Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Rozhovory > Osobnosti regionu

Rozhovor s Robertem Noskem - víceprezidentem Československého Lva

Redakce / 23.05.2016
Na dnešek jsme si připravili rozhovor s člověkem, který hýří různorodými aktivitami zde v regionu, ale v poslední době i daleko za jeho hranicemi. A protože v sobotu 28. května se na fotbalovém stadionu pod Hankovým domem uskuteční jeden z jeho projektů, požádali jsme Roberta Noska o rozhovor.
Rozhodně nejste z těch, kdo sedí doma s pivkem u televize a nadávají. Kde se ve vás vzal ten duch podnikat stále nové a nové věci?

V první řadě za to vděčím rodinným kořenům, které sahají do židovské komunity Královédvorska. Mým dědečkem byl Robert Weiss, původní majitel Juty 01. Dědovi s babičkou se podařilo před Hitlerem utéct do Anglie, kde děda byl po dobu války u tankistů. Když se vrátili, tak přišli o všechno. Ještě půl roku dělal hospodářského správce ve "své" Jutě a pak už tam jen jako dělník mazal stavy. A právě on s babičkou i moji rodiče mne vychovávali tak, abych všechno co dělám, dělal naplno a pořádně, aby to prostě bylo vidět. 

Další velkou zkušeností byla několikaletá práce ve stavebnictví v 90. letech v Německu, kde mne naučili, co to je skutečná práce. Komanči nás tady u nás všechny naučili jenom krást a pracovní morálka byla vlažná - to bohužel řadě lidí zůstalo a ten rozdíl je stále hodně vidět.

Co všechno jste tady na Královédvorsku za posledních třeba 5-10 let dělal? Jaké jsou vaše aktivity?

Asi nejviditelnější aktivitou bylo zhruba desetileté provozování restaurace U Slunce, kde se nám podařilo trochu pozvednout gastronomii ke zdravosti a čerstvosti surovin. Podařilo se vytvořit prostor, kam Dvoráci hodně rádi chodili. Už od malička jsem také trávil veškerý čas na Velkém Vřešťově, což je moje srdeční záležitost. Máme tam už 6 let v kempu občerstvení a děláme tam velmi často posezení muzikantů, skeče a další vystoupení. 

Před 3 lety mne oslovila starostka z Lanžova, jestli bych nechtěl provozovat občerstvení také na koupališti v Lanžově. Šel jsem do toho a děláme společně s obcí akce typu Lanžovská lávka, ale také bigbítové koncerty a v poslední době pořady pro starší občany, kde vystupují hvězdy z TV Šlágr. Sjíždí se nám tam senioři opravdu ze širokého okolí.

Další mojí srdeční aktivitou je Chorvatsko, kde jsem dlouhá léta aktivně podnikal - pronajímal jsem vodní skútry a svojí motorovou jachtou vozil české klienty na výlety po ostrovech. Mluvím chorvatsky a dva roky jsem přímo u moře na pláži točil naší opočenskou zmrzlinu, abych lehce umravnil Chorvaty v cenách, i jak má chutnat točená zmrzlina, která je úplně jiná než jejich chorvatská. 

Čemu se tedy věnujete nyní?

Poslední 3 roky jsem se naplno vrhnul do sportu a kultury přes VIP osobnosti. S těmi lidmi se samozřejmě přátelím už řadu let a například maskotem naší restaurace u Slunce dlouhá léta byl bohužel již zesnulý herec Jiří Krytinář, se kterým jsme se znali přes 25 let a byli jsme přáteli. Byl u nás opravdu častým hostem. Hodně se přátelím také s Dominikem Haškem, který Dvůr Králové dost často navštěvuje a bude hostem i květnové akce na atletickém stadionu. Protože jsem podobně v kontaktu s celou řadou dalších osobností jak v hokeji, fotbalu, tak i z oblasti kultury,  rozhodli jsme se ještě se slovenskými přáteli vytvořit československý projekt - sdružení osobností sportu a kultury pod heslem - "Co politici rozdělili, to přes sport a kulturu spojujeme". A opravdu se nám to daří. Povedlo se nám spojit opravdu zajímavé osobnosti a děláme projekty nejen v Čechách a na Slovensku, ale i po celé Evropě, a v plánu je například i cesta do Mexica s fotbalem a do Číny s hokejem. V prosinci se chystáme do Itálie, do Val di Fiemme, kde budeme proti Italům soutěžit ve sjezdu, kdy za italský tým pojede i Alberto Tomba a za náš tým Československého Lva Kateřina Neumannová a Ondra Bank.

Jak jste se vůbec ke kontaktům s takto zajímavými osobnostmi dostal?

To začalo v 90. letech, kdy jsem v Klicperově divadle v Hradci Králové chvilku chodil s jednou herečkou. Seznámil jsem se tak s Davidem Suchařípou - mým velkým bratrem a postupně se nabalovali další herci, zpěváci a sportovci a po tolika letech můžeme pořádat podobná setkání na sportovních stadionech :-)

Jaké jsou cíle vašich aktivit?

Hlavním cílem je vždy pobavit účastníky akcí, pobavit sami sebe, setkat se, zasportovat si, popovídat, prostě si užít den. A protože známé osobnosti táhnou, využíváme toho i pro charitativní aktivity, kdy se vždy část výtěžku akce věnuje na dobročinné účely - nejčastěji to bývá podpora lvů (jak jinak, když jsme "lev") v různých zoologických zahradách. Jindy na děti a místní potřebné. Většinou se draží dresy, kopačky, či jiné sportovní náčiní známých osobností. Kdo by nechtěl mít doma dres Dominika Haška nebo Jaromíra Jágra :-)

Dostali jsme se k aktuální akci, která bude již v sobotu 28. května na stadionu ve Dvoře Králové. Jmenuje se "O pohár starosty města". Prozraďte, co se tam chystá?

