Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Služby občanům > Bezpečnost

Muž s dítětem zabloudil ve zrádné oblasti Adršpašsko-teplických skal. Pomohl jim bod záchrany

Redakce / 10.02.2021, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Adršpašsko-teplické skály patří i v zimě mezi atraktivní místa pro výlety s dětmi. I pro zkušené turisty se však jedná díky náročnému skalnímu terénu o zrádné místo. Své by o tom mohl vyprávět muž, který se na tísňovou linku obrátil v úterý po 17. hodině s žádostí o pomoc. I přes dobrou znalost oblasti zde zabloudil s dítětem.
 

Rychlý výjezd i záchrana

Čtyři jednotky hasičů a asi desítka dobrovolníků ze Skalní záchranné služby se zúčastnily pátrací akce v oblasti Adršpašsko-teplických skal. K přesné lokalizaci ztracených osob posloužil bod záchrany umístěný u údolí Tří mušketýrů, kde se nachází jak turisticky značená trasa, ale i neznačená pěšina. 
Oblast je velmi zrádná na orientaci, je zde množství roklin a cesta není příliš výrazná. Podle pokynu operačního důstojníka z operačního střediska zůstala dvojice u bodu záchrany, kde je následně našla záchranná skupina.

Od doby oznámení do momentu, kdy byli lidé nalezeni, uplynula necelá hodina. Oba zachránění byli v pořádku, hasiči a dobrovolníci ze Skalní záchranné služby jim poskytli tepelný komfort, prohlédl je
zdravotník a poté byli dopraveni k vlastnímu vozidlu. 

Kromě Skalní záchranné služby zasahovali na místě události profesionální hasiči ze stanic Náchod a Broumov a JSDH Police nad Metují a Teplice nad Metují.

Body záchrany

Body záchrany najdou turisté na území celého Královéhradeckého kraje, ale oblast CHKO Broumovsko je pokryta nejhustší sítí. Místa zde vytipovali ve spolupráci s vlastníky pozemků přímo hasiči a dobrovolníci ze
Skalní záchranné služby. 
V náročném skalním terénu slouží body nejen ke snadné lokalizaci osob, které potřebují pomoc záchranářů. Jsou důležité také pro záchranné složky. Díky nim je efektivnější organizace
záchranných skupin, dá se podle nich určit, jaká zásahová technika se na místo dostane, či jaké je v oblasti radiové spojení. V případě, že se lidé dostanou v těžko přístupném terénu do situace, že budou potřebovat
pomoc záchranných složek, je důležité setrvat na smluveném kontaktním místě a nikam nechodit. Pro tyto účely jsou ideální právě body záchrany.

Kateřina Sekyrková
Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje
 

Související články
V Adršpachu hasiči zachraňovali osobu po pádu ze skály, u Špindlu vyprošťovali auto ze srázu

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 520x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
26.02.2021 - Od 1. března 2021 bude v hodinách pro veřejnost opět otevřena pokladna na hlavní budově MěÚ Dvůr Králové n. L.. Hodiny pro veřejnost (do odvolání): pondělí a středa 8:00–17:00 hod. V úterý, čtvrtek a pátek 8:00–11:30 hod. jsou hodiny vymezené pouze pro nezbytné úřední záležitosti a po předchozí telefonické nebo e-mailové domluvě (případně na předvolání).

InzerceVolná pracovní místa
Kuchař/ka (Domov důchodců)


Odborný referent (Město Dvůr Králové n. L.)

Sociální pracovník (Město Dvůr Kr. n. L.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí
1.01.2021 - 31.05.2021
ŽIJEME NA KRÁLOVÉDVORSKU
6.05.2021 19:00 - 6.05.2021 23:30
BlueFest Online