Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Podnikání

Protivítr invest - proč nedodrželi své sliby ohledně výstavby ve městě?

Redakce / 18.09.2017
Na jednání zastupitelstva bylo rozhodnuto o dalším, již několikátém posunutí termínu pro stavbu dalšího bytového domu společnosti Protivítr na pozemcích bývalých uhelných skladů mezi ulicemi Legionářská a Tylova (u pošty). Na jednání zastupitelstva byl přítomný jednatel investora pan Ton Boekhout, tak jsem se ho zeptal na pár otázek.
Ve Dvoře Králové máte 2 velké pozemky a k tomu hotel Grand. Chtěli jste zde stavět domy. Povedla se toho ale jen malá část. Proč se to tak zaseklo?
Důvodem je velká krize před 5-6 lety. Ta krize byla v celé Evropě, ale v Holandsku byla ještě větší. Majitel má stavební a investiční firmu v Holandsku, cca 60 nemovitostí, o které se stará. V té době v Holandsku zkrachovala velká řada firem a nejdůležitější je, že naše firma to vydržela. Holandské banky ale odmítly financovat mnohé investice včetně těch v České republice. 

Kde v České republice ještě máte investiční aktivity?
V Náchodě máme areál bývalé továrny Tepna. Nejdůležitější naší investicí v Čechách je ale nyní stavba v Trutnově, kde máme také areál - část pronajatý od města a část koupený. Tam se nyní staví 31 bytů a potřebujeme do října dostat stavby pod střechu. 

Dá se říct, že kvůli trutnovské stavbě nyní stojí Dvůr Králové?
Tak se to říct nedá, vše jde pomaleji - problém je se stále s bankami, které v Čechách nechtějí poskytovat úvěry. Stavba v Trutnově je tak financována z vlastních prostředků holadského investora. Banky jsou opatrné. 

Vraťme se ke Dvoru. Kolik zde mělo stát bytových domů?
Náš původní návrh byl 3 bytové domy. Nyní jsou hotové 2 a projekt na třetí, kde nyní měníme dispozice podle požadavků budoucích uživatelů. Máme možnost a chtěli bychom zde časem stavět i čtvrtý dům.

Nyní trochu odbočíme. Váš rozsáhlý pozemek přímo sousedí s pozemkem městského muzea, kde je v zadní části výtah pro hendikepované. Ptal se vás někdy někdo z jakéhokoliv minulého, či současného vedení města, zda by bylo možné přes váš pozemek umožnit přístup některým návštěvníkům muzea?
Ano, asi před měsícem mne oslovil starosta s tímto dotazem a ještě na to téma máme schůzku. 

Ty pozemky vlastníte přes 10 let, to se vás na to nikdo nezeptal po celou tu dobu?
Ne, nikdy s námi o tom nikdo nemluvil. Celých 10 let.

A byl by to tedy problém? 
Já nejsem proti, ale nyní už tam je hodně vlastníků, kteří si od nás byty koupili. A ti všichni by s tím museli souhlasit. Nyní tam je navíc závora, protože tam stále jezdili lidé, kteří tam neměli co dělat. Mám strach, že to není jednoduché k vyřešení. Proč by obyvatelé měli mít zájem, aby tam jezdili cizí lidé?

Máte v těch domech prodané všechny byty?
Ne, zatím ne. V domě "A" máme neprodaných 5 bytů a v domě B je 9 bytů. Ty všechny jsou nyní pronajaté. My stavíme hodně kvalitní byty a jsme tedy dražší. Nyní věříme, že nastanou pro prodeje kvalitních bytů lepší časy. Bude se stavět nová továrna i dalším firmám se daří. 

Co zde bylo v minulosti
Na pozemku nynějšího velkého parkoviště byla dříve budova, které se říkalo BABYLON a vyráběla se zde cikorka. Potom zde byla pošta, hospoda a nakonec školní jídelna. Přečtěte si o historii místa více.
Nyní k pozemku u pošty - kdy tam plánujete stavět?
Zde mělo město zájem udělat zpevněnou plochu. Já jsem zde chtěl zajistit zámkovou dlažbu. Objednali jsme firmu, ale zjistilo se, že na to potřebujeme stavební povolení a souhlas policie. A stále to není hotové. I přesto s myslím, že by se mělo začít co nejdřív.

