Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Služby občanům > Bezpečnost

"Bouře zasáhla většinu městských lesů, lidé by měli být při vstupu do lesů obezřetní," doporučuje Petr Kupský

Redakce / 21.07.2021, Královédvorsko
Lesy jsou chlouba Královédvorska. Bohužel bouře, která se přehnala přes tento region ve středu 14. července, zasáhla víceméně celý majetek královédvorských lesů. Proto by se za dané situace měli všichni turisté chovat zodpovědně a nevstupovat do míst, kde vidí polámané a ohnuté stromy. Kam lze teď aktuálně kolem Dvora tedy bezpečně vyrazit?

FOTOGALERIE - Městské lesy pro bouři 14 7 2021


Rozměr škod

Petr Kupský je jednatelem společnosti Lesy města Dvůr Králové nad Labem, s. r. o. Odhahuje, že ve dvorských lesích došlo k poškození cca 5 000m3.  Ačkoliv v KRNAPu a některých revírech Lesů ČR přirovnávají nedávnou bouři ke Kirillu, větrné bouře Kirill i Emma (v roce 2007 a 2008) napáchali ve dvorských lesích více škod.


Nejvíce zasažená území

Nejhůře dopadly lesy mezi Doubravicí, Horním Dehtovem, Bílou Třemešnou a Lipnicí. Další významná lokalita je u dětské ozdravovny nad přehradou Les Království. Ušetřen byl les nad nemocnicí a v okolí Kocbeří nebo okolí Bílých Poličan, i tam se však najdou jednotlivé polomy. V jiných částech lesního majetku se jedná o jednotlivé zlomy a vývraty.Bezpečnost pohybu pro turisty

Dle pana Kupského jsou hlavní lesní komunikace pro pěší a cyklisty zpřístupněné. Obezřetně však musí turisté postupovat při návštěvě místních turistický cílů, mezi které patří například Čertovy hrady.  “Konkrétně Zátluky přístupné jsou, na odklizení polomů na Čertových hradech se pracuje,” sdělil portálu královedvorsko.cz Petr Kupský a dodává: “V tak krátké době po bouři není v silách naší společnosti mít projít všechny turistické cesty na zasaženém území”. Na přístupová místa do bouří zasažených lesů se vyvěšují informační tabule k nabádání návštěvníků k opatrnosti. “Netroufám si jmenovat bezpečná místa v městských lesích, protože poškozené stromy stále padají,” dodal k otázce bezpečnosti pohybu po lesích kolem Dvora Králové. Věří však, že do 14 dnů bude již situace pro turisty příznivější.


Náročnost úklidu a zpracování polomů

Bohužel nejvíce zasažené lokality jsou podél frekventované komunikace č. 300 směrem na Hořice, což komplikuje práci dělníků. “Přesto předpoklad zpracování polomů je zhruba 2 měsíce a následně budeme do konce roku opravovat oplocenky lesních dřevin a dosazovat poničené sazenice. Odhad termínu zpracování polomů je tedy zhruba do konce září,” přiblížil náročnost prací Petr Kupský.

Podobná situace byla v lesích okolo Kohoutova a Jaroměře po bouři derecho v roce 2017. Tehdy Lesy ČR požádaly spádové úřady o vydání zákazu vstupů do vybraných míst. Zákazy trvaly do listopadu, ale v některých případech až do února 2018. 

Kateřina Sekyrková

 
Vaše komentáře

Přečteno 1145x
 
Hodnocení článku: