Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Služby občanům > Hasiči

Hasiči zachraňují i zvířata, nejčastěji kočky. O víkendu je tahali z vody

Dvě kočky zachránili před utonutím ve vodě během víkendu hasiči v Hradci Králové a v Jaroměři

Redakce / 11.06.2018
Víkend se zdál být na většině místěch regionu suchý, přesto hasiči bojovali s vodou. Ve vodě dokonce zachraňovali i zvířata, a to kočky.
 

O víkendu se přes náš region občas proháněly temné mraky, ale jen některá místa měla to štěstí, že se vody skutečně dočkala. Na Náchodsku si úrůtrž mračen vyžádala zásah profesionálních i dobrovolných hasičů z Náchoda, ale i Provodova-Šonova, když na několika místech odčerpávali vodu. Jednalo se například o čerpání vody pod viaduktem v Plhovské ulici, v Nerudově ulici čerpaly jednotky vodu ze sklepů rodinných domů nebo z laguny, která se vytvořila v Pražské ulici za rodinnými domy. Ve Václavicích pak čerpali hasiči vodu a bahno také ze sklepa rodinného domu. 

Prudký vítr zase způsobil pád hned 6 stromů na komunikace a chodníky ve Vrchlabí a v Dolní Branné místní hasiči čistili mostní těleso. 

V části obce Kladruby (Chlumec nad Cidlinou) zasahovali profesionální hasiči z Nového Bydžova a dobrovolná jednotka z Chlumce nad Cidlinou - došlo zde k utržení části svahu s hlínou, která poté ucpala vozovku. Hasiči se na místě domluvili se starostou města i policisty na způsobu odklizení nánosů bahna z komunikace, zajištění technických prostředků a poté pomohli se samotným úklidem. 

Ale i tam, kde nepršelo nebo jen lehce, řešili hasiči záchranu ve vodě: v obou případech se zachraňovaným stalo zvíře, a to kočka. Stalo se tak v Hradci (viz video) a v Jaroměři. Zvířata patří ve statistikách hasičů k často zachraňovaným. Kočky , obzvlášť pak kočky jsou mezi zachráněnými zvířaty jednoznačně na prvním místě. K často zachraňovaným patří ale také psi nebo uvízlí ptáci.Záchrana kočky z vody však patří k ojedinělým případům, protože, jak je známo, kočky se spíše vody bojí. I přesto zaznamenali hasiči za uplynulý víkend hned dva takové případy. 

V Hradci Králové seděla kočka na konstrukci sloupu s ukazatelem stavu vody, kam se dostala z řeky, a nemohla se hnout z místa, aniž by neskončila opět ve vodě. Jeden z hasičů se tak oblékl do suchého obleku, bázlivou kočku chytil a z vynesl ji z vody ven. Bez pomoci by se kotě nejspíše utopilo. 

Další kočku – plavkyni z Jaroměře - zachránili z Labe jaroměřští profesionální hasiči v ulici 5. května. Kočka uvízla na naplavenině uprostřed řeky. Pomocí člunu se k ní hasiči dostali a vypustili ji do přírody.

VIDEO: Kočičí plavkyně zachraňovali hasiči v pátek z Orlice v Hradci Králové na nábřeží U Přívozu a v neděli z Labe v Jaroměři. 

Kateřina Sekyrková
Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje

 

Související články
Hledají se svědci zmizení 5 velkých koček

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 149x
 
 
 
Zpět
14.01.2019 - Na silnice I/37 v části obce Kocbeře je ledovka, kamiony stojí. Zvýšená opatrnost doporučena na celých 24 hodin.
08.01.2019 - Silnice I/37 Trutnov - Jaroměř je v části Hajnice průjezdná se zdržením. Tvoří se kolony kvůli dopravním nehodám. Zjistěte si před cestou aktuální stav, případně zvolte cestu přes Hajnici, i tam však opartně.
08.01.2019 - Nemocnice Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje, a. s. se dohodly s VZP na poskytování stávajícího rozsahu zdravotní péče v kraji do dalších let.
31.12.2018 - Dnes je uzavřen městský úřad ve Dvoře Králové. Úřední hodiny Krajského úřadu Královéhradeckého kraje jsou zkráceny na dobu 8:00 – 12:00 hod.

Volná pracovní místa
Kalendář akcí