Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Služby občanům > Hasiči

Hasiči z celé republiky se mohou těšit na nový lezecký polygon ve Velkém Poříčí

Redakce / 30.01.2018, Náchod - Náchodsko a Broumovsko
Unikátní zařízení, které bude sloužit pro výcvik záchrany ve výškách a nad volnou hloubkou vybuduje HZS Královéhradeckého kraje v rámci modernizace Učiliště požární ochrany ve Velkém Poříčí. Vzdělávací a výcvikové středisko projde rekonstrukcí za téměř 54 milionů korun včetně DPH. Nový lezecký polygon by mohl začít sloužit již na jaře 2019.
 

Nový lezecký polygon, který ve Velkém Poříčí vyroste, bude v rámci České republiky ojedinělý. Už teď se k nám jezdí vzdělávat hasiči lezci z celé republiky, jako do jediného zařízení svého druhu. Díky modernizaci vytvoříme podmínky odpovídající nejnovějším trendům pro takto specializovaný výcvik," popsal ředitel Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje brig. gen. František Mencl. 

Zařízení bude sloužit nejen pro výcvik příslušníků Hasičského záchranného sboru ČR, ale také pro dobrovolné hasiče a další příslušníky složek integrovaného záchranného systému. Nový objekt bude součástí areálu stávajícího výcvikového zařízení v blízkosti centrální požární stanice Náchod se sídlem ve Velkém Poříčí. Projekt počítá s vybudováním haly pro výcvik záchrany ve výškách a nad volnou hloubkou. Nebudou to ale jen vnitřní prostory, kde budou moci lezci trénovat. Objekt jako celek je navržen tak, aby maximum vnitřních i vnějších ploch sloužilo pro výcvikové aktivity. 

Na střeše tak budou probíhat například simulace zásahů při silném větru nebo přívalech sněhu. Uvnitř zařízení se bude nacházet kromě lezeckých stěn i speciální vybavení pro simulace zásahů ve velmi specifických podmínkách. Najdeme tam i cvičnou studniční šachtu, polygony stísněných prostor nebo stromový kmen s větvemi," uvedl ředitel územního odboru Náchod a odborný garant projektu plk. David Pouč.

Smlouva o dílo byla již podepsána a vybraný zhotovitel si v nejbližších dnech převezme staveniště. Termín dokončení výstavby, předání a převzetí díla je stanoven nejpozději do jednoho roku. Nový lezecký polygon by tak mohl začít sloužit na jaře 2019. Cenu zakázky na modernizaci stávajícího vzdělávacího a výcvikového střediska vysoutěžila vítězná firma STYLBAU s.r.o. za 53,7 milionu korun včetně DPH. Dotace z Integrovaného regionálního operačního programu pokryje 85 % nákladů, zbytek bude hrazen ze státního rozpočtu.

Požární věž ve Dvoře Králové

Ve Dvoře Králové je na bývalém stadionu v Podharti požární věž. Ačkoliv vypadá opuštěně, prochází každým rokem i s udržovanou rozběhovou dráhou revizí a slouží stále pro trénink výstupu do čtvrtého podlaží příčné věže - jako jedné z disciplín požárního sportu. 

V nejbližší době ji využije v rámci svého soustředění v našem regionu například krajská reprezentace v požárním sportu. Pravidelně zde trénuje jedna z našich nejlepších reprezentantek - Barbora Šubrtová z SDH Velichovky, která v loňském roce získala na mezinárnodní soutěži v hasičském sportu v rakouském Villachu hned 6 cenných kovů. 

Kateřina Sekyrková
Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje

 

Související články
Svatý Florián je patronem hasičů a zve na Dny otevřených dveří do hasičských stanic v regionu

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 546x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
22.01.2021 - Česká vláda prodloužila do 14. února 2021 nouzový stav pro území České republiky vyhlášený z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru.
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)
18.12.2020 - Hledá se pes - Včera večer kolem 17 hodiny se zaběhl hnědý labradorský retrívr v okolí Raisova Sylvárov. Ale nyní už může být kdekoliv. Jmenuje se Jaller (džaler), ale bohužel je starý a už neslyší. Pod okem má bulku. Pokud jej někde zahlédnete volejte prosím na telefon Patrik Hroneš - 602 166 660, nebo i na Městskou policii.
03.12.2020 - V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád.

InzerceVolná pracovní místa
Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Sociální pracovník (MěÚ Dvůr Kr. n. L. - OSPOD)

Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí