Vyhledej
Královédvorsko > Podnikání

Psí salóny otevřené, kadeřnictví a kosmetika zavřená. Selský rozum ztracený v koronaviru

Redakce / 22.04.2020, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Současná vláda pomalu povoluje podnikání určitým oborům ve zvolených etapách. První vlna je vidět již v reálu: provoz na silnicích opět houstne, trhy zaplňují náměstí. Psi se dočkali odborné péče v salonech, zatímco lidé si péči o svůj zevnějšek doposud nemohou dopřát naplno: kadeřnictví, kosmetika či pedikůra se může provozovat jen mimo provozovnu.

Toto stanovisko zveřejnilo a potrvdilo na svých webových stránkách Ministerstvo průmyslu a obchodu, ačkoliv ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se v úterý 21. dubna 2020 do této tématiky jaksi zapletl, a mátl tak nejen širokou veřejnost, ale i samotné podnikatele. Nejdříve poskytování kadeřnických služeb zcela zakazoval, potom doporučoval nevyužívat prostory mimo provozovnu. 

Provozovatelé kosmetických a kadeřnických salónů jen kroutí nevěřícně hlavami: proč můžeme chodit do nám neznámých prostředí domovů našich klientů a nemůžeme provozovat svoji živnost v našich dezinfikovaných a hygienou přísně střežených salonech?

Kosmetika - doma na gauči

Na kosmetiku se chodí pravidelně každý měsíc. Jak redakci potvrdilo několik kosmetiček, cítí zejména ze strany zakaznic tlak na znovuotevření. “Máme nově možnost jim vycházet vstříc a jezdit k nim domů. Ale není to ideální řešení v nouzovém stavu. Naše salóny již tak podléhají náročným hygienickým nárokům, pravidelně nás kontroluje hygiena. Naše salony jsou určitě bezpečnějším prostředím než domovy klientek,” sdělila provozovatelka kosmetického Salonu Andy ve Dvoře Králové Andrea Machková. “Můj salón nabízí komfort pro mě i pro mé klienty, jaký doma udělat nelze. A to nemluvím o hygienických předpisech. Jezdit dělat kosmetická ošetření někam mimo salón, to si upřímně v praxi ani nedovedu moc představit,” vysvětlujte dále svůj postoj Machková. 


Kadeře - třeba v kuchyni

Zkušenost s kadeřnictvím poskytovaným v domácím prostředí klientů má za sebou Pavla Jordánková z kadeřnického salonu ve Vrchlabí. “Vím, že můžu jezdit mimo provozovnu, kdysi jsem tuto službu nabízela. Ale proč to dělat, když mám komplet vybavené kadeřnictví? Proč se tahat s těžkými kufry, když v kadeřnictví mám úplně vše přehledně po ruce? Navíc tam mám vše vydezinfikované, nábytek jsem kupovala tak, aby to šlo vše snadno otřít, hygienické normy jsou přísné. Jak toto dodržím u klientů doma? Já jsem si zažila domácí stříhání a vím, že chci svoji práci dělat na úrovni. To můžu jen v salonu,” vysvětluje svůj postoj k poskytování svých služeb v prostředí svých klientů.

Souhlasí s kosmetičkou Andreou Machkovou, že poskytování kosmetických či kadeřnických služeb v domácím prostředí je v nouzovém stavu nezodpovědné. “Nikdy nevíte s kým daný klient nebo jeho rodina přišel do styku. Neustále se v médiích řeší jen kadeřníci, přitom kosmetičky jsou služba mnohem více epidemiologicky ohrožena, jelikož jste přímo u obličeje. Těším se až se s nimi budu zase vídat na pravidelném kosmetickem ošetření ve svém salonu. Zatím svým klientům pomáhám s domácí péčí o pleť alespoň formou tutorialů, fotek či videí,” našla svoji cestu, jak pomoci klientům dvorská kosmetička.


Svatby a související služby

Možnost nabízet své služby mimo svoji provozovnu zřejmě souvisí s možností uskutečnit za určitých podmínek svatbu. Například ve Dvoře Králové bylo sice zrušeno nebo odloženo z dubnových termínů 8 svateb, 3 se však konat budou: jedna ve Dvoře Králové a 2 v Kuksu na soukromém pozemku. 

Je pochopitelné, že nejen nevěsty chtějí na svatbě vypadat upraveně, vlastně co nejlépe. “Samozřejmě je rozdíl jezdit dělat kosmetická ošetření nebo “jen” líčit. Líčení svateb na místě beru v dnešní době jako samozřejmost, dělají se videa a fotky z příprav, vše je na jednom místě, nevěsta má více klidu, nemusí se stresovat ještě z nějakých cest mezi vizážistkou a kadeřnici,” vysvětluje svatební přípravy Andrea Machková.  

“Nevěsty běžně mají na výběr zvládnout přípravu vlasů buď u mě v salonu nebo u nich. Na zkoušku musí za mnou do salonu, abych věděla, co vše si musím sbalit s sebou. Někdy jedu jen s menší taškou, jindy s cestovním kufrem. A samozřejmě česání u nevěsty je zohledněno v ceně,” doplnila postup svatebních příprav za kadeřnický obor Jordánková. Stejně jako dvorská kosmetička, i ona nabízí nejen svým klientům on-line poradnu včetně videí a fotek na sociálních sítích, na kterých jim pomáhá řešit akutní věci. 

Své služby mohou od 20. dubna nabízet i fotografové. Fotografování je v tomto případě považováno za řemeslo s provozovnou. 

Podívejte se ve videu, co by se v domácím prostředí udělat jistě dalo, ale ne v takovém komfortu. Pokud máte zájem o podobné video z vaší provozovny, ozvěte se nám :-)

Kateřina Sekyrková

Titulní obrázek: Fragile comics

Související články
Podpory podnikatelům přicházejí z více směrů: od státu i od měst. Spravedlivé však nejsou
Sněmovna schválila podporu OSVČ, nouzový stav se prodloužil do konce dubna
Kdo má dnes otevřeno? Uvolňování vládních opatření - 1. etapa (20. duben 2020)
Dvorský kolotoč kolem organizace trhů na náměstí
Vláda schválila urychlený harmonogram uvolňování opatření souvisejících s koronavirem a umožnila volný pohyb osob
“Nedílnou součástí péče v kosmetickém salonu je i odpočinek,” říká Andrea Machková, majitelka Salonu Andy ve Dvoře Králové
Podnikatelé, knihovny i sportovní centra s otevíráním váhají: nařízené podmínky jsou někdy těžko splnitelné
Knihovna ve Dvoře Králové otevře 4. května, provoz bude zatím omezený
Kadeřnické a kosmetické salony se otevírají, ale mají omezení - i pro zákazníky
V pondělí 12. dubna 2021 nedojde k rozvolnění, jen se umožní dětem alespoň částečný návrat do škol
Vaše komentáře

Přečteno 2850x
 
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí