Vyhledej
Královédvorsko > Podnikání

Pro miliony pro rozvoj regionu je nutné jít společně. V Krkonoších i na Královédvorsku.

Redakce, / 22.01.2016, Vrchlabsko a Jilemnicko
MAS Královédvorsko je opět o krok blíže k čerpání dotací ve výši 55 mil. Kč. Podívejme se, jak tomu je ve vedlejší MAS Krkonoše. Prostřednictvím Místní akční skupiny Krkonoše může do regionu přitéct téměř 100 milionů Kč. Je ale třeba zajistit peníze na spolufinancování.
 

MAS Královédvorsko je opět o krok blíže k čerpání dotací ve výši 55 mil. Kč. Podívejme se, jak tomu je ve vedlejší MAS Krkonoše. Prostřednictvím Místní akční skupiny Krkonoše může do regionu přitéct téměř 100 milionů Kč. Je ale třeba zajistit peníze na spolufinancování.

Do regionu MAS Krkonoše by v příštích letech mohlo přitéct sto milionů Kč. K tomu ale potřebuje Místní akční skupina Krkonoše pomoc členských obcí a měst. Ty však s podporou váhají, a pokud nebude dostatečná, přijde území od Vrchlabí po Žacléř o velké peníze.

„Prostřednictvím dotací jsme v následujících sedmi letech schopni do oblasti šestadvaceti obcí přivést až 98 milionů korun. Tyhle peníze lze získat pouze prostřednictvím Místní akční skupiny, která získá osvědčení, předloží vypracovanou strategii a zajistí prostředky na spolufinancování," upozornila Eva Trýznová z MAS Krkonoše.

K tomu je právě potřeba spoluúčast obcí i měst. „Rozpočítali jsme to na počet obyvatel a vychází desetikoruna za občana a rok po dobu deseti let. Proti vynaložené stokoruně rozdělíme prostřednictvím dotací 2480 korun na jednoho člověka," připomněla základní čísla manažerka Eva Trýznová.

Největší finanční zátěž by neslo Vrchlabí. Zhruba 120 tisíc ročně, 1,2 milionu celkem. „Je to hodně peněz na dlouhou dobu. Jsme si vědomi prospěšnosti Místní akční skupiny, jsme si vědomi, že by 100 milionů regionu pomohlo. Ale města a obce nemají a nesmějí mít v MASkách rozhodující pravomoci, proto by bylo vhodné, kdyby přispěl taky někdo jiný. Například zemědělci a podobně," podotkl vrchlabský starosta Jan Sobotka.

U dotací od Místních akčních skupin je výhodu podávání žádostí přímo v regionu. MAS Krkonoše sídlí v Lánově, mezi lety 2009 až 2013 podpořila 71 projektů v sedmnácti obcích. Žadatelé získali přes 22 milionů.

V nastávajícím období 2016–2022 má být pozice MASek ještě výraznější a peněz může přitéct téměř pětkrát tolik. „Potřebujeme ale záruku od obcí a měst, že se na realizaci budou podílet. Jak se k ní zavážeme, není cesty zpět. Celé to trvá deset let a je to velký závazek. Proto je pro nás jasná deklarace podpory tak důležitá," říká manažerka MAS Eva Trýznová. „Rozjezd je ale vlažný, vypadá to zatím na souhlas tak pětinový. S ostatními musíme ještě jednat. MASka je teď ale v přechodné fázi mezi programovacími obdobími, bez zaměstnanců, o to je situace složitější," dodává.

Důležité je rozhodnutí zejména velkých měst, především Vrchlabí, Hostinného Žacléře. Bez nich by rozjezd nebyl možný. „S podporou jsme moc neváhali. Z dřívějších let máme s MAS dobré zkušenosti, nějaké dotace jsme získali a byla by škoda o peníze v regionu přijít," řekl žacléřský starosta Miroslav Vlasák. Obdobně se k tomu postavili i v Hostinném. „Máme zájem, aby se to rozjelo, proto zastupitelé v prosinci podporu odsouhlasili," dodala starostka Dagmar Sahánková.

„Řešíme to, ale čekáme také nějaké aktivity od managementu. Chceme, aby místní akční skupina nadále fungovala, ale měla by víc prokazovat svou schopnost celé to zvládnout. Nelze jen požádat obce o peníze a čekat, až zaplatí," podotkl starosta Vrchlabí Jan Sobotka.


Zdroj: www.idnes.cz

 

Související články
Dva královédvorské podnikatele ocenili v celokrajské soutěži mezi 10 nejlepších
Jan Machek novým předsedou MAS Královédvorsko
Regionální turistická hra Královédvorska se rozjede na začátku turistické sezony. Podnikatelé mají stále možnost se zapojit
MAS Královédvorsko splnila kritéria ministerstva zěmědělství. Již jen jeden krok ji dělí od možnosti získat pro region až 55 milionů Kč
Regionální produkt Podkrkonoší - 9. výzva k předkládání žádostí o udělení značky

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 99x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
02.06.2020 - Místa ve vlacích bude opět možné rezervovat přes rezervační systém Českých drah, a to od půlnoci z 2. na 3. června 2020. S výjimkou spojů SC Pendolino, bude zatím předprodej omezen na období od 3. do 13. června 2020.
25.05.2020 - Město Hradce Králové rozdělí mezi místní podnikatele zasažené koronavirovou krizí deset milionů korun. Schválením programu Antivirus - program peněžité pomoci o tom dnes rozhodli zastupitelé města. Město tím chce zmírnit dopady zejména na drobné podnikatele a živnostníky, kteří museli v době nouzového stavu uzavřít provozovny. Příspěvek bude činit až 25 000 korun pro jednoho žadatele.

Volná pracovní místa
Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
19.06.2020 09:00 - 30.08.2020 16:00
Tvoříš, tvořím, tvoříme (výstava + soutěž)
20.06.2020 16:00 - 19.09.2020 17:00
Pohádky z Bauerovic zahrádky II
1.07.2020 - 30.08.2020
Nyní a dříve (výstava)
1.07.2020 - 30.09.2020
Božena Němcová (výstava)