')
Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Služby občanům > Hasiči

V Krkonoších očekávali sníh, místo toho přišel požár. Na hašení ze vzduchu byla již tma.

Hasiči likvidovali požár lesního porostu v Krkonoších nedaleko Labské boudy

Redakce / 19.11.2018
Hlášení o požáru louky a lesního porostu nedaleko Labské boudy přijalo krajské operační a informační středisko v sobotu 17. 11. v 16:12 hod. Podle ohlašovatele šlehaly na místě vysoké plameny, do kterých se opíral silný vítr, a hrozilo tak rozšíření požáru na větší plochu. Zasahujícím hasičům se podařilo dostat požár o rozloze 600 x 600 m pod kontrolu v 18:52 hod., kdy byla ohlášena lokalizace. Všechna zbývající ohniska jednotky zlikvidovaly v 19:27 hod.
 

Zásah samotný trval déle než tři hodiny, přičemž teplota na vrcholcích Krkonoš spadla už pod bod mrazu. Operační důstojník vyslal na místo postupně celkem sedm jednotek požární ochrany a byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. Vítr naštěstí foukal od stavby Labské boudy směrem pryč, samotná bouda tak požárem ohrožena nebyla. Labská bouda navíc prochází v tomto období nutnou rekonstrukcí - a to od 1. listopadu 2018 do příštího jara. Plameny se šířily směrem k hraničnímu kamenu Violik v Polsku. Zprvu existovalo podezření, že se oheň dostal až do Polska, posléze se ale ukázalo, že jej zastavila hraniční cesta, a hořelo tak pouze na území Královéhradeckého kraje. Cesty byly v tomto případě vůbec významným hasičským prostředkem. 

Smutné video požáru od hasičů ze Špindlerova mlýna:


Zasažená plocha

Jak uvedl ředitel správy KRNAP Robin Böhnisch, první zaměření ukázalo, že hořela plocha o velikosti zhruba 20 ha smilky, ostřic a rašeliníku s klečí a zakrslými smrky. Vedle hasičů pomohly proti šíření plamenů také cesty, přes které se požár dále nerozšířil. Podle zběžného ranního ohledání příroda neutrpěla zásadní škody, shořela suchá tráva, ostřice a odumřelé kleče. Místa s rašeliníkem, většina kleče a dokonce některé travnaté plochy uvnitř požářiště jsou bez úhony. "Plochu nyní zaměříme přesně a budeme dlouhodobě monitorovat změny. Požár může být pro řadu společenstev důležitým faktorem jejich vývoje," doplnil Robin Böhnisch.

Pohled na spáleniště po požáru u Labské boudy ze 17. listopadu 2018Pohled na spáleniště po požáru u Labské boudy ze 17. listopadu 2018. Autor: Letecká škola Jaroměř Josefov, www.letistejaromer.cz

Na místě se sjeli hasiči z Královéhradeckého a Libereckého kraje a byla odeslána prosba o přeshraniční spolupráci polských hasičů, kteří skutečně přijeli na pomoc s 5 cisternami. Aby byl na místě dostatek hasebních prostředků, bylo zřízeno jedno čerpací stanoviště, odkud byly cisterny s vodou doplňovány. Operační středisko si také vyžádalo pomoc vrtulníku, který by hasil místo požáru ze vzduchu. Provedení tohoto zásahu však nebylo možné, a to z důvodu povětrnostních podmínek a blížícího se soumraku. Při události nebyl nikdo zraněn. 

Po celou noc bylo požářiště pod dohledem, na místě zůstalo celkem osm hasičů z HZS Vrchlabí, JSDH Špindlerův Mlýn i z Polska. V ranních hodinách provedli hasiči další průzkum místa požáru. Ohniska dohasili a místo zásahu předali zástupci KRNAP. Následujících osm hodin byla nad místem ještě držena dohlídka a byly také nařízeny průběžné kontroly požářiště po další dva dny. 

Příčina požáru i výše škody jsou předmětem vyšetřování, upřesnění by mohlo být známo během dnešního dne. Poděkování tak patří také pracovníkům Vrbatovy boudy, kteří se postarali o občerstvení a teplé nápoje pro zasahující hasiče.


Kateřina Sekyrková

Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje
FOTO: JSDH Špindlerův Mlýn. www.letistejaromer.cz (letecká fotka)


 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 768x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
Volná pracovní místa
Školní psycholog (Dvůr Králové n. L.)

Vedoucí oddělení ŠKS (Dvůr Králové n. L.)


Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)

Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)

Brigáda na léto (Domov sv. Josefa)


Kalendář akcí