A. Šporka z Jaroměře, která se podílela na prvním a druhém ročníku, díky svému talentu a herecky nadaným žákům tuto nevídanou událost posunula na téměř profesionální úroveň.

Vše je založeno na dobrovolnících, nadšencích a lidech, kteří mají nějaký talent, který mohou dále rozvíjet a tímto skvělým způsobem někomu předvést. Jsem také moc hrdá na všechny postavy, kterých bylo v kostýmech na 30 zastaveních 78. Celkem bylo do akce zapojeno téměř 100 lidí. 

Velké poděkování patří studentům královedvorského gymnázia a také paní Pavlíně Flídrové, která mi pomohla s organizací a se zajištěním autobusu pro studenty. Spolu se mnou roznesla všem svačinu od sponzora. Toho si moc vážím. Pan R. Königsmark - Zvičinské lahůdky s.r.o -  nám osobně přivezl 90 baget. 
Moc děkujeme firmě Malus z Choustníkova Hradiště za výborná jablka.
Regionálnímu portálu Královedvorsko.cz za přízeň a reklamu. Městu Dvůr Králové n. L. za podporu.

Nerada bych zapomněla na manžele Vágnerovi ze Slotova za zapůjčení koně Derika a dobového kočáru. Muzikanty nám zahrály Dita Jarošová a Martina Pecnová. Do Jaroměře míří díky panu Vikovi a M. Zemkové, stejně jako do Bílé Třemešné firmě Stránský & Petržík za finanční podporu a doprava rekvizit.

Děvčata ze SŠIS DKnL. zvládla skvěle líčení a úpravu účesů. 

Mám velkou radost, že se také zapojili naši mladí nadaní hudebníci ze ZUŠ Dvůr Králové n. L a další skvělí místní muzikanti i ti z Jaroměře a okolí. Všem šikovným lidem děkuji za tu jejich veškerou snahu, kterou do svých rolích vložili. 

Nadšencům a dobrovolníkům touto cestou ze srdce moc děkuji za skvělý zážitek. Ti, kteří včera nemohli dorazit do Braunova Betléma, mohou spolu s námi obdivovat krásné fotografie od pana fotografa Pavla Kratochvíla, které jsou součástí tohoto článku.
Velká pomoc pro nás byla od pana Ondry Jarolímka z Bazaru na Karlově, který nejenom všem postavám dodal potřebné rekvizity, ale hlavně přivezl podlážky a pomohl s odvozem a rozmístěním na trasu dlouhou téměř 3 km.
No a abych nezapomněla, tak velké DÍKY patří skvělým čertům a jejich nádhernému peklu z Lázní Bělohrad.
Děkuji, že nám kastelán Libor Švec z Kuksu dovolil spolu se starostou Hřibojed Ing. Milošem Dohnálkem uspořádat tuto skvělou akci.
Hasičům z Kuksu i z Hřibojed a prostě všem dlouholetým sponzorům:
  • tiskárna Arpa DKnL, 
  • Lékařky s.r.o. , 
  • Šebrle s.r.o. , 
  • manželům Zandlerovým - Papirnictví na pěší zóně, 
  • Ledily. atd...
Děkuji všem, kteří mě celých šest let podporují, abych mohla dělat radost dětem a jejich rodičům nejenom ze Dvora Králové, ale i ze Žirče, Kuksu, Bílé Třemešné, Trutnova, Prahy, Olomouce, Liberce, Karlových Varů atd. 
Za tu radost druhých a chválu - za to to stálo ! :-)
Budu se spolu s vámi těšit na novou akci, kterou pro vás plánuji v říjnu na hospitalu Kuks. 

Prozradím jen, že propojím dvě akce dohromady.
To znamená - říjnovou večerní, spolu s dubnovou. Užijeme si krásný podvečer v záři svíček a nová zastavení s průvodci z Kuksu, kteří nám řeknou mnohem více o této národní památce.

Více prozrazovat zatím nebudu. Těším se na viděnou se všemi, kdo si budou chtít zase trochu zahrát divadlo 14. října 2017 v Kuksu.

Petra Hrdinová
Půjčovna Kostýmů DKnL

FOTOGALERIE - Rej Čaroděnic - Braunův betlém 2017 - Pavel Kratochvíl

FOTOGALERIE - Rej čarodějnic 2017 - Pavel Kratochvíl

 

Související články
Když Harant ještě hlavu měl - obrazy ožily tentokráte na Pecce
Nová videpozvánka na oslavu 300 let od založení Braunova Betléma a k tomu fotogalerie z několika ročníků Reje čarodějnic a od různých fotografů

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 4242x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
03.05.2021 - Dnes se vrací děti do školek. Otevřena jsou po téměř 5 měsících také kadeřnictví, pedikúry, masáže a kosmetické služby.
19.04.2021 - Od pondělí 19. dubna 2021 se provoz Městského úřadu Dvůr Králové nad Labem vrací do standardního režimu bez omezení. Stále však platí epidemiologická opatření.

InzerceVolná pracovní místa
Vedoucí sociálních služeb (Domov sv. Josefa, Žiraf)

Všeobecná zdravotní sestra (Léčebna zr. vad, DKnL)

Učitel II. stupeň ZŠ - aprobace M (ZŠ Bílá Třemešná)

Kuchař/ka (Domov důchodců)

Technolog (JUTA, a.s. DKnL)


Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí
1.01.2021 - 31.05.2021
ŽIJEME NA KRÁLOVÉDVORSKU
30.04.2021 - 31.05.2021
Vzhůru do Stínadel!
1.05.2021 - 31.05.2021
Májová labská stezka
11.06.2021 19:00 - 12.06.2021 00:00
Disco Party 80ky 90ky
19.06.2021 18:00 - 20.06.2021 00:00
Řecká zábavá