Kdy se ale na tomto místě začne skutečně stavět pořádný objekt, který do tohoto prostoru patří?
Nejdříve potřebujeme postavit třetí bytový dům zmiňovaný výše a potom se vrhneme na pozemek u pošty.

Tam ale nebudou jen byty.
Ano, tam musí být podzemní garáže pro cca 60 aut, v přízemí komerční plochy a nahoře byty - takové jsou podmínky města a je to i naším zájmem. Chceme dlouhodobé rozumné investice. 

Vy máte i hotel Grand, uvažuje se v těch studiích o propojení těchto objektů?
Nyní jsou to oddělené projekty, ale samozřejmě se propojení nabízí. Nyní je to v Holandsku s investicemi velmi dobré a my věříme, že to bude dobré i v Čechách. 

A jak s tím hotelem? Proč, když jste věděli, že vám to nejde, proč jste to neprodali, aby to mohl zrealizovat někdo jiný? 
To by byla škoda, to je pěkný projekt!

V tomto stavu však straší již 20 let...!
My jsme to koupili od firmy JUTA před 7 lety. Proč to neopravila JUTA, která to před tím vlastnila 13 let, to netušíme. Navíc máme velké debaty s památkáři. Dvůr Králové ale není Praha, musí to být rentabilní. 

Tak řekněte, když ne slib, tak alespoň odhad. Kdy se dočkáme stavby u pošty a opraveného hotelu Grand? Za 5 let? 
Ne, já myslím, že dříve. Potřebujeme trochu tlak :-)

Jan Holan

FOTOGALERIE - Protivítr invest - proč nedodrželi své sliby ohledně výstavby ve městě?

FOTOGALERIE - Babylon - stará pošta

Související články
Konec blátivého parkoviště u pošty. Od pondělí 12. března se upravuje na zpevněnou odvodněnou plochu
Vaše komentáře
Jednání proběhloDušan Kubica, 18.09.2017 21:26, Reagovat
Dovolím si opravit informaci pana Boekhouta. Jednání o zpřístupnění muzea přes parkoviště u nových bytových domů v minulosti probíhala. Poslední v roce 2014, kdy se realizovala úprava prostranství v zadním traktu muzea okolo výtahu. Investor toto propojení bohužel neumožnil.
Re: Jednání proběhloPetr , 21.09.2017 20:41, Reagovat
Zavádějící článek, který chce obhajovat neobhajitelné , ale takový je v mnoha případech tento web, který se drží hesla " koho chleba jíš, toho píseň zpívej " .
Re: Re: Jednání proběhloredakce, 21.09.2017 21:07, Reagovat
Firma Protivítr si u nás ještě nikdy neobjednala ani maličko inzerce, neutratila u nás ani haléř. Udělali jsme rozhovor - položili otázky a zapsali odpovědi. Prosím buďte konkrétní, pokud je někde chyba, tak ji opravíme.
Re: Re: Jednání proběhlolinopa, 22.09.2017 23:51, Reagovat
Rozhovor vznikl zcela neplánovaně na posledním zastupitelstvu - byly to přímo kladené otázky a odpovědi. Redakce kladla otázky, které nenejednoho Dvoráka trápí: proč se u pošty ještě nic nepostavilo a proč je hotel Grand stále ostudou centra města. Je na tom něco špatného?

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 2237x
 
Hodnocení článku:
24.05.2022 - Koupaliště ve Dvoře Králové se otevře široké veřejnosti 2. června, v Jaroměři 4. června a v Trutnově pravděpodobně 10. června 2022. Vstupné zdražila Jaroměř a Dvůr Králové, Trutnov nechal vstupné na loňské úrovni.
01.05.2022 - Od 2. do 10. května je uzavřena prodejna Sportisimo ve Dvoře Králové kvůli rekonstrukci interiéru prodejny. Nejbližší pobočky jsou v Náchodě a Trutnově.
12.04.2022 - Letos mohou mít otevřeno o Velikonočním pondělí i velké obchody (nad 200m²) - až do 31. května platí nouzový stav. Totéž bude platit i pro státní svátek 8. května 2022. Zda budou mít tyto obchody otevřeno, však již záleží jen na samotných majitelích.

Volná pracovní místa


Školní psycholog (ZŠ Sch. sady)


Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí