Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Služby občanům > Lékaři

Devítiletá Eliška Munzarová z Lipnice u Dvora Králové n. L. potřebuje dárce kostní dřeně. Můžete se jím stát i vy

Redakce / 28.05.2019, Libotov
Letos 18. března jsme šli k lékaři kvůli modřinám a červeným tečkám, které se Elišce začaly objevovat pod kůží na celém těle. Paní doktorka Elišce ihned nabrala krev a poslala nás do Hradce Králové na dětskou hematologii.
 


Na hematologii se bohužel potvrdilo, že Eliška má málo krevních destiček, červených krvinek i bílých krvinek. Elišku si okamžitě v nemocnici nechali. Po týdenní léčbě se nic nelepšilo a tak přistoupili k odběru kostní dřeně. Ze vzorku vyloučili leukémii a zkoušeli další léčbu. Ale ani to nepomáhalo a tak nás odeslali za odborníky do pražské nemocnice v Motole, kde odebrali kostní dřeň z více míst na těle - z kyčlí, ze zad a z hrudníku. 14 dní jsme museli jen čekat. Po 14 dnech odběr opakovali a my opět museli čekat 14 dní.

Nakonec se potvrdilo, čeho se lékaři nejvíce obávali, že Eliška má Aplastickou anémii. Což je totální útlum funkčnosti kostní dřeně, kdy se nevytváří ani krevní destičky ani bílé krvinky ani červené krvinky. Nemoc je velmi vážná a vzácná. Každý rok jí v Evropě onemocní pouze 2 lidé na milion obyvatel. Jedinou šancí na plné uzdravení je transplantace kostní dřeně. Eliška má 2 bratry, kteří jsou obvykle nejlepšími možnými dárci.  V tomto případě se to ale bohužel nepotvrdilo a tak nezbývá než čekat, zda se nenajde vhodný dárce z Národního registru dárců kostní dřeně. 

Eliška chodila na softball, házenou, volejbal, do zdejšího Sokola na atletiku, hrála na flétnu. Každý den měla mnoho zájmů a aktivit, takže pro nás to byl šok, kterému jsme ani nemohli věřit. Nepozorovali jsme, že by byla nemocná, unavená. Vůbec nic. Léčba a klid je tak velká změna pro celou rodinu, ale hlavně pro ni. Byla zvyklá být každý den s kamarády, v kolektivu, takže jsme se obávali, jak se s tím popere. Ale ona to zvládá úplně úžasně. Chápe, co se s ní děje a bojuje.

Vlaďka Munzarová - maminka

Tuto sobotu se v Libotově koná dětský den spojený s náborem dárců kostní dřeně. V našem regionu je to již po druhé. V loňském roce se akce konala v Miletíně na podporu Matěje Kučery, který má podobnou nemoc. No a letos se k němu přibyla nedobrovolná parťačka Eliška. 

Dejte těmto dětem šanci na život. Bez dárců kostní dřeně to bohužel nepůjde. Přijďte i vy 1. června na Dětský den do Libotova u Dvora Králové nad Labem a nebo 21. září na velkou akci ve Vestci nedaleko Prahy, kde se snad podaří překonat loňský rekord v počtu nových dárců z Miletína.

Vstup do registru dárců kostní dřeně je záležitost na pouhých 5 minut, kdy vám sestřička, nebo lékařka z pražského IKEMU provedou stěr slin z dutiny ústní. A to je změna oproti minulému roku v Miletíně, kdy se odebírala krev. Podmínkou je věk do 40 let a dobrý zdravotní stav. Na seznam dobrovolníků se můžete přihlásit i na facebooku.

FOTOGALERIE - Devítiletá Eliška Munzarová z Lipnice u Dvora Králové n. L potřebuje dárce kostní dřeně. Můžete se jím stát i vy

 

Související články
Matějova šance na život - hledá se dárce kostní dřeně
V Miletíně se stal zázrak, který nemá v České republice obdoby!
Akce "Matějova šance na život" má pokračování. Desítky policistů vstoupily do registru
V Libotově se na dětském dnu zapsalo bezmála 300 nových dárců kostní dřeně! Podívejte se na video

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 17097x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)
18.12.2020 - Hledá se pes - Včera večer kolem 17 hodiny se zaběhl hnědý labradorský retrívr v okolí Raisova Sylvárov. Ale nyní už může být kdekoliv. Jmenuje se Jaller (džaler), ale bohužel je starý a už neslyší. Pod okem má bulku. Pokud jej někde zahlédnete volejte prosím na telefon Patrik Hroneš - 602 166 660, nebo i na Městskou policii.
03.12.2020 - V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád.

InzerceVolná pracovní místa
Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Sociální pracovník (MěÚ Dvůr Kr. n. L. - OSPOD)

Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí