Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Rozhovory

"GIS dokáže usnadnit práci, chci jej přiblížit co největšímu množství lidí," říká Filip Kraus, správce oceněného Mapového portálu města Dvůr Králové

Redakce / 4.12.2020, Dvůr Králové nad Labem
V celostátním kole soutěže Zlatý erb 2020 se v kategorii Nejlepší elektronická služba a Smart city umístil královédvorský Mapový portál GIS jako třetí. V roce 2020 vyhrála tato služba krajské kolo stejné soutěže. A to zejména díky práci Filipa Krause, který na městském úřadě zastává funkci správce GIS (geografický informační systém). Právě jeho jsme se na obsah jeho dlouhodobě oceňované práce zeptali.

Co si pod pojmem správce GIS může lajk představit? 

S geografickými informačními systémy (GIS) se všichni setkáváme prakticky denně, aniž bychom si to mnohdy uvědomovali. Například pokud používáme navigaci v telefonu nebo prohlížíme jakoukoli mapu, ať už papírovou nebo elektronickou. Ty elektronické nám samozřejmě nabízí mnohem širší využití. A to právě díky rozvoji a pokroku GIS. Tato oblast nachází v našem běžném i profesním životě stále nová využití a GIS se postupně stává nedílnou součástí mnohých oborů. Ať už je to zemědělství, obchod, průmysl nebo služby. Ale abych se dostal trochu do hloubky toho, jak to celé funguje, pokusím se to stručně shrnout. 

Podstatou GIS je práce s geografickými daty. Nejen jejich sbírání, ukládání, správa a následná prezentace uživatelům, ale také jejich analýza, z čehož vznikají další užitečná data. Výsledkem je většinou mapa, která vzniká na základě tzv. sendvičového modelu. Stejně jako skládáte sendvič nebo hamburger, skládáte i vrstvy geografických dat do mapy, podle potřeby uživatelů. Například složíte vrstvy silnic, dopravních značek, chodníků, kanalizačních poklopů, parkovišť, atd. a tím vznikne dopravní mapa – takzvaný pasport komunikací. Takhle se to dá udělat prakticky s čímkoliv. A to je cílem mojí práce. Ve spojení s některým z globálních navigačních systému (je jich více) pak dokáže být GIS velmi užitečný a v mnoha oborech usnadňuje práci.


Jak dlouho pozici správce GIS ve Dvoře Králové zastáváte a v jakém stavu bylo GIS, když jste nastupoval? 

Na městský úřad jsem nastoupil v roce 2012, kde jsem GIS přebral po kolegovi Emilu Kudrnovském. Už tehdy byl dvorský GIS na velmi vysoké úrovni. Kolega se především zasloužil o to, že i díky dotacím bylo po městě sebráno obrovské množství dat, což byl podstatný základ celého mapového portálu. A taky určitě neměl lehkou úlohu v tom, aby si svoji práci obhájil, protože v roce 2009, když na MěÚ mapový portál začínal, GIS v povědomí lidí vůbec nebyl a spousta z nich to považovala za zbytečnou práci a vyhazování peněz. Dnes z práce Emila a jeho kolegů těžíme a máme i díky nim jeden z nejlepších mapových portálů v republice. 

Letošní umístění v Zlatém erbu není první ocenění této služby, průběžně je oceňována již delší dobu. Čím je právě královédvorský mapový portál výjimečný? 

Jak už jsem řekl, základem je obrovské množství dat, ze kterých se dá následně těžit a dají se z nich skládat mapy různých zaměření. Dalším velkým kladem je určitě fakt, že všechny mapové projekty naleznete na jednom  místě a jsou spolu navzájem provázané, takže potřebné informace dostanete rychle, na pár kliknutí. No a nesmím opomenout to, že s portálem můžete pracovat jak doma u počítače, tak venku na mobilu nebo tabletu, okamžitě pak dostanete informace o místě, na kterém aktuálně stojíte.

Pro koho je mapový portál města určen: úředníky nebo i širokou veřejnost?

Rozhodně oběma skupinám. A nejen to, slouží například organizacím města. Prozatím jen technickým službám, ale chystáme i pasport vodovodů a kanalizací, který by měl ulehčit práci MěVAKu. Kromě toho také chystáme umožnit přístup poskytovatelům internetu ve městě a ostatním obcím z ORP Dvůr Králové nad Labem. Portál totiž není zaměřen jen na město Dvůr Králové, ale na celé královédvorsko. Například turistická interaktivní mapa nebo pasport komunikací už data z okolních obcí obsahují. 

