Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Služby občanům > Bezpečnost

Dnešní zemětřesení v Chorvatsku naměřili i na Hvězdárně v Úpici

Redakce / 28.12.2020, Úpice - Trutnovsko a Úpicko
Dnes ráno postihla vnitrozemí Chorvatska dvě silná zemětřesení. Podívejte se, jak se propsaly do každodenního sledování úpického seismografu, který zde provozuje Geofyzikální ústav AVČR.
 
Vnitrozemí Chorvatska dnes ráno hodinu po sobě postihla dvě silná (a několik menších) zemetřesení s magnitudem 5,2 a 5. Průběh těchto zemětřesení zaznamenala i Hvězdárna v Úpici, kde Geofyzikální ústav Akademie věd ČR provozuje jeden ze svých seismografů. Přiložené mapy pak jsou produktem EMSC, graf u titulky ze zmíněného seismografu. 


Ve východních Čechách jsou ještě další dvě seismologické stanice, které přenášejí digitální data v reálném čase do zmíněného geofyzikálního ústavu: kromě Hvězdárny v Úpici je to Seismologická stanice Ostaš (OSTC), která byla zřízena v r. 2005 ve východních Čechách pro monitorování seismické aktivity na Hronovsko-poříčském zlomu, a Seismologická stanice Chvaleč (CHVC), která byla zřízena v r. 2009 ze stejného důvodu. Všechny jsou součástí České regionální seismické sítě.

Kateřina Sekyrková
Zdroj: fcb Hvězdárna v Úpici, servery EMSC
 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 729x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
22.01.2021 - Česká vláda prodloužila do 14. února 2021 nouzový stav pro území České republiky vyhlášený z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru.
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)
18.12.2020 - Hledá se pes - Včera večer kolem 17 hodiny se zaběhl hnědý labradorský retrívr v okolí Raisova Sylvárov. Ale nyní už může být kdekoliv. Jmenuje se Jaller (džaler), ale bohužel je starý a už neslyší. Pod okem má bulku. Pokud jej někde zahlédnete volejte prosím na telefon Patrik Hroneš - 602 166 660, nebo i na Městskou policii.
03.12.2020 - V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád.

InzerceVolná pracovní místa
Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Sociální pracovník (MěÚ Dvůr Kr. n. L. - OSPOD)

Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí