Vyhledej
Královédvorsko > Rozhovory > Osobnosti regionu

Sestry Karešovy ze Dvora Králové jsou autorkami jedné ze skladeb pro všesokolský slet roku 2018

Redakce / 1.02.2017, Dvůr Králové nad Labem
V lednovém čísle měsíčníku Sokol, časopisu České obce sokolské, vyšel článek se sestrami Kateřinou a Eliškou Karešovými ze Dvora Králové, které jsou autorkami sletové skladby pro dorostenky. Přečtěte si, jaké je to pracovat se sestrou, jak se jim podařilo skloubit prvky Hoop dance s hudbou skupiny Mandrage a jak trápili nácvičný celek ze Dvora Králové.

FOTOGALERIE - Siluety - sletová skladba sester Karešových

Loňským listopadovým předvedením hromadných skladeb ČOS pro XVI. všesokolský slet vstoupily sletové přípravy do další etapy, v níž se rozšiřují do žup a jednot, od letošního února postupně začínají první nácvičné srazy. Jako první bude mít svůj 1. nácvičný sraz skladba Siluety, a to 18.–19. února 2017. Jejími autorkami jsou sestry Eliška a Kateřina Karešovy, které jsou mezi autory sletových skladeb nováčky.

Pro koho je vaše skladba určena především?
Skladba Siluety je primárně určena pro dorostenky a mladší ženy, je ale fyzicky zvládnutelná pro osoby mladší i starší. Po důkladném tréninku ji zvládne kdokoliv, kdo se na cvičení s obručí cítí. Naším hlavním záměrem bylo oslovit mladou sokolskou generaci a nabídnout jí takovou skladbu, kterou by se chtěla s radostí naučit a zacvičit si ji. Jejím cílem je představit moderní pohybový směr s tradičním náčiním, ale v novém využití nazývaném Hoop dance. Je to zábavný, přirozený a ladný pohyb se speciální obručí. Obruč má vyšší váhu než obruč gymnastická, proto je mnohem jednodušší ji roztočit, jak v pase, tak například na rukou. Po chvilce zkoušení a tréninku ji roztočí téměř každý.

Proč jste si zvolili tuto věkovou kategorii?
S myšlenkou vytvořit skladbu jsme si pohrávaly již od roku 2012, kde nás na XV. všesokolském sletu velice zaujala skladba Slovenek, která byla dynamická a mladé ženy vyloženě bavila. Stále jsme přemýšlely, jakou skladbu by bavilo cvičit nás. Chtěly jsme, aby byla zajímavá, aby pro nás byla fyzicky výzvou, ale zároveň neomezovala věk cvičenek a mohl se do ní zapojit každý, kdo se cítí mladistvě. Další podmínkou bylo pohodlné a sympatické oblečení, které by dívky a ženy chtěly nosit i do běžných cvičebních hodin v Sokole a cítily se v něm dobře. Hudba byla tak trochu oříšek. Hledali jsme moderní autory, kteří aktuálně oslovují mladou generaci. Skupina Mandrage ve všech bodech vyhovovala. Jako stěžejní píseň pro skladbu jsme zvolily píseň Siluety, která vystihovala ladnost pohybu s obručí a doplnily jsme ji dalšími dvěma rytmickými písničkami.

Skladba SILuEtyautorky: Eliška Karešová, Kateřina Karešová
hudba: Pepa Bolan & Mandrage 
konzultant skladby: Jana Kosařová
vedoucí: Jana Kosařová metodik: Kateřina Koláčná
Skladba je určená primárně pro dorostenky a mladší ženy, ale pohybově a fyzicky není zbytečně náročná. Základní nácvičný celek pro skladbu je 8 cvičenek na 16 metách. Skladbu tak mohou nacvičovat i menší celky v jednotlivých jednotách. Vhodnější provedení je však v počtu 16 cvičenek, popř. 32 cvičenek, které již tvoří větší skupinu, kdy při předvedení vyniknout složitější plošné útvary.


Po celou dobu tvorby skladby jsme měly na paměti, jestli vytváříme to, co bychom samy chtěly. První otázka vždy byla: Chtěla bych to mít na sobě? Chtěla bych cvičit na tuto hudbu? Líbí se mi ty pohyby? Hledaly jsme balanci mezi tím, co je atraktivní pro cvičence a pro diváka.

Co bylo, vedle zmíněné slovenské skladby na minulém sletu, impulsem pro téma skladby?
Nový taneční směr Hoop dance se již z Ameriky dostal i k nám. My jsme jej poprvé objevily na serveru Youtube, kde mladá dívka předváděla s tradičně vypadající obručí zajímavé, ale technic- ky zvládnutelné triky. Když jsme začaly navštěvovat lekce, hned bylo jasné, že v tom vidíme cestu k úspěchu. Pohyb je ladný a zábavný a vždy najdete další trik, který je pro vás výzva. Naštěstí stejného názoru byla i sletová komise, které se také náš nápad líbil a vybrala nás k vytvoření skladby.

Jaké to je pracovat v autorském a ještě k tomu sourozeneckém tandemu? Má to určitě své výhody, ale také úskalí, když můžete mít na něco rozdílné názory, představy...

Eliška: My se vlastně jako autorky velice dobře doplňujeme. Kateřina má zkušenosti se cvičením sletových skladeb. Od svého narození se účastnila všech sletů. Takže ona vymýšlela choreografii, přesuny a větší cel- ky. Já jsem zase vedla taneční oddíl, takže mojí specializací byl pohyb cvičenek jako jednotlivců. Dohromady nás jako lepidlo dávala naše mamka, která je náčelnicí v Sokole Dvůr Králové a byla vždy k dispozici se svými cennými radami a zkušenostmi. Kateřina: Obě vymýšlíme sletovou skladbu poprvé, takže každá věc nám trvala dvojnásobek času a trojnásobek píle, co ostatním autorům (smích). Ale díky tomu nám nechyběla pokora vůči připomínkám z odbornějších zdrojů a také nekončící snaha vše vypilovat a vyrovnat se zkušeným autorům.

Proč jste zvolily název skladby Siluety?
V první řadě to je název ústřední písně skladby. Zpočátku jsme ho braly jako pracovní označení, ale nakonec jsme se shodly, že to je název originální a vše vypovídající. Vyjadřuje jak propojení se skupinou Mandrage, tak především ladnost ženského pohybu, ženských křivek a poselství, které chceme naší skladnou předat: Věnujte se pohybu. Takovému, který je prospěšný pro postavu, ale hlavně je příjemný a zaručuje dobrou náladu.


Poděkování patří všem, kteří nám při skladbě pomáhali. Především pak nácvičným celkům ze Sokola Dvůr Králové nad Labem a Sokola Kolín, které trpěly naše neustálé změny a pilování skladby a věnovaly nám svůj volný čas.


Máme také vlastní facebookovou stránku, kde přibývají fotky a pří
spěvky ohledně skladby. Zveme nejen zájemkyně k nahlédnutí: www.facebook.com/siluety2018 

Zdroj: www.sokol.eu

Související články
Dvoračka Eliška Karešová získala první i druhé místo v anonymní soutěži na nové logo Klicperova divadla v Hradci Králové!
Česká televize v Sokole Dvůr Králové natáčela pořad s Eliškou Karešovou - autorkou loga Všesokolského sletu a spolu se sestrou Kateřinou také spoluautorkou jedné ze skladeb sletu
Vánoční krádež bot v Sokole - proč?!?
Sokolský slet - podívejte se na videa z historie pradávné i celkem nedávné
Sokolský slet župy Podkrkonošské - Jiráskovy (19. května od 14 hod.)
Tým královédvorských cvičitelů vybojoval ocenění Sokol roku! Gratulujeme!
Vaše komentáře

Přečteno 2499x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí