Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Služby občanům > Bezpečnost

Silný vítr vyvrátil stromy i na Královédvorsku, déšť zvedl hladinu Labe

Redakce / 29.10.2017, Královédvorsko
Předpověď silného větru se vyplnila, a ačkoliv nyní, v odpoledních hodinách, je již jeho síla menší, následky větru jsou vidět na každé ulici. Řidiči by měli věnovat jízdě zvýšenou pozornost - na silnicích a ulicích jsou popadné větve a také listí na mokré vozovce je velmi zrádné. Labe dle aktuálních informací již ve Dvoře Králové kulminovalo a neočekává se další zvedání jeho hladiny. Ta se nyní pohybuje na stupni bdělosti (17:00 hod.)
 

FOTOGALERIE - Silný vítr ve Dvoře Králové - 29. října 2017

Silný vítr dnes vyvracel stromy na Královédvorsku v době, kdy pomalu končí zákaz vstupu do lesů ve vybraných lokalitách Královédvorska a Jaroměřska po srpnové větrné smršti (do 16. listopadu / 26. listopadu 2017). U Miletína vyvrácený strom omezil dopravu na silnici, ve Dvoře Králové spadl strom přímo u zrekonsturované Valovky. Níže přinášíme seznam zásahů hasičů Královéhradeckého kraje.

Nasycení povodí již z předchozích dešťů vedlo ke zvednutí hladiny Labe těsně pod 2. stupeň povodňové aktivity ve Dvoře Králové, mírně přes tuto hranici se přehouplo v Brodě. Dle informace Povodí Labe nešlo o žádnou mimořádnou situaci - Labe kuminovalo na horním toku již po poledni, ve Dvoře kolem 16. hodiny. Přehrady na horním toku Labe stále vodu více zachytávají než pouští, dle předpovědi by však měly v nadcházejícíh dnech přicházet pouze dešťové přeháňky, na horách již sněhové, a hladina Labe by se tak více zvedat neměla. 

Stav vody Přehrada Les Království 29. říjen 2017 (zelená - 1. stupeň povodňové akt., žlutá 2. stupeň)Přidáváme také zprávu HZS Královéhradeckého kraje (autor: mjr. Mgr. Ondřej Sezima)

Od nedělního rána do druhé hodiny odpolední řešili profesionální a dobrovolní hasiči v Královéhradeckém kraji už více než čtyři stovky událostí v souvislosti s přetrvávajícím silným větrem. Nejčastěji odstraňují popadané stromy, větve nebo zabezpečují poškozené střechy. Hasiči jsou na takovéto mimořádné události připraveni a řádně školeni, procházejí mimo jiné například speciálním výcvikem pro práci s motorovou pilou a práci ve výškách.

V současné době (14:00 hodin) hasiči na území Královéhradeckého kraje aktuálně zasahují u dalších asi sto čtyřiceti událostí. Operátoři tísňové linky 112 na Krajském operačním a informačním středisku nabírají i několik oznámení během jediné minuty. Už teď je tedy zřejmé, že očekávaná vichřice za sebou po poslední říjnové neděli zanechá velké materiální škody. Po tragické dopolední události v Jičíně, kdy pod spadlým stromem zemřel starší muž, se všechny odpolední události obešli naštěstí zatím bez zranění.

Vítr ničil v odpoledních hodinách nejenom stromy, ale také střechy a konstrukce domů. Ve Zborovské ulici v Rychnově vichřice poškodila střechu na místní škole, poničena byla dále například plechová střecha na jednom z domů na Masarykově náměstí v Solnici také na Rychnovsku nebo na škole Boženy Němcové v Jaroměři. Uvolněné plechy ze střechy hrozily pádem na terminálu městské hromadné dopravy v Hradci Králové a nebo také na místní tělocvičně v Novém Městě nad Metují na Náchodsku. V Doudlebách na Rychnovsku spadl strom na místní rekreační objekt a poničil ho. Ve všech případech se hasiči snažili zajistit poškozené konstrukce proti dalšímu poškození a likvidovali vzniklé škody.

Vítr nešetřil ani dopravní značení a billboardy, k jejichž poškození došlo na mnoha místech podél silnic i ve městech, jako například na Rašínově třídě v Hradci Králové.

Hasiči zasahují v maximálních možných počtech a pro případ potřeby jsou připravené i další zálohy, personálně posílena byla také směna operátorů na tísňové lince 112, tak aby bylo možné vyhovět všem volajícím oznamovatelům i v nestandardních podmínkách. 

Kateřina Sekyrková

Foto: Marek Odvárka, Luděk Erlebach

Zdroj: Povodí Labe, HZS Královéhradeckého kraje
 

Související články
V neděli hrozí silný vítr, ČHMÚ varuje před extrémně silným větrem
Kalamitní stav takřka na celém území ČR. V našem kraji 42 poruch na vedení vysokého napětí!
Silnice Dvůr Králové - Miletín neprůjezdná! Sledujeme situaci v reginou
Poslední dnešní rychlík na trase Liberec - Pardubice jede. Trať 030 zprůjezdněna
Zásahy hasičů v souvislosti s nedělním silným větrem v Královéhradeckém kraji pokračovaly i v pondělí
Hasiči a energetici se od soboty nezastavili, odklízí popadané stromy a potrhané elektrické vedení

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 3079x
 
 
 
Zpět
30.11.2018 - Od 22. prosince 2018 do 1. ledna 2019 budou uzavřeny odběrové místnosti na nové poliklinice ve Dvoře Králové. Odběr budou možné v nemocnici vždy do 10 hod.
23.11.2018 - Na 31. zasedání Rady Královéhradeckého kraje se v pondělí 26. listopadu bude mimo jiné vybírat zhotovitel studie možností napojení města Dvůr Králové nad D11 (PZ Borek, PZ Zboží a ZOO) z MÚK Jaroměř - sever.
14.11.2018 - Od 14.11. do 31.12. 2018 dojde k omezení parkování na vlakovém nádraží ve Dvoře Králové kvůli nakládce dřevní hmoty na železniční dopravu.

Volná pracovní místa
Ostraha (Dvůr Král. n. L.)


Kalendář akcí