Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Rozhovory > Osobnosti regionu

Zdeněk Franc - zakladatel Klubu kaktusářů Dvůr Králové

Redakce / 2.07.2021, Dvůr Králové nad Labem
S více než měsíčním zpožděním dáváme vědět, že 13. května 2021 opustil náš svět Zdeněk Franc, výrazná osobnost města Dvůr Králové ve spolkové činnosti.

Zdeněk Franc

Od roku 1945 byl členem Sokola v Žirči, kde působil po téměř třicet let jako jednatel. Od roku 1965 byl aktivní ve funkci jednatele výstav Českého svazu chovatelů.

V roce 1975 byl vyznamenán odznakem za zásluhy o chovatelství III. stupně, 1981 II. stupně, 1988 I. stupně a v roce 2000 získal nejvyšší svazové vyznamenání Českého svazu chovatelů.

V letech 1969–1982 byl členem předsednictva Okresního výboru Českého svazu chovatelů.

Byl zakládajícím členem Klubu kaktusářů, kde zastává funkce pokladníka a hospodáře. Od roku 1970 zastával každoročně funkci jednatele výstav kaktusů a sukulentů, od roku 1975 byl ve výboru Společnosti českých a slovenských pěstitelů.

V roce 2002 byl vyznamenán za úsilí ve prospěch propagace kaktusářství v rámci celé republiky "Zlatým Albertem".

Dále byl ve Dvoře Králové členem Klubu filatelistů, Spolku betlémářů a Fotoklubu.

Ondřej Mikeš za výbor Klubu kaktusářů napsal:

"S hlubokým zármutkem v srdci a slzami v očích Vám všem oznamujeme, že v pozdních hodinách dne 13. května 2021 zemřel zakládající člen Klubu kaktusářů Dvůr Králové, věrný kamarád a pilíř klubového života, přítel, pan Zdeněk Franc.

Celý svůj život vedle své rodiny a svých blízkých  zasvětil také svým zálibám, a to zejména pěstování kaktusů a sukulentů a chovu drobného zvířectva. Dokázal dokonale skloubit svůj elán a cit pro organizování se spolkovým životem, pořádáním akcí s ním spojeným.  Svým zodpovědným a citlivým přístupem nebylo činností, které by nedopadly skvěle a nebylo přátel, kterým by odmítl pomoc, radu či spolupráci.

V roce 1968 byl zakládajícím členem našeho klubu a ihned v počátečních letech měl významný podíl na pořádání a vzestupu legendárních žirečských výstav, které se staly synonymem doby. Každý rok díky jeho přispění se členové mohli účastnit zájezdů jak tuzemských, tak zahraničních, kdy to byly tradiční každoroční zájezdy do NDR a po otevření hranic to byly velmi úspěšné zájezdy do Německa, Holandska, Rakouska.  A i rámci akcí, pořádaných naším Klubem kaktusářů byl Zdeněk Franc jejich hlavním organizátorem, tahounem i příkladem pro ostatní a tyto měly i mezinárodní ohlas. Díky zápalu tohoto skvělého člověka se dvorský klub kaktusářů stal jednou z největších a respektovanou organizací. Za svoji celoživotní práci v kaktusářském hnutí byl Zdeněk Franc v roce 2002 oceněn cenou mezi kaktusáři nejvyšší, cenou „ Zlatý Alberto“. Bohužel roky přibývaly i Zdeňku Francovi a našeho přítele postupně začaly opouštět síly, přesto se všech akcí pořádaných před koronavirovým útlumem účastnil a svojí přítomností a elánem mezi přáteli okořeňoval společný spolkový život. 

Vzpomeňte tedy všichni, kteří zde našeho drahého přítele Zdeňka France znali, abyste si ho tichou vzpomínkou společných zážitků připomněli a hlavně abychom si těmito zážitky společných chvil znovu připomínali jeho čest a památku, kterou si jistě zaslouží.  

Čest jeho památce! Zdeňku, budeš všem chybět a nikdy nezapomeneme!"

Na fotografii níže je při předávání Ceny města za rok 2005, kde je zcela napravo. Na fotografii je třetí zprava Karel Martinek, který nás také letos opustil. 


Kateřina Sekyrková

Zdroj: mudk.cz, Klub kaktusářů

Foto: Město Dvůr Králové, Klub kaktusářů


 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1514x
 
01.03.2023 - Obyvatelé a návštěvníci Trutnova mohou od 1. března 2023 využívat novou městskou vlakovou linku. Je provozována v pracovní dny a cestující na ní mohou využít všechny platné tarify, včetně tarifů IREDO a časového jízdného MHD Trutnov.
05.01.2023 - Město Trutnov zavádí od tohoto roku sběr odpadu způsobem Door-to-Door, ruší velkoobjemové kontejnery i v integrovaných obcích Trutnova.
05.12.2022 - Ministerstvo dopravy spouští Portál dopravy, který na jednom místě umožní občanům elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy, podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu, získat výpis z bodového konta, nahlížet na údaje o vozidlech, řešit elektronické služby v oblasti plavidel, letectví apod.

Volná pracovní místa

Asistent prodeje (vinotéka Dvůr Králové)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí