Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Služby občanům > Hasiči

Drůbežárna v Kosičkách plánuje po úklidu a dezinfekci obnovit provoz

Redakce / 5.04.2021, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
V Kosičkách potvrdili nákazu kmenem H5N8, což je velice nakažlivé onemocnění mezi zvířaty, ale dosud nebyl naznamenám jeho přenos na člověka. Riziko nákazy na člověka nehrozí ani po konzumací vajec. I když se nákaza ptačí chřipkou na farmě prokázala jen u malé části slepic, z preventivních důvodů byl zlikvidován celý chov i několik snůšek vajec.

Tři dny, 38 jednotek hasičů, více než 400 zasahujících. 

Profesionální a dobrovolní hasiči z různých koutů Královéhradeckého kraje se sjížděli do obce Kosičky, kde ve velkochovu drůbeže potvrdili veterináři výskyt nebezpečné nákazy ptačí chřipkou. Orgány veterinární správy rozhodly o tom, že bude muset být utracen celý chov, který čítal asi 175 tisíc kusů nosnic. Ptactvo bylo chováno v celkem pěti halách, z toho většina byla ve dvou velkých (cca 60 tis. a 70 tis.) a zbytek ve třech menších.

„Drůbežárna Kosičky vyprodukovala zhruba 150 000 kusů konzumních vajec denně a zaměstnanci mě dnes ujistili, že svůj chov obnoví hned, jak bude dokončena likvidace drůbeže a desinfekce všech hal. Také mě ujistili, že se v žádném případě nemohla dostat vajíčka nakažených nosnic do prodeje. Nákaza propukla u mladých kusů, které teprve byly připravované začít snášet. Veterinární správa nechala preventivně zlikvidovat celý chov i vajíčka z ostatních hal. Chtěl bych vedení farmy i jejich zaměstnancům poděkovat za zodpovědný přístup a rychlé jednání. Situaci ve spolupráci s hasiči a veterináři zvládli a věřím, že brzy vajíčka z Kosiček opět poputují do obchodů. Vedení firmy mě také informovalo, že dodávky zajistí z jiných svých provozů, takže udělají všechno proto, aby obchodní trh nic nezaznamenal,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček, který během soboty osobně monitoroval průběh likvidace velkochovu. 

Menší chovy kachen v Lukové a Kosičkách veterináři ve spolupráci s dobrovolnými i profesionálními hasiči zlikvidovali během středy, kdy museli vybít na pět tisíc kusů vodní drůbeže. O den později začali likvidovat velkochov v Kosičkách.

První dvě ohniska ptačí chřipky v roce 2021 v Královéhradeckém kraji veterináři potvrdili v komerčních chovech v Zábědově u Nového Bydžova a Dobřenicích na Hradecku. V obou chovech se dohromady nacházelo zhruba 40 tisíc kusů kachen.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje

 
Vaše komentáře

Přečteno 288x
 
Hodnocení článku:
03.07.2021 - Od začátku roku se v Královéhradeckém kraji vyočkovalo 448 868 dávek vakcíny proti covid-19. Alespoň první dávku dostalo více jak 257 tisíc obyvatel.
17.05.2021 - Dnes se otevírají veřejnosti terasy a zahrádky restaurací a kaváren. Podmínkou návštěvy venkovních prostranství provozoven je pro klienty negativní antigenní test, potvrzené očkování nebo prodělaný Covid nejpozději před 3 měsíci.
03.05.2021 - Dnes se vrací děti do školek. Otevřena jsou po téměř 5 měsících také kadeřnictví, pedikúry, masáže a kosmetické služby.

Volná pracovní místa
Kalendář akcí