Dle dostupných informací byste rádi nabídli vaši službu i dalším obcím v rámci ORP. Jak jsou úspěšná jednání s jednotlivými obcemi a jak moc jim přístup k tomuto systému může pomoc?

Toto je zatím úplně „v plenkách“. Před pár týdny jsme jednali s místostarostou Nemojova o možné spolupráci a to bude pravděpodobně první, pilotní obec, na které vše vyzkoušíme. Jako starosta malé obce mám tuto myšlenku v hlavě už delší dobu. Sám vím, jaké mají menší obce potřeby, ale jak jsou v tomto omezené finančně, technicky i personálně. Na druhou stranu zdaleka nevyužijí portál tak, jako větší město, takže nás napadlo umožnit jim práci v našem portále, aby si nemuseli platit vlastní software s celou řadou nástrojů a funkcí, z nichž spoustu ani nevyužijí. I my toto ale musíme dořešit licenčně s dodavatelskou firmou, která je tomu dle prvního jednání otevřená. 

S kým na vývoji mapového portálu spolupracujete? 

Dodavatelem je hradecká firma T-mapy, která stejně jako nám poskytuje základnu pro mapový portál mnohým městům a obcím nejen v ČR. Mým nejvytíženějším spolupracovníkem na městském úřadě je vedoucí odboru informatiky (pod kterým působím i já) Ondřej Samek, se kterým řešíme všechny nově vznikající mapové projekty a rozhodujeme co pro nás má nebo nemá přínos. Bez této spolupráce a podpory kolegů informatiků by portál rozhodně nebyl, tam kde je. 

Přebírání ocenění za 3. místo v celostátním kole Zlatý erb na půdě Senátu (za město Jan Jarolím- starosta)

Co je vaším dalším cílem při vylepšování mapového portálu? 

Rozhodně pokračovat v práci, kterou začal kolega Kudrnovský. Od počátku prošel portál velkými změnami, především co se týče technologií. Dnes funguje celkem dobře a rychle, ale nehodláme usnout na vavřínech a chceme se přizpůsobovat pokroku v technologiích. V tom mám velkou oporu u kolegů z odboru informatiky. A ještě pořád je kolem nás velké množství dat, kterými se dá portál plnit a vytvářet tak další a další mapové projekty. Všechno to je ale o kapacitách, jak personálních tak finančních. Abych byl ale více konkrétní, tak v současné době má u nás asi největší pozornost vznik digitální technické mapy, která by měla navazovat na technickou mapu Královéhradeckého kraje. I kraj je ale v tomto teprve na začátku. 

Kdo je pro vás vzorem nebo motivací při vylepšování GIS?

Nemám žádný vzor, v jehož šlépějích bych kráčel - ať už se bavíme o osobnosti nebo o jiných městech. Sleduji samozřejmě portály velkých měst a krajů a snažím se využít cestu, kterou nám v tomto „prošlapávají“, ale pokud bych vzal podobně velká města jako Dvůr Králové, tak málokteré z nich bude mít GIS na takové úrovni jako my. A to říkám se vší skromností :). A motivace je jednoduchá, sám vidím, jak dokáže GIS usnadnit práci a to chci přiblížit co největšímu množství lidí a je jedno, jestli to bude veřejnost, která potřebuje informace, turisté, kteří k nám do regionu přijíždí nebo úředníci, jejichž práci může GIS velice usnadnit a zrychlit.

Děkuji za rozhovor

Kateřina Sekyrková

 

Související odkazy
Mapový portál města Dvůr Králové
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 941x
 
01.03.2023 - Obyvatelé a návštěvníci Trutnova mohou od 1. března 2023 využívat novou městskou vlakovou linku. Je provozována v pracovní dny a cestující na ní mohou využít všechny platné tarify, včetně tarifů IREDO a časového jízdného MHD Trutnov.
05.01.2023 - Město Trutnov zavádí od tohoto roku sběr odpadu způsobem Door-to-Door, ruší velkoobjemové kontejnery i v integrovaných obcích Trutnova.
05.12.2022 - Ministerstvo dopravy spouští Portál dopravy, který na jednom místě umožní občanům elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy, podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu, získat výpis z bodového konta, nahlížet na údaje o vozidlech, řešit elektronické služby v oblasti plavidel, letectví apod.

Volná pracovní místa

Asistent prodeje (vinotéka Dvůr Králové)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí