Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Služby občanům > Hasiči

Špatné parkování řidičů zavinilo zdržení hasičů cestou k požáru

Redakce / 6.03.2020, Hořice - Hořicko a Miletín
Na nedalekou hořickou požární stanici v Hořicích přiběhla v pátek před první hodinou ranní vyděšená žena s tím, že v jejich rodinném domě v Kollárově ulici hoří v koupelně a požár se neustále rozšiřuje. Ačkoliv byl požár doslova za rohem, cesta k požáru měla velkou prodlevu: kvůli špatně zaparkovaným autům.
 

Hasiči vyrazili okamžitě po nahlášení, místo události se nacházelo necelých 200 metrů od jejich stanice. I na tak krátké cestě se však museli potýkat s jedním velkým problémem, špatně zaparkovanými vozidly. Hasič neměli na vybranou, museli projet: došlo tak bohužel k poškození nejen zaparkovaných aut, ale i zásahových aut.

Z prvních informací, které jsme měli k dispozici od oznamovatelky, nebylo jasné, zda se v domě nachází další osoby. Spěchali jsme, abychom provedli rychlý průzkum a požár co nejdříve zlikvidovali. Narazili jsme ovšem na nedisciplinovanost řidičů, kteří si neuvědomují, že na průjezd cisterny je potřebný alespoň tři metry široký pruh na komunikaci,“ řekl velitel zásahu. Při průjezdu komunikací tak došlo k poškození dvou hasičských cisteren CAS 20 a CAS 30 HZS Královéhradeckého kraje, které byly odřené na boku. Škoda na vozidlech HZS se pohybuje v řádu jednotek tisíc korun, hůře však dopadla tři špatně zaparkovaná osobní vozidla. Věc nyní vyšetřuje policie a nedisciplinovaným řidičům zaparkovaných aut hrozí pokuta.

Tři metryPodle zákona o provozu na pozemních komunikacích musí řidiči při parkování zachovat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně tři metry. Realita je však často jiná a problém se netýká pouze sídlišť, což potvrzuje i špatná zkušenost hořických hasičů. Při dnešní nehodě bylo zjištěno, že komunikace měřila v nejužším místě 2,6 – 2,7 metru.  I taková odchylka už znamená pro velkou zásahovou techniku neřešitelný problém. Apelujeme proto na všechny řidiče, aby přemýšleli nad tím, kde svá vozidla zaparkují a používali jen místa k tomu určená. Po zaparkování by měli dále všichni zkontrolovat, zda má volná část komunikace dostatečnou šířku alespoň tři metry.  Nikdy totiž nevíte, zda nepojedeme příště pomáhat právě vám

Požár se nakonec podařilo rychle lokalizovat. Hasiči provedli průzkum v dýchací technice, prostory domu byly silně zakouřeny. Požár v koupelně vznikl od pračky, rozšířil se i do mezistropu, hasiči museli rozebrat část konstrukce, aby dohasili i skrytá ohniska. Příčina vzniku události je předmětem vyšetřování, škoda byla vyčíslena na 100 tisíc korun. 

Uchráněné hodnoty představují asi 2,5 milionu korun, nikdo nebyl naštěstí při události zraněn. Na místě zasahovali profesionální i dobrovolní hořičtí hasiči.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje


 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 768x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
22.01.2021 - Česká vláda prodloužila do 14. února 2021 nouzový stav pro území České republiky vyhlášený z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru.
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)
18.12.2020 - Hledá se pes - Včera večer kolem 17 hodiny se zaběhl hnědý labradorský retrívr v okolí Raisova Sylvárov. Ale nyní už může být kdekoliv. Jmenuje se Jaller (džaler), ale bohužel je starý a už neslyší. Pod okem má bulku. Pokud jej někde zahlédnete volejte prosím na telefon Patrik Hroneš - 602 166 660, nebo i na Městskou policii.
03.12.2020 - V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád.

InzerceVolná pracovní místa
Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Sociální pracovník (MěÚ Dvůr Kr. n. L. - OSPOD)

Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí