Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Hasiči

Průtrž mračen s bouřkou dnes zasáhla Královédvorsko, ve Dvoře se zametali kroupy z chodníků

Redakce / 25.05.2016, Aktualizováno , Královédvorsko
Dnes odpoledne královédvorský region doslova spláchla průtrž mračen, přecházející přes území od 14. do 16. hod. hodiny. Nejprudší déšť spolu s kroupami padal k zemi kolem 15. hodiny. Hladina řeky Labe ve Dvoře Králoé zůstala vzhledem k místnímu charakteru srážek bez výrazných výkyvů, potok v Žirči kulminoval na 2. stupni povodňové aktivity kolem 18:30 hod.
 

FOTOGALERIE - Průtrž mračen ve DVoře Králové kveten 2016

FOTOGALERIE - Dubenec průtrž mračen květen 2016

Nejvíce problémů znamenaly pro Dvůr plné kanály, které nestíhaly pojmout přívalovou vodu. Kritická byla situace v dolní částu loni rekonstruované ulice 28. října (od vlakového nádraží blíže ke kulaťáku se lvem), kam byly povoláni hasiči. Právě v ulici 28. října zřejmě dopadlo také největší množství krup, kterých se lidi zbavovali stejně jako sněhu - lopatami. Bílo bylo i na atletickém stadionu pod Hankovým domem. Zároveň hasiči pomáhali místním pumpovat vodu ze zatopených sklepů. 

Velká, či spíše hluboká voda v ulici 28. října a u Kauflandu způsobila ve Dvoře také dopravní omezení - auta mohla projíždět jen se zvýšenou opatrností, a tvořily se tak dlouhé kolony na které Dvůr rozhodně není zvyklý. Některé postranní ulice se dle zhlédnutých videí na chvíli proměnily v kroupovou řeku.

Voda zatopila nejen sklepy domů - hasiči čerpali vodu z kuchyně v restauraci U Slunce, aby poté přejeli k dalším podobným zásahům - třeba v Roháčově ulici, kde došlo k zatopení domova důchodců. Pomocí několika kalových čerpadel byla voda odčerpávána a zatopené místnosti byly vymetány. Ve Dvoře zasahovaly kromě krajské jednotky také dobrovolnické jednotky z blízkého okolí - např. z Hajnice a Dubence. Patří jim náš dík, v samotném Dvoře aktivní dobrovolné hasiče nemáme (vyjma Verdeka).

Zasažené byly však i okolní obce - dle tabulky hodinových úhrnů srážek ze srážkoměrných stanic ČHMÚ v Královéhradeckém kraji je nám nejbližší údaj z Velichovek (16. hod. 46.9 mm/m2/hod) a později byl zasažen již však mírnějším deštěm i Nový Bydžov. Ostatní měřená místa v kraji nevykazovala žádné zásadnější výkyvy kromě Orlických hor. 

V Dubenci, kde mají v území síť srážkoměrů a hladinoměrů, spadlo 54,6 mm/m2 za hodinu, což je padesátiletá srážka. Jak nám sdělil starosta obce Dubenec, největší problém zde byl tzv. smyv z polí, což je ornice a bahno unášené vodou, v místech kde voda zpomalí, potom ztrácí svou unášecí schopnost a vznikají tak bahnité jazyky. Většina škod je způsobena cukrovkou a kukuřicí. Dubenečtí hasiči však nepomáhali jen "doma" - museli být rozděleni. Jedna jednotka s protipovodňovým zařízením byla poslána do Dvora, druhá jednotka vyčistila Dubenec, Litič a Nouzov a poté také jela do Dvora na čerpání sklepů.

Sousedním náchodskem v rámci dnešního bouřlivého počasí prosvištěl velmi silný vítr, dokonce se mluví i o tornádu, což meteorologové nevylučují - na místě zvaném Červená Hora si hravě poradilo se zděnou stodolou a střechou zemědělské usedlosti. Pročesal také stromořadí u silnice. Obec byla dlouhé hodiny bez elektřiny, ale jinak se řádění živlu naštěstí obešlo bez zranění.

Máte-li fotografie či videa z okolních obcí, přibližující dnešní divokou bouřku, zašlete nám je přes webové rozhraní. Nezapomeňte přidat krátký popis včetně názvu obce.

Kateřina Sekyrková


 

Související články
Zásahy hasičů Královéhradeckého kraje se týkaly o víkendu i Královédvorska
Mezi nejvýznamnější manažery roku 2015 se probojoval i ředitel HZS Královéhradec­kého kraje
Oprava silnice nebo veřejná sbírka. Kraj pomáhá s následky lokální povodně na Hradecku
Dubenec má vlastní Pěstitelské centrum. Moštuje, suší a zaměstnává místní lidi
Pondělní silný vítr přidělal práci hasičům v celém regionu
Víkendové zásahy královédvorských profesionálních hasičů se netýkaly jen dopravních nehod
Mohutný kouř vystrašil Královédvoráky. Hořel včelín mezi bytovou zástavbou

 
Vaše komentáře
Poděkování SDH VerdekSimona Žižková, 27.05.2016 10:38, Reagovat
Dobrý den, taktéž dobrovolní hasiči z SDH Verdek nezůstali nečinní, zasahovali v Relax clubu Vorlech, i jim patří náš dík. Pěkný den
BOUŘKA 24.525.05.2016 07:27, Reagovat
BOUŘKA,KROUPY
 
 
Přečteno 6891x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
24.03.2020 - V Královéhradeckém kraji máme aktuálně stále 18 pozitivních případů onemocněním COVID-19. Provedeno vyšetření s podezřením na možnou nákazu koronavirem bylo u 206 osob.
15.03.2020 - Od pondělí 16. března 2020 bude až do odvolání uzavřen pro veřejnost Safari Park Dvůr Králové.

Volná pracovní místa
Kompletace setů do nemocnic (Hartmann Chvalkovice)
brigáda i HPP 


Učitel na II. stupni ZŠ (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)

Vedoucí odboru MěÚ (město Dvůr Králové n. L.)

Ergotrapeut/ka (VIVIDUS East)

Fyzioterapeut/ka (VIVIDUS East)

Lékař (VIVIDUS East)

Zdravotní setra (VIVIDUS East)


Pečovatel/ka (PS Dvora Králové n. L.)


Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
21.02.2020 09:00 - 31.05.2020 16:00
Dvůr Králové ve fotografiích (výstava)
25.04.2020 09:00 - 25.04.2020 21:00
2. Královéhradecký Master 2020 v šipkách