Chystá se především zábava pro diváky i zúčastněné. Hlavní aktivitou bude turnaj v malé kopané, kdy se systémem každý s každým utká celkem 8 týmů. Hrát se bude na dvou polovinách hřiště a v akci tak budou vždy 4 týmy. Protože jsem velkým patriotem Dvora Králové, chtěl jsem přivézt hodně opravdu zajímavých osobností, proto hned 2 mančafty budou složeny z osobností Československého Lva. 
Další týmy sestaví město Dvůr Králové, kdy se zúčastní i starosta Jan Jarolím, firmy Rodos, Plachetka, Daros, z pražské Hanspaulky přijede Borussia Dortšpunt a tým Berušky Roberta Zemánka, který provozuje hotel v Jánských Lázních.

A na jaké osobnosti se můžeme těšit ve dvou lvích týmech?

Akci přijedou podpořit například Dominik Hašek, David Moravec, Leo a Radko Gudasové, Tomáš Vlasák, Lukáš Pešek, Kamil Střihavka, Pavel Nečas, Vašek Svoboda, Daniel Rous, Martin Písařík, Láďa Hampl, Julius Šimon, Vlado Kinder, Jaro Timko a president Českoslovensého lva Jan Ďurie a další. Moderovat to celé bude Václav Tittelbach a Eva Čížkovská. V průběhu odpoledne bude samozřejmě také autogramiáda všech osobností. Některé z osobností zůstane i přes noc v penzionu hotelu Central.

Jaký bude další program?

Na malém podiu vedle tribuny a občerstevní u Mičanů bude hrát Patrik Fox s Petrou Zámečníkovou a vycházející hvězda české muziky Paya May s Davidem Jakubcem ze Dvora Králové. Možná si zazpívá i Kamil Střihavka a Martin Písařík.

Bude nějaká charitativní akce i ve Dvoře Králové?

Určitě se chystáme na dražbu dresu legendy hokeje a nejlepšího brankáře světa Dominika Haška, na kterém nebude chybět ani jeho podpis a s výhercem se vyfotí. Tentokrát lvy vynecháme a část výtěžku dražby předáme Královédvorské Arnice, která se stará o zdravotně postižené spoluobčany a seniory, a také Oční škole ve Dvoře Králové. Dále půjde 5 Kč z každé prodané plechovky nápoje Smarty, který se bude na akci prodávat, do fondu na podporu mládežnického hokeje Českého hokejového svazu.

Jaké bude vstupné? Bude nějaká soutěž pro diváky?

Muži 50 Kč, ženy a děti od 10 let 30 Kč a děti do 10 let zdarma. Vstupenky se nakonec slosují a vylosovaní návštěvníci získají dres Radko Gudase s podpisem, karton Smarty drinků Dominika Haška a poukaz na konzumaci za 1000 Kč do restaurace "Baroque" v Kuksu, nebo "ve dvoře" ve Dvoře :-). 

Jak je to s pořadatelskou službou včetně zajištění bezpečnosti? Tolik slavných osobností jistě může vyprovokovat k nemístné aktivitě i nějaké šílence a otravy, kteří se na podobných akcích objevují.

Jsme si toho vědomi a proto jsme požádali mé bratry -  členy motorkářského klubu Legion Veterans okolo Oskara Rouska a dalších královédvorských motorkářů. Věřím, že jejich přítomnost tyto tvory umravní :-)

Děkuji za rozhovor.

Jan Holan

FOTOGALERIE - Robert Nosek pozval členy Československého Lva do Dvora Králové. Hrát bude i Dominik Hašek, moderovat Václav Tittelbach.

Související články
Koncerty a akce na koupališti v Lanžově a ve Velkém Vřešťově
Znáte nás? Aneb Královédvorská Arnika se představuje
Dres Dominika Haška na turnaji o pohár starosty města vydražili hokejisté HC Rodos.
Trabantíci se sjeli na Vřešťově a vyrazili na výlet do Kuksu
Foto a video z Vřešťovské lávky 2016
Související odkazy
Československý Lev - internetové stránky
Facebook stránky Československého Lva
 
Vaše komentáře
bratr RobíkRobík, 24.05.2016 22:17, Reagovat
bratr Robík se svými bratry - členy motorkářského klubu Legion Veterans okolo Oskara Rouska ;-) ;-) ;-)

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 4054x
 
Hodnocení článku:
24.05.2022 - Koupaliště ve Dvoře Králové se otevře široké veřejnosti 2. června, v Jaroměři 4. června a v Trutnově pravděpodobně 10. června 2022. Vstupné zdražila Jaroměř a Dvůr Králové, Trutnov nechal vstupné na loňské úrovni.
01.05.2022 - Od 2. do 10. května je uzavřena prodejna Sportisimo ve Dvoře Králové kvůli rekonstrukci interiéru prodejny. Nejbližší pobočky jsou v Náchodě a Trutnově.
12.04.2022 - Letos mohou mít otevřeno o Velikonočním pondělí i velké obchody (nad 200m²) - až do 31. května platí nouzový stav. Totéž bude platit i pro státní svátek 8. května 2022. Zda budou mít tyto obchody otevřeno, však již záleží jen na samotných majitelích.

Volná pracovní místa


Školní psycholog (ZŠ Sch. sady)


